Sağlık

Eğrelti Otu Nasıl Ürer? Diğer Adı ve Bakımı

18 Kasım 2018 - 13:41:52
Eğrelti otu nasıl ürer? Diğer adı ve bakımı

Eğrelti otu; ince, uzun ve çok parçalı yapraklara sahip olup damarlı çiçeksiz bir bitkidir. Aşk merdiveni adıyla da bilinmektedir.

Eğrelti Otu Nedir? Nasıl Ürer?

Kısaca eğrelti otları, parça yapraklarıyla tanınan çiçeksiz bitkilerdir. Bu bitkilerde kök, gövde ve yapraklar bulunur. İletim boruları olduğu için damarlı bitkilerdir. Çiçekli bitkiler eşeyli olarak üredikleri gibi, çiçeksiz bir bitki olan aşk merdiveni ise hem eşeyli hem de eşeysiz olarak üreyebilmektedir. Kadın saçı eğreltisi, kuş yuvası eğreltisi gibi farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

Eğrelti Otunun Özellikleri ve Diğer Adı Nedir?

Eğrelti otunun bir diğer adı aşk merdivenidir. Bu bitkinin çiçekleri yoktur. Kök, gövde ve yaprakları iyi gelişmemiştir. Damarlı bir bitki olduğu için iletim boruları vardır. Eşeyli ve eşeysiz olarak çoğalabilir. Bu bitkinin ilk varoluşu günümüzden 300 yıl öncesine dayanmaktadır. Karbonifer döneminde karaların çoğu bu bitkiyle kaplıydı. O döneme bu sebeple eğrelti otu dönemi denildi. O dönemdeki bitkilerin çoğunun soyu tükendi. Var olan türlerinin çoğu tropik bölgelerde yetişmektedir. Aşk merdiveni otunun boyu birkaç santim büyüklüğünde olanlarından, ağaç gibi büyüyebilen türlerine kadar pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bugün yaşayan bitkiler çok yıllık otsu bitkilerdir. Bunlardan toprağa yakın olan yerde büyüyerek sürünücü ya da yukarı yönelen kökçükleri vardır. Ülkemizde yetişen eğrelti türleri; Kartal eğreltisi, Venüs saçı, erkek eğrelti otu, geyik boynuzu, kaya eğreltisidir.

Eğrelti Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Aşk merdiveni otu insan sağlığına oldukça faydalı bir bitkidir. Başlıca faydaları şunlardır;

  • Boğaz ağrısı, öksürük, ağız içi yaraları gibi şikayetlerin tedavisinde etkilidir.
  • Bağırsaklarda oluşan parazit, kurt ve tenyalardan arınmaya yardımcı oluyor.
  • İçeriğinde bolca C vitamini ve polifenol bileşik bulunduğundan aynı zamanda oldukça güçlü bir antioksidandır. Vücuttan zararlı maddeleri uzaklaştırıp karaciğer dostu olmayı başarıyor.
  • Aşk merdiveni otu kötü kolestrolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
  • İçerisindeki mineraller sayesinde cilt için oldukça olumlu etkilere sahiptir. Cildin temiz ve parlak görünmesine yardımcı olur.
  • Antioksidan özelliği olduğu için bağışıklık sisteminin de daha kuvvetli olmasına katkı sağlamaktadır.

Bu ot zehirli bir bitki olabildiği gibi emziren kadınlar, hamileler, kansızlık sorunu olanlar, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı bulunanlar kullanmamalıdır. Ekstra bir zararı bulunmamaktadır.

Eğrelti Otu Bakımı ve Yetiştiriciliği

Bu bitki hem güneşe hem de gölgeye uyum sağlayabilen bir bitkidir. Nemli esintilere sahip sıcak bölgelerde çok çabuk gelişirler. Öğle ve akşam güneşini alabilecekleri yerde yetiştirildiklerinde yaprakları daha geniş ve yeşil olacaktır. Kuru havaya sahip yerlerde yetiştirilecekse yapraklarına sıkça su püskürtmek gerekir. Yüksek besleyici ve humuslu bir toprakta yetiştirilmelidir. Sulama işlemi kış mevsiminde haftada bir ya da iki sefer yapılmalıdır. Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde iki-üç günde bir sulanmaları yeterlidir. Eğrelti otu bitkisine düzenli aralıklarla gübreleme yapmak da sağlıklı gelişimine katkı sağlar.

Yorumlar
Yağmur Atabek 18 Kasım 2018 - 13:51:52 Eğrelti otunu ben aşk merdiveni olarak biliyorum. Farklı çeşitleri mi var yoksa farklı adları mı bilmiyorum ama hemen hemen her yerde ve evde görmek mümkün oluyor:) Çok da hoşuma giden bir bitki türü. Yaşam döngüsü ve özellikleri hakkında bilgi almak isterim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: