Doğurganlığı artıran gıdalar nelerdir? Doğurganlığı artırmak için ne yemeli?
Sağlık

Doğurganlığı Artıran Gıdalar Nelerdir? Doğurganlığı Artırmak İçin Ne Yemeli?

03 Nisan 2018 - 13:07:18

Kadınların doğurganlığı regl olmaya başlaması ile ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı bir kadının her ay düzenli olarak adet görmesi gebe kalabileceğinin en önemli koşullarından biridir.

Doğurganlık Nasıl Arttırılır? Nasıl Olur?

Beslenme insan sağlığı üzerinde oldukça büyük öneme sahiptir. Vitamin ve minerallerin düzenli olarak vücuda alınması vücut sağlığının korunmasında yardımcı olur. Beslenme alışkanlıkları, çevre şartları, hayat tarzı ve sosyal yaşam doğurganlık üzerinde rol oynayabilmektedir. Her kadının hayallerinden biri olan anne olma isteği çeşitli nedenlere bağlı olarak ertelenebilmektedir. Doğurganlığın arttırılması için beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerekir. Doğurganlık için kadınların beslenme alışkanlıklarını çok iyi takip etmesi ve bu beslenme biçimini gebelik süresince de bebeğin gelişimi için devam ettirmelidir. Sağlıklı bir gebelik dönemi için gebe kalmadan önce olması gereken beslenme biçimi en kısa sürede hayata geçirilmelidir.

Doğurganlığı Arttıran Gıdalar Nelerdir?

  • Sağlıklı bir kadının anne olmak için çeşitli yöntemleri denediği bilinmektedir. Cinsel ilişki sırasında dikkat edilmesi gereken koşulların yanı sıra doğurganlığın daha da artması için beslenme alışkanlıklarına da dikkat edilmelidir. Besinler insan sağlığı üzerinde etkilidir. Beslenme alışkanlıkları içerisinde tüketilmesi gereken gıdalar doğurganlığı arttırıcı özellikte olabilir.
  • Doğurganlığı arttıran en önemli besin yumurtadır. İçerdiği kolin, A vitamin ve E vitamini sayesinde gebeliğin oluşmasını sağlayabilir. Günlük beslenme de mutlaka olmalıdır.
  • Karaciğerin tüketilmesi vücutta hücre yenilenmesini sağlar. Detoks etkisi sağladığı için folik asit ile beraber yumurtanın döllenmesini daha hızlı şekilde yapabilmektedir.
  • Sebzelerin mutlaka tüketiliyor olmasına dikkat edilmelidir. Besin değeri yüksek olan sebzeler vücutta kolajen oluşumunu da sağlar. Böylece doğurganlığın en üst seviyeye gelmesine yardımcı olmaktadır.
  • Süt ve süt ürünleri sayesinde potasyum ve kalsiyum vücuda yeteri miktarda alınabilmektedir. Bir bebeğin gelişimi için kalsiyum miktarı oldukça önemlidir. Döllenme sonrasında bebeğin ana rahminde tutunabilmesini sağlar.
  • Balık omega 3 bakımından zengin olan gıdalardandır. Aslında doğurganlığı arttırmak için sağlıklı ve düzenli beslenmek yeterli olacaktır. Her gıdada bulunan vitamin ve mineraller vücuda alınmalıdır. Omega 3 insan sağlığında büyük önem taşıdığından düzenli olarak tüketilmelidir.

Doğurganlığı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kadınların gebe kalmak için beslenme şeklini değiştirmesi ve sağlıklı yaşam biçimi edinmesi gebelik için en önemli hususlardan biridir. Fakat dikkat edilmesi gereken birçok faktör bulunur. Sigara ve alkol tüketimi tamamen kaldırılmalıdır. Sagara iç organların zarar görmesine sebep olur. Ayrıca alkol tüm vücudun kaslarına zarar vererek kişide farklı hastalıklara sebep olmaktadır. Uyku düzeni gebe kalmak isteyenlerde çok önemlidir. Uykusuzluktan dolayı yorgun bir vücut doğurganlığa engel olabilir. Gün içerisinde kahve tüketimine dikkat edilmelidir. Kadınlarda doğurganlık üzerinde olumsuz etkilere sebep olan kahvenin günde 1 fincandan fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Her insanın su tüketimi gün içerisinde 1, 5- 2 litre arasında olmalıdır. Doğurganlık için de bol miktarda su tüketimine dikkat edilmelidir.

Yorumlar
Kadriye Tekin 03 Nisan 2018 - 13:17:18 Doğurganlık nasıl hesaplanır? Arttırmak için ne yapmak gerekiyor? Hemen hemen 4 aydır hamile kalmak için uğraşıyorum ama sonuç alamıyorum. Doğurganlık nasıl ölçülür? Arttırmak için ne yapmam gerekiyor? Neler yemeliyim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: