Sağlık 13 Mayıs 2021 - 05:50:14

Diş Sağlığı İçin Ne Yapılmalı? Ne Yenmeli?

Diş Sağlığı İçin Ne Yapılmalı? Ne Yenmeli?

Diş sağlığı; diş bakımının yanı sıra tüketilen birtakım yiyeceklerle de korunmalıdır. Dişe zarar veren besinlerin tüketilmemesi, iyi gelen besinlerin ise dengeli miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

Diş Sağlığı İçin Ne Yapmalı?

Dişlerimiz vücudumuz için yararlı olan her gıdanın sindirilmesi açısından ilk görevi üstlenen, sahip olduğumuz en önemli şeylerdir. Tükettiğimiz her yiyecek öncelikle ağzımızda dişler tarafından öğütülür ve sindirilecek bir hale getirilir. Diş sağlığı ne kadar iyi olursa, sindirim sistemi o kadar etkin çalışmaktadır. Hem sağlık hem de görsellik açısından dişlerin önemi oldukça büyüktür. Çünkü öğütme ve parçalama gibi fonksiyonlara sahiptirler. Tüketilen gıdaların dişlerimiz için faydalı olmasına özen göstermeliyiz. Aksi bir durumda dişlerimizin zarar görmesi durumu meydana gelebilir.

Ağır ve diş bakımı, diş sağlığını koruma açısından oldukça önemlidir. Dişlerin fırçalanması burada önem teşkil etmektedir. Her gün sabah ve akşam olmak üzere iki defa fırçalanması gerekmektedir. Tam bir temizlenme sağlamak için diş ipi ya da ara diş fırçası kullanılmalıdır. Dişlerimizi fırçalarken mutlaka dilimizi de fırçalamalıyız. Dilimizde birtakım yiyecekler kalabilmektedir. Seçtiğimiz diş fırçasının kılları yumuşak olmalıdır. Eğer ki sert olursa dişlerimiz ve diş etlerimiz zarar görebilir. Dişlerin en az 2 dakika boyunca fırçalanması gerekmektedir. Bu şekilde ağız için tam bir temizlenme meydana gelebilmektedir. Fırçanızı 2-3 ayda bir değiştirmelisiniz. Çünkü eskiyen ve yıpranan fırçalar tam anlamıyla bir temizlik sağlamaz. Bunun yanı sıra her 6 ayda bir diş doktoruna gitmeli ve muayene olmalısınız. Dişlerinizde anormal bir durum söz konusu olduğunda doktorun müdahale etmesi diş kaybının önlenmesine yardımcı olur.

Diş Sağlığı

Diş Sağlığı İçin Ne Yemeli?

Günlük hayatta tükettiğimiz her besin dişlerimiz için önemlidir. Dişler için sağlıklı besinlerden en önemlileri süt ve süt ürünlerinin tüketimidir. Süt, yoğurt, peynir gibi besinler kalsiyum ve fosfat içermektedir. Bu iki bileşen diş çürümelerini engeller ve dişleri korur. Ayrıca asitlerin dişlere zarar vermesini engeller. Bu yiyeceklerin yanı sıra meyve ve sebze tüketimi de önemlidir. Meyve ve sebzelerin içerisinde yer alan vitamin ve mineraller, dişlerin korunmasına yardımcı olur. Nar, portakal gibi meyveler dişler için oldukça faydalıdır. Muzun içerisinde şeker bulunduğundan aşırı tüketilmemelidir.

Tükettiğimiz yiyeceklerin yanı sıra içtiğimiz içeceklerin de dişlerimiz için etkileri bulunmaktadır. Su, yeşil çay ve birtakım bitki çayları, içerisinde yer alan antioksidanlar ve vitaminler sayesinde dişleri ve diş etlerini korumaktadır. Fakat bitki çaylarının şekersiz tüketilmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere şeker, dişlerin çürümesinde önemli bir faktördür.

Dişlere Zarar Veren Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı için zararlı olan içeceklerin başında asitli ve alkollü içecekler yer almaktadır. Sitrik ve fosforik asitler, dişin yapısına zarar vermektedir. Bu da çürümelere yol açmaktadır. Alkollü içecekler ise hem dişe zarar verir hem de leke gibi problemler meydana getirir. Bu yüzden tüketilmemelidir. Çok fazla miktarda içilen çay-kahve, abur cuburlar, turşu, cip ve krakerler, kuru meyveler, sporcu içecekler ve turunçgillerdir. Bunları tüketmemeye, tüketirseniz de ardından dişlerinizi fırçalamaya özen gösteriniz. Turunçgiller arasında saydığımız portakal dişler için faydalı olabilirken içerisinde asit nedeniyle zararlı da olabilmektedir. Bu nedenle tüketildikten sonra dişler fırçalanmalıdır.

Dişlerin Çürümemesi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Diş sağlığını korumak için öncelikle dişlerimizi günde 2 kere fırçalamalı ve tükettiğimiz besinlere dikkat edilmelidir. Asitli ya da şekerli gıdalar tüketince ağzımızı çalkalamalı ya da dişlerimizi fırçalamalıyız. Ayrıca doktor kontrollerini aksatmamalıyız. Çocuklar için de aynı şekilde diş sağlığını ve diş bakımını ihmal etmemeliyiz. Eğer ki dişlerde bir problem varsa tedavi ertelenmemelidir.

  • diş sağlığı
  • diş sağlığı için ne yapmalı
  • diş sağlığı için ne yemeli
  • dişler için sağlıklı besinler
  • dişlere zarar veren yiyecekler
  • dişlerin çürümemesi için
  • diş sağlığını korumak
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kitap Okumanın Önemi ve Faydaları Nelerdir? Hangi Kitaplar İnsanı Geliştirir?