Yaşam30 Ekim 2021 - 12:46:56

Biyofili Nedir? Teşhisi Nasıl Yapılır? Biyofili Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Biyofili Nedir? Teşhisi Nasıl Yapılır? Biyofili Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Biyofili; insanın doğaya duyduğu sevgiyi betimleyen, doğa ile iç içe kalmaktan zevk alması anlamında gelen bir düşüncedir. Biyofili hastalığı ise canlı ve yaşamsal olan şeyler tarafından cezbedilmesi psikolojisi olarak tanımlanır.

Biyofili Nedir? Biyofilik Ne Demek?

Biyofili, insanın doğa ile iç içe olması ve onunla uyum içerisinde yaşaması konusunda doğuştan gelen bir eğilim olarak tanımlanmakla birlikte bilimsel anlamda ilk olarak 1973 yılında filozof ve psikanalist Erich Fromm tarafından kullanılmış ve öne sürülmüş bir hipotezdir.

İki latince kelimenin birleşmesinden meydana gelmiştir. Biyo kelimesi yaşam anlamına gelirken fili kelimesi, şefkat, doğal eğilim ve arkadaşlık olarak tanımlanmaktadır. Hayata hayret etme olarak da tanımlanan bu kelime, aynı zamanda yaşamsal bir histir. İnsanlarda doğuştan geldiği söylenmektedir. Yani insanın doğayı sevmesi, çevreci insanlar ya da düşüncelerle sonradan gelişmiş bir şey değil tam aksi bir durumdur. Aslında insanın içinde olan ve doğuştan gelen bir tutum olarak tanımlanmaktadır. Biyofili hipotezi temelde doğuştan gelen bir hisle doğanın bir parçası olarak doğayla mümkün olduğunca uyum içinde olmayı bir gereklilik olarak adletmektedir.

Biyofili; doğada huzur bulan, kendini doğaya ait hissederek bu doğal yaşamın sürdürülebilmesi için koruyup kollayan bir yaşam felsefesidir.

Biyofili hipotezine göre insanların diğer canlılar ile iletişim kurması, diğer insanlarla sosyalleşmesi kadar önemlidir. Bu düşünceden dolayı sahile ya da ormana gidildiğinde ya da evcil bir hayvan yetiştirdiklerinde huzur içinde oldukları belirtilmektedir. Yani bu kişilerde hayatı olan her şeye dair bir çekim ve ilgi bulunmaktadır. İnsanın sosyal ve doğal bir hayvan olarak tanımlanması anlamına gelir.

Biyofili Teşhisi Nasıl Konulur?

Biyofili teşhisi koyabilmek laboratuvarda yapılacak bir test gibi bir kesinliği olmadığından her zaman için soyut bir kavram olarak zihinlerde yer etmektedir. Biyofili olan insanların biyolojik sisteme karşı duygu ve bağ beslemesi olarak ifade edilen biyofili, asıl olarak yaşayan her şeye sevgi duymak anlamında gelir. Biyofili teşhisi, vücudun mikro-makro kısımlarını zorlamadan yapılabilmektedir. Sinirleri, kardiyovasküler, gastrointestinal, kas, solunum, endokrin, üriner, üreme ve diğer tüm kısımlar için geçerlidir. Bir nesnenin küçük ya da büyük olsun, diğer bir maddeden farklı hızda titreşen kendi salınımı bulunmaktadır.

Biyofili, herhangi bir insan vücudunun parçasını, organını, dokusunu, hücresini, DNA'sını ya da kimyasalının sıklığını tespit edebilmektedir. Vücut dokusundaki değişiklik ile vücuttaki herhangi bir durumu inceleyebilir. Vücutta meydana gelen tüm değişimleri beyne iletmektedir. Verilerin elde edilmesi için özel yazılımlar da kullanılmaktadır.

Biyofili Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Biyofili hastalığı, doğanın insana çekici gelmesi anlamında gelmekle birlikte bir tür psikolojik saplantı olarak tanımlanmaktadır. Yaşayan diğer canlılar tarafından cezbedilme arsuzu içermektedir. Hayata yeni başlayan yavru diyebileceğimiz canlıların korunmasın, karşı cinse ilgi duyulması, yeni bireyler elde edip sistemin daha güzel işleyebilmesi için hizmet etme isteği, yaşam coşkusunun sıkça dışa vurumu, yemek yemek, su içmek, barınmak biyofili belirtisidir. Yani temel anlamda bir insanın yaşama sevincidir. Biyofili hastalığı saplantıdır ve birtakım şeylerde tekrarlayıcı hareket etmektir. Hastalığa göre diğer hayvanlar ya da beslenen bir evcil hayvandan cezbedilme isteği oluşmaktadır.

Biyofilik Tasarım Nedir? Örnekleri Nelerdir?

Biyofilik tasarım fikri şehirde yaşayan ama ruhunu doğaya ait hissedenlerin şehirde doğayı hissedebilmesi için orataya çıkmış bir akımdır. Doğaya olan bağımlılığın modern şehircilik yapı ile birleştirilmesi biyofilik tasarım olarak tanımlanmaktadır. Doğal düzen içerisinde üretkenlik sağlayan şeyleri yapı içerisinde var ederek daha mutlu insan oluşturmayı hedeflemektedir. Biyofilik tasarım ilkeleri temel alınarak geliştirilmiş biyofilik tasarım örnekleri günümüzde pek çok yerde göze çarpmaktadır.

Biyofili, literatürde her ne kadar bir psikolojik saplantı veya daha ağır bir tabirle hastalık olarak yer alsa da yaşam tarzı olarak insanın özüne en uygun belki de en ideal yaşam felsefesidir.

Yorumlar
Barış ÖzaydınBiyofili hastalığı belirtileri arasında ben de olmayan yok :) Sayenizde biyofilik olduğumu öğrendim. Şaka bir yana biraz araştırdım keşke herkeste biraz biyofilik olsa da dünya daha yaşanır bir yer olsa.cevapla
İsmail TütüncüBen bu yazıyı okuduktan sonra kendi kendime biyofili teşhisi koydum. İnsanların %90'ı biyofili hastası tabi buna hastalık demek ne derece doğru tartışılır.cevapla
yorum yaz
Yeşil Çay Süt Diyeti Nasıl Yapılır? Yapanlar, Zayıflayanlar ve Yorumlar