Sağlık 24 Haziran 2021 - 20:33:50

Ceviz Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Neden Olur?

Ceviz Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Neden Olur?

Ceviz alerjisi; en sık görülen besin alerjilerinden biridir. Doğrudan cevize ve ceviz içeren herhangi bir besine alerji olma durumunun yanı sıra kişinin başka bir şeye alerjisinin olması ve bunun ceviz ile çapraz bir reaksiyon oluşturması yönünde iki şekilde karşımıza çıkabilmektedir.

Ceviz Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Omega-3 açısından oldukça zengin olan ve dünyadaki en sağlıklı besinler arasında gösterilen ceviz, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar meydana getirebilmektedir. Cevizle doğrudan temas yolu ile gerçekleşebilen bu reaksiyonlar aynı zamanda başka bir şeye alerjisi olan birinin vücudunun daha sonradan cevize de reaksiyon göstermesi şeklinde oluşabilir. Örneğin; polene alerjisi olan birinin cevize de alerjisi olabilir. Polen de bulunan bir protein cevizdeki proteinler benzerlik gösterebilir. Bu durum çapraz reaktivite olarak tanımlanır.

Ceviz alerjisi belirtileri kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Eğer polen kaynaklı yani çapraz reaktivite şeklinde ise belirtiler hafiftir. Fakat besin alerjisi olarak direkt cevize alerji söz konusu ise semptomlar daha ağır ve şiddetli olur. Ceviz alerjisinde kramp ve mide rahatsızlıkları ile karın ağrısı meydana gelebilir. Bulantı, kusma ve ishal gözlemlenebilir. Yutma güçlüğü oluşabilir. Boğazda, ağızda, gözlerde ciltte, ellerde ya da vücudun herhangi bir bölgesinde kaşıntı oluşabilir. Nefes darlığı meydana gelebilir ve nefes almak güçleşir. Burun tıkanıklığı, hırıltılı solunum, anafilaksi gibi ciddi alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Genel olarak belirtiler alerjen maddeye maruz kaldıktan 5-130 dakika içerisinde meydana gelir. Anafilaksi meydana geldiğinde müdahale edilmezse ölüm gibi sonuçlar kaçınılmaz olabilir.

Ceviz Alerjisi Neden Olur?

Genel olarak alerji, vücudun bağışıklık sisteminin bir proteine ya da alerjene karşı reaksiyon geliştirmesi sonucunda meydana gelir. Bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesi durumu alerji olarak tanımlanır. Ceviz alerjisi de aynı şekilde cevizin içerisinde yer alan bir proteine karşı savunma sisteminin aşırı reaksiyon göstermesi sonucunda meydana gelir. Asıl olarak zararlı olmayan bu protein, bazı kişilerin vücutlarında yabancı madde olarak algılanır. Eğer ki doğrudan değil dolaylı olarak çapraz reaktivite şeklinde gelişirse bu endirekt olduğundan vücudu çok etkilemez. Fakat endirekt olmadığında semptomlar daha güçlüdür. Yetişkinlerde görülebilen ceviz alerjisi bebeklerde de meydana gelebilir.

Ceviz Alerjisi Nasıl Geçer?

Eğer ceviz yedikten sonra birtakım alerji belirtileri oluşuyorsa bu konuda mutlaka uzman bir doktora gitmelisiniz. Alerji uzmanı birtakım testler ile teşhis koyacaktır. Ceviz alerjisi için genel olarak prick testi uygulanır. Çok az miktarda bir ceviz alerjeni cildin altına yerleştirilir ve 15-20 dakika beklenir. Eğer bu bölgede kızarma ya da kabarma meydana gelirse alerji olduğunuz sonucunda varabilirsiniz. Ceviz alerjisi tedavisi için ceviz ve ceviz içeren her türlü besinden uzak durulması gerekir.

Ceviz Alerjisi Olanlar ve Yorumlar

Alerji pek çok şekilde günlük hayatta karşımıza çıkmaktadır. Bazı insanların polene, kimisinin domatese bazılarının ise cevize alerjisi vardır. Her türlü besin ya da dış etken bir vücut için alerjen etki yaratabilir. Ceviz yiyince ağızda yara neden olur diye pek çok kişi yorum olarak sormaktadır. Bu kişiler asıl olarak cevize alerjisi olanlardır. Histamin salgılanması sonucunda hücre ve dokular zarar görebilir ve alerjik reaksiyon oluşabilir. Cevize alerjiniz varsa asla tüketmemelisiniz. Ayrıca bu alerji diğer kabuk yemişlere de olabilir. Doktorunuzda kesin bilgi almayı ihmal etmeyiniz.

  • ceviz alerjisi
  • ceviz alerjisi belirtileri
  • ceviz alerjisi neden olur
  • ceviz alerjisi bebeklerde
  • ceviz alerjisi nasıl geçer
  • ceviz alerjisi tedavisi
  • ceviz alerjisi olanlar
  • ceviz yiyince ağızda yara neden olur
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kulak Küçültme Doğal Yöntemleri, Ameliyatı ve Aparatları Nedir? Büyük Kulak Nasıl Küçültülür?