Zayıflama 06 Aralık 2021 - 18:17:06

Doğum Sonrası Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Doğum Sonrası Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Doğum sonrasında zayıflamak için; düzenli beslenme gerekli olurken aynı zamanda hafif yürüyüşler ile kesin sonuç almak mümkün olmaktadır.

Doğum Sonrasında Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Genel olarak hamilelikte döneminde 9-12 kilo arasında kilo alımı söz konusu olmaktadır. Bu oldukça normal bir durumdur. Bebeğin sağlıklı gelişmesi ve büyümesi için anne adayının gebelikte sağlıklı beslenmesi önemlidir. Doğum sonrası kilo vermek için ise dördüncü aydan sonra hafif diyetlere başlanabilir.

Doğum sonrası zayıflamak için, kalori alımının kısıtlanması ve ağır diyetlerin yapılması hem annenin hem de bebeğin sağlığı için tehlikelidir. Alınan bu kiloların bir kısmı doğum anında verilirken sonrasında da fazla kilolar kalmaktadır. Genel olarak doğum sonrasında 4-6 kilo arasında zayıflama sağlanır.

Sağlıklı bir beslenme listesi ile hem süt miktarının artması hem de zayıflama sağlanabilir. Bebeklerini emziren anneler daha rahat kilo vermektedir. Bu aşamada doğru beslenmek ve belirli miktarda spor yeterli olacaktır.

Doğum Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Doğum yaptıktan sonra vücudun kısa süre içerisinde toparlanması için öncelikle diyet yerine, aşırı kalori alımı ya da kısıtlaması yapmayan beslenme programlarına yönelmek gerekmektedir. Hem hamilelik döneminde hem de sonrasında bebekler emzirilirken iki kişilik yemek gibi halk arasında duyumlar ve söylemler olsa da bu doğru değildir.

Doğum sonrasında sütünün kesilmesi ya da yeteri kadar besin değerinin olmaması gibi problemler çok ileri düzeyde diyetler ile mümkün olmaktadır. Gün içerisinde annelerin almaları gereken kalori değerinde besin tüketmeleri yeterli olacaktır. Emziren kadınların gün içerisinde fazladan 500-600 kalori alması yeterli olmaktadır. Bu sebeple de iki kişilik yemelerine ya da sürekli olarak belirli besinleri tüketmelerine gerek yoktur. Ağır diyetlerden kaçınmaları yeterli olacaktır.

Doğumdan Sonra Neler Yenmeli? Neler Yenmemeli?

Doğum sonra zayıflama yolları için ilk olarak kadınlar gün içerisinde protein ağırlıklı besinlere yönelebilirler. Her zaman kilo vermek isteyen kişilerin dostu olan protein ağırlıklı ürünleri kullanıp karbonhidrat içerikli besinleri hayatlarından çıkaran bayanlar sorunsuz bir şekilde kilo vermektedir. Bu aşamada hayvansal gıdalar tüketilebilir ve bir yandan da peynir ve süt ile birlikte kalsiyum ihtiyacını karşılanabilir.

Yemeklerde sebze tüketiminin tercih edilmesi gereken tüm mineral ve vitaminleri alınmasını sağlar. Bunların tamamı anne sütüne de geçerken bebeğin de tamamen sağlıklı bir şekilde büyümesi sağlanır. Gün içerisinde öğünleri kesinlikle atlamayan dağlıklı beslenmeyi sağlamış olacaktır. Hamur işi ya da abur cuburları hayatından çıkarmak ve buna ek olarak sürekli meyve ve yoğurt gibi ürünleri ara öğün olarak tüketmek dikkat edilmesi gereken bir başka tavsiyedir.

Doğum Sonrası Zayıflatan Egzersizler ve Hareketler

Hamileliğin zorlayıcı geçmesi durumunda dahi kadınlar spor ile birlikte normal hayatlarına çok daha hızlı dönebilirler. Eğer sezaryen doğum yapılmışsa, spora başlayacakları tarih biraz ertelenmektedir. Ayrıca spora direkt olarak ağırlıklarla başlanmaması gerekir. Ağır egzersizler vücudu yorar ve süt üretimini azaltabilir.

Gün içerisinde yürüyüşe çıkabilen kadınlar, buna ek olarak bebekleri ile geçirdikleri zamanın çoğunda da kalori yakacaklardır. Gün içerisinde bebek emzirmek çok ciddi bir kalori yakımına sebep olurken ev içerisindeki koşuşturmalar da oldukça fazla kalori anlamına gelir. Buna ek olarak hafif egzersizler de yüksek bir kalori yakımını sağlayabilir.

Doğumdan Sonra Zayıflama Korsesi İşe Yarar mı?

Pek çok kadın doğum sonrası zayıflama kemeri ile göbek bölgesindeki fazlalıkları gidererek, vücudunun şekillenmesini, toparlanmasını ve forma girmesini sağlayabilmektedir. Doğum sonrasında doktorunuza danışarak bu korselerden yararlanırsanız, kısa süre içerisinde toparlanma etkisi sağlayabilirsiniz.

Pek çok kadının doğum sonrasında zayıflama hikayelerine baktığımızda, asıl olarak sağlıklı beslenme, hafif egzersiz ve ilerleyen zamanlarda korse kullanımından söz ettiğini görmekteyiz. Sizler de bu yöntemler ile eskisi gibi ideal vücut ölçülerinize kavuşabilirsiniz.

  • doğum sonrası zayıflamak
  • doğum sonrası zayıflayanlar
  • doğum sonrası beslenme
  • doğum sonrası kilo verme
Yorumlar
Yeliz Keskinbıçak Zayıflamak istiyorum ama bebek emziriyorum. Ne yapmam gerekiyor? Sütümün kesilmemesi gerekiyor ve biraz da zayıflamam gerekiyor... cevapla
Gönül uludağ Doğum yaptıktan sonra kaç kilo gider? Şuan 7 aylık hamileyim ve gebelikte gerçekten normale göre fazla kilo aldım. Henüz 2 ay daha var ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Doğumdan sonra zayıflamak için hangi yöntemi uygulamam gerekir? cevapla
yorum yaz
Covid-19 Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar? Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?