Yaşam 08 Aralık 2021 - 12:05:30

Gözlük Camı Çizmeden Nasıl Temizlenir?

Gözlük Camı Çizmeden Nasıl Temizlenir?

Gözlük camının çizilmemesi için; temizlenmesi sırasında birtakım yöntemlerden destek almak ve aynı zamanda hassas, dikkatli davranılması gerekmektedir.

Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

Görme bozuklukları ya da gözlerin dinlenmesi gibi pek çok amaç için gözlüklerin camları çok hassas olduğu için temizlenme sırasında çizilmeleri mümkün olabilmektedir. Gözlük camının çizilmemesi için birtakım detaylara dikkat etmeniz gereklidir.

Gözlük camı temizlemek için sabun, karbonat, bebek şampuanı gibi pek çok alternatif bulunmaktadır.

Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de çok sayıda kişi görme bozukluklarını yaşıyor. Bu durumda pek çok kişi devamlı olarak gözlük kullanımına başlarken sonrasında çeşitli cerrahi operasyonları ya da lens kullanmayı tercih etmektedir. Ancak çoğu kişi ilk olarak gözlük kullanımına yönelmektedir. Gözlükleri bakımı ve sağlam kalması bu bakımdan çok önemlidir.

Gözlük camı temizleme işlemi, gözlük kullanımın her aşamasında yer alan bir durumken kişiler bu işlemi doğru yapmadıkları takdirde gözlükleri zarar görürken gün içerisinde görüşlerini etkiliyor. Buna ek olarak daha kısa süreler içerisinde gözlükleri yenilenmesine sebep oluyor.

Gözlük Camı Nasıl Silinir?

Gözlüklerin temizlenmesinde çok sayıda farklı seçenek kullanılabilmektedir. Bu aşamada mikrofiber bezler en doğru seçeneklerden birisidir. Bu bezler gözlüklerin yanında verilmektedir. Genel olarak tüysüz olan bu bezler leke bırakmadan cam yüzeyleri en iyi şekilde temizleme özelliği sağlamaktadır. Gözlük camını en iyi ne temizler diye bakacak olursak eğer;

  • Sabun yöntemi ile gözlük camlarınızı temizleyebilirsiniz. Sabunu köpürtünüz ve sonrasında gözlük camını ovalayarak sürünüz. Güzel bir şekilde sabunu her yere sürdükten sonra, yıkayınız. Gözlüğü duruladıktan sonra kağıt havlu üzerinde kurumaya bırakınız. ayrıca gözlük bezi ile de kurulayabilirsiniz.
  • Eğer gözlük camları çizildiyse, karbonat yöntemi ile temizleme sağlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı karbonata, 1 çay kaşığı macun ekleyip macun kıvamı almasını sağlayınız. Bu macun ile gözlük camlarını güzelce temizleyip ardından su ile durulayınız.
  • Bebek şampuanı bir başka yöntemdir. Gözlük camlarını mikrofiber bez ile sildikten sonra bebek şampuanı ile yıkayıp, durulayınız.

Gözlüklerinizin camlarını temizlerken, çizme ihtimali olan sert bezlerin tercih edilmemesi gerekir. Gözlüğünüzü sert zeminlere bırakmayınız. Ayrıca koltuk gibi sık kullanılan yerlere bırakmayınız. Bu tarz durumlar sonrasında gözlük camları çizilebilir.

Gözlük Camı Silme Suyu Ne İşe Yarar?

Gözlük camları için gözlük temizleme spreyi kullanılabilmektedir. Sürekli olarak seyahat eden kişiler gözlüklerini yıkayacak bir alan bulamadığında bu spreyleri kullanabilmektedir. Bu sayede istedikleri yerde hemen gözlüklerini lekelerden temizleme şansları olacaktır.

Genel olarak küçük izler bezle temizlenebilse de bazı lekeler bu spreyler ya da temizlik ürünleri olmadan çıkmamaktadır. Kullanıcıların gözlük camı temizleme işlemi için bir standart getirmesi son derece doğru olacaktır. Bu aşamada haftada 2 defa kapsamlı bir şekilde gözlük camlarını temizleyen kişiler sorunsuz bir biçimde gözlüklerini kullanabilirler. Gözlük temizleme bezleri de sürekli olarak yanınızda olmalıdır ve belirli aralıklarla gözlüklerin temizlenmesi gerekmektedir.

Gözlük Camı Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Eğer kullanılan gözlükte yansımayı önleyici kaplama varsa bu kaplamanın zarar görmemesi için özel olarak üretilen temizlik malzemelerin kullanılması gerekir. Aksi halde bu kaplama zarar görürken gözlüklerin değeri ve konforu düşecektir. Rahatlıkla bu ürünler eczanelerden ya da büyük marketlerden temin edilebilmektedir.

Diş macunu ile gözlük camı temizleme de sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Diş macunu gözlük camındaki çizikleri gidermektedir. Bir miktar diş macunu pamuk yardımı ile gözlük camlarına sürünüz ve ovalayınız. Sonrasında güzelce durulayınız.

Genel olarak gözlüklerinde camlarının yanı sıra çerçeve kısımları kirlenen kişiler bu konuda doktora başvurmalıdır. Bu durum genelde vücutlarının fazla yağ salgılamasından dolayı olmaktadır. Bu sebeple de kişilerin bu sorunun üstesinden gelmesi için pratik tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Kullanılan ilaçlar sonrasında bu durum kontrol altına alınırken gözlüklerin daha az sıklıkla temizlenmesi sağlanacaktır. Bu durum gözlüklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Gözlük Camını Çizmeden Temizlemek İçin Ne Yapmalı?

Kişiler gözlük camı temizleme işlemini yaparken fazla su basıncı kullanmamalıdır. Bu kullanım camların zarar görmesine sebep olurken bazı durumlarda gözlük çerçevesinden ayrılmasına da sebep olabilmektedir. Bu sebeple kişiler genel olarak nemli bezleri kullanması ya da hazır suyun içerisine gözlüğü sokarak temizlemesi gerekmektedir.

Eğer sürekli olarak gözlü kullanıyorsanız, gözlük camlarınızın çizilmeden ve zarar görmeden temizlenmesi için belirtmiş olduğumuz detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • gözlük camı temizleme
  • gözlük temizleme
  • gözlük camı nasıl temizlenir
  • gözlük camı temizleme yöntemleri
Yorumlar
Lale Aslan Kendimi bildim bileli gözlük kullanıyorum. Camları düzgün temizlemek için kesinlikle çok fazla ıslatmamak gerekli. cevapla
Hanife katalak Gözlük camı temizleme solüsyonu aslında oldukça iş görüyor. Ama gözlük üzün maruz kaldığı hertürlü pisliğe maruz kalıyor. Yüzümü yıkadığım gibi bol suyla sabunla yıkayasım geliyor düşündükçe aslında. Tbi bunun yapamayacağım için ben de gözlüğü komple su ile yıkıyorum sonra da camlar için ayrıca solüsyon kullanıyorum.... cevapla
yorum yaz
Detoks Nedir? Nasıl Yapılır? Detoks Yapmanın Faydaları ve Zararları