Sağlık 08 Temmuz 2021 - 07:39:11

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki Ne Zaman Başlar? Doğumdan Sonra Cinsel Yaşam

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki Ne Zaman Başlar? Doğumdan Sonra Cinsel Yaşam

Sağlıklı gebelikler sonucunda doğumdan sonra cinsel ilişkiye girmek oldukça risksiz bir durum olmaktadır. Birçok kişi bu durumdan korkmakta ancak korkulması gereken durumun olmadığını ve tamamen risksiz olduğunu belirtmek isteriz.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

İnsanlar öncelikle gebelik sırasında cinsel ilişki konusunda birçok soru sormaktadır. Bunun akabinde ise doğum sonrasında cinsel ilişki konusunda bir hayli fazla sorular gelmektedir. Doğumun sezaryen veya normal olması fark etmeden, doğumdan sonra ilişkiye girmek için belirli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Bu zaman dilimi hakkında net bir şey söylemek maalesef imkansızdır. Ancak kişinin duygusal olarak da bu ilişkiye hazır olması ve rahat hissetmesi gereklidir. İnsanların çoğu doğumdan sonra cinsel ilişki ne zaman başlar gibi sorular sormakta ve doktorlarına bu konuda danışmaktadırlar.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki Ne Zaman Başlar?

Doğumdan sonra kadınların belli bir iyileşme süreleri vardır. Ancak bu süre kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Doğumun türü ve kişinin psikolojisi dahi bu dönemde oldukça etkili olmaktadır. Kişi eski sağlığını toparlamadan hem duygusal hem de vücut olarak böyle bir ilişkiye hazır olmamaktadır. Bu süre bazı kişilerde 1 ayı bulurken bazı kişilerde 6 haftaya kadar uzayabilmektedir. Bazılarında ise daha fazla sürebilmektedir. Ancak ilk bir ayda eski cinsel ilişki sağlıklarına dönen kişilerin ayısı oldukça az olmaktadır. Genellikle 6 hafta ve sonrasında kişiler eskisi gibi cinsel ilişki hayatlarını devam ettirmektedirler.

Doğumdan Sonra Cinsel Yaşam Nasıl Olur?

Doğumdan sonra cinsel yaşam, eskisi gibi olabilir Ancak bunun bir zaman gerekli olmaktadır. Kadınlar genellikle bu süreçten sonra belli bir süre cinsel yaşama uzak kalmakta ve duygusal olarak hazır hissetmemektedirler. Özellikle normal doğumdan sonra psikoloji biraz daha farklı etkilenebilmekte ve sezaryene göre daha uzun süre cinsel yaşamdan uzak kalmaktadırlar. Sezaryenden sonra kişinin vücudunun ve rahim ağzının iyileşmesi belli bir süreyi bulmaktadır. Bu süre genel olarak 6 haftaya tekabül etmektedir. Doktorlar bu süre içerisinde genellikle hastanın rahim ağzının ve çatlaklarının iyileşeceğini belirtmekte ve bu süreden sonra ilişkiye girilebileceğini belirtmektedir. Ancak isteyen kişiler daha fazla bekleyerek iyileşmenin tamamen bitmesini dileyebilir. Bu davranış daha sağlıklı olmaktadır.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki İsteksizlik Neden Olur?

Doğum sonrasında vücut zarar gördüğü gibi psikolojide zarar görmektedir. Bunun içerisinde stres ve acı korkusu en çok görülenlerdendir. Acı korkusu cinsel ilişkiye görmeyi oldukça zorlamakta ve hatta hiç yapılamamaktadır. Bu gibi durumların ağır görüldüğü kişilerin bir psikologdan yardım alması gerekmektedir. Doğumdan haftalar sonra veya aylar sonra bile libidonun düşük olması oldukça olağan durum olmaktadır. Bu durum sonucunda yorgunluk ve stres hala devam edebilmektedir. Ancak dışarıdan ve doktordan yardım alarak bu gibi durumlarda geçici çözümler elde edilebilir ve cinsel ilişki hayatı çok daha iyi seviyelere gelebilir. Genel olarak doğumdan 6 hafta sonra vücudun iyileşmesi olağan durumdur ve bu süreden sonra ilişkiye girilebilir. Doğumdan sonra cinsel yaşamın eskisi gibi olması 4-5 ay kadar süre alabilir.

  • doğum sonrasında cinsel ilişki
  • doğumdan sonra cinsel ilişki
  • Doğumdan sonra cinsel ilişki isteksizlik
Yorumlar
Meliha Polat Doğumdan sonra cinsel ilişkiye giremiyorum kanamam oluyor ve korkuyorum bu yüzden. Bu normal birşey mi? Ne kadar zaman geçmesi gerekiyor? 40 gün geçti fakat ağrım oluyor bu yüzden istekli olmuyorum. Bu durum nasıl geçer? cevapla
yorum yaz
İncir Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları, Kullanımı, Zararları