Sağlık 16 Haziran 2021 - 11:55:20

Keratin Bakım Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Keratin Bakım Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Keratin bakım; saç teline karşı koruyucu bir kalkan meydana getiren, saçı dış etkenlere karşı koruyan ve saçların eski sağlıklı haline kavuşmasını sağlayan bir saç bakım yöntemidir. Keratin bakımın faydalarını öğrenmek, saçı düzleştirir mi sorusuna yanıt bulmak ve zararları var mı sorusu için bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Keratin Bakım Ne İşe Yarar?

Saçların güçlenmesini ve onarılmasını sağlayan keratin bakım, saç yüzeyindeki ölü hücrelerin atılmasını sağlayarak saç yüzeyine pürüzsüz ve yumuşak bir etki kazandırır. Saçın ihtiyacı olan nemin geri kazandırılmasını sağlayarak ipeksi bir yumuşaklık meydana getirmektedir. Saçı sararak, incelen saç tellerinin kalınlaşmasını ve pürüzsüz bir hal almasını sağlayan keratin bakım, hem saçları güçlendirmek hem de saç sağlığını korumak için uygulanan bir yöntemdir. Saça canlılık ve parlaklık vermektedir.

Keratin bakımın faydalarına baktığımızda; kimyasallardan ve boydan yıpranmış olan saçların onarılmasını sağlar ve bakım yapar. Saçlara parlak ve dolgun bir görünüm kazandıran bu bakım yöntemi yaklaşık olarak 3 ay etki etmektedir. İncelmiş saç tellerinin kalınlaşmasını sağlarken aynı zamanda saç kırılmasını önler ve kopmaları durdurur. Saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar. Kuaförde keratin bakımı yaptırdığınızda saçlarınızdaki kabarma ve elektriklenme problemi giderilmektedir.

Keratin Bakım Zararları Nelerdir?

Doğru bir şekilde uygulanan keratin bakım saça zarar vermektedir. Bazı insanlar keratin yaptırdım pişmanım demektedir. Bunun nedeni uzman olmayan kişiler tarafından yapılmasıdır. Keratin bakım içerisinde formaldehitin olmadığında ya da çok az miktarda olduğunda saça zarar vermez. Saçların canlı ve parlak görünmesini sağlar. Saçların sürekli aynı görüntüde olması için keratin bakımın tekrarlanması gerekir. Sık sık yapıldığı zaman ise saça zarar verir. Kıvırcık saçların düzleştirilmesi için bu bakım yapılmamalıdır. Keratin bakım saç düzleştirir mi diye baktığımızda amacı bu değildir. Bu amaçla kullanıldığı zaman saça verir. Saçlarınız açık renk ve sürekli boya yaptırıyorsanız kuruluk meydana getirebilir. Yan etkileri olmasına rağmen doğru uygulandığı zaman keratin bakım saça pek çok faydası olan bir yöntemdir.

Evde Keratin Bakım Nasıl Yapılır?

Saçların dolgun, pürüzsüz ve bakımlı gözükmesini sağlayan keratin bakım, temel bir proteinin saça kazandırılmasının sağlanması ile yapılır. Bu bakım yöntemi saç botoksu olarak da bilinir. Evde doğal keratin bakımı yapmak için izlenecek adımlar şöyledir:

 • Saçlarınızı günlük şampuanınız ile yıkayınız. Ilık su ile durulayıp saçlarınızı ıslak bırakınız.
 • Keratin bakım yapmak için aldığınız keratinli şampuanı saçlarınıza sürünüz. Saçınızda yaklaşık olarak 20 dakika kadar kalmasını sağlayınız. Bu süreçte keratin saçınıza işler ve ihtiyacı ola proteinin sağlanmasına destek olur.
 • Saçlarınızı daha sonra yıkayınız. Düzleştirici ile güzel bir şekilde düzleştiriniz.
 • Sonrasında keratin serumu sürünüz. Saçlarınızın uçlarına sürüp ardından ince tarakla güzelce tarayınız.
 • Serumun saçta kurumasını sağlamak için düşük ayarda fön makinesi ile kurutabilirsiniz.
 • Sonrasında keratin maskesi uygulaması yapınız. Saçlarınızı nemlendirip bu maskeyi uygulayınız. Sonrasında yine saçlarınızı düşük derecede kurutunuz.
 • Son olarak tüm bu işlemlerden sonra keratin kremini saçınıza sürünüz. Bu şekilde saçların ekstra nem kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Evde bu adımları izleyerek yapacağınız keratin bakımı dilerseniz kuaförde de yaptırabilirsiniz. Fakat uzman kişilerin yapmasına ve uygulamada formaldehitin maddesinin olmamasına özen gösteriniz. Keratin bakım yaptıranlar genel olarak saçlarındaki etkiden memnun kalmaktadır.

Keratin Bakımı Fiyat Ne Kadar?

Saçların daha canlı ve dolgun gözükmesi için uygulanan kuaförde keratin bakım fiyatı evdekinden daha pahalı olabilir. Kullanılan malzemeye göre fiyat değişmektedir. Bundan dolayı kesin bir değer söylemek doğru değildir. En iyi keratin bakım seti satın alarak kendinizde uygulayabilirsiniz.

 • keratin bakım
 • keratin bakım ne işe yarar
 • keratin bakımın faydaları
 • kuaförde keratin bakım
 • keratin bakım zararları
 • keratin yaptırdım pişmanım
 • keratin bakım saç düzleştirir mi
 • evde keratin bakım
 • evde doğal keratin bakımı yapmak
 • saç botoksu
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Zencefille Zayıflama Tarifi, Yorumları ve Formülleri