Yaşam 25 Haziran 2021 - 08:50:05

Körmen Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir?

Körmen Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir?

Doğal antibiyotik etkisi bulunan körmen otu; aynı zamanda yabani sarımsak türü olarak anılan ve genel olarak ülkemizde Ege Bölgesi'nde yetişen faydalı bir bitkidir. Bu yazımızın içerisinde körmen otunun faydaları, kurusu, yemekleri, satın alma bilgileri gibi pek çok konu hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Körmen Otu Nedir? Nerede Yetişir?

Halk arasında kördem, çayır soğanı, kömüren, keçi kömüreni, karakörmen, kara soğan, harput soğanı, it soğanı, sarımsak soğanı, geyik körmeni, pıraz, büyük pıraz gibi isimlerle bilinen körmen otu, normal sarımsak otu gibi tansiyonun dengelenmesini sağlayan, oldukça faydalı bir bitkidir. Ülkemizde hem Ege Bölgesi'nde hem de İç Anadolu Bölgesi'nde yetişmektedir. Yetiştirildiği bölgeye göre farklı isimler ile bilinmektedir. Bu bitkinin toprak altına kalan kısımları daha yüksek aromaya sahiptir. Sap kısımları tıpkı bir pırasayı andırmaktadır. Şifa niyetine ve alternatif tıpta ilaç niyetine tercih edilmektedir.

Körmen Otunun Faydaları Nelerdir?

Kolesterol dengeleyici özelliği bulunan körmen otu Sivas ve çevresinde de yetişmektedir. Kalp sağlığı için şifalı etkileri bulunan bu bitki, kalp krizi gibi rahatsızlıkların önlenmesine etki sağlar. Damar tıkanıklığı gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur.

Antibiyotik özelliği sayesinde soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı birebir etki gösteren körmen otu kurusu, aynı zamanda tümörlü hücrelerin büyümesini önler. Yapılan araştırmalara göre tam tersi olarak küçülttüğü de gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra anne sütünün besleyiciliği ve miktarını artırıcı etki de meydana getirmektedir. Kalın dallı bir yabani sarımsak türü olan körmen bitkisi sarımsak gibi kokulu olmadığı için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Körmen Otu Nasıl Pişirilir? Nasıl Tüketilir?

Pırasa yemeği pişirir gibi yenebilen körmen otu yemekleri aynı zamanda soğansız bir şekilde kavrularak yumurta ile yenebilecek şekilde de yapılabilir. Sarımsağı andıran bu bitki, sarımsağın kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Börek içerisinde kavurarak kullanabilirsiniz. Körmen tariflerinde ilave olarak soğan ya da sarımsağa gerek yoktur. Bahar aylarında toplanıp tüm yıl baharat olarak kullanılabilir. Ayrıca çay olarak da içilebilir.

Körmen Otu Fiyatı Ne Kadar?

Ülkemizde yetişen bir bitki türü olan körmen otu satın almak için marketlere ya da yöredeki pazarlara bakabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden de uygun fiyatlar ile sipariş verebilirsiniz. Lezzeti ve faydalı etkileri ile pek çok kişi tarafından tüketilen bu bitki gerek yemek gerekse baharat gibi pek çok şekilde yenebilir.

  • körmen otu
  • körmen otu nedir
  • körmen otunun faydaları
  • körmen otu sivas
  • körmen otu kurusu
  • körmen bitkisi
  • körmen otu nasıl pişirilir
  • körmen otu yemekleri
  • körmen otu fiyatı
  • körmen otu satın al
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kış Makyajı Nasıl Yapılır? Ruj Renkleri ve Modelleri Nelerdir?