Yaşam 27 Ekim 2021 - 13:44:55

El ve Tırnak Bakımı, Temizliği Nasıl Yapılır?

El ve Tırnak Bakımı, Temizliği Nasıl Yapılır?

El ve tırnak bakımı; birtakım doğal malzemelerin kullanılması ile tırnakların güçlendirilmesi, sararmasının önlenmesi, ellerin ve tırnakların nemli ve bakımlı gözükmesini sağlayan uygulamalar ile sağlanmaktadır.

El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta en sık kullandığımız organımız olan ellerimiz, genel olarak pek çok mikroba ev sahipliği yapmaktadır. El ve tırnak bakımının yapılması hem ellerimizin hoş durması hem de sağlık açısından önemlidir. Bu nedenle gün boyunca ellerinizi sık sık yıkarken kullandığınız temizlik ürünlerinde kimyasal bileşenler olmamasına dikkat ediniz.

Tırnak bakımı için genelde manikür tercih edilmektedir. Fakat manikür yaptırırken oldukça dikkatli olmalısınız. Kendi manikür setinizi kullanmaya özen göstermeniz en önemli konulardan biridir. Çünkü manikür yaptırdığınız güzellik merkezinde kullanılan malzemelerin ne kadar steril olduğundan emin olamazsınız. Mikrop kapmamak için bu konuda dikkatli olunuz.

Kırılma ve sararma gibi problemler ile sık sık karşı kaşıya kalan tırnakları güçlendirmek için bitkisel yağlardan destek alınabilir. Tırnakları güzelleştirmenin yolları ihtiyaçları olan vitamin desteğinin sağlanması ile gerçekleştirilir.

Genel olarak kadınlar el bakımına çok dikkat etmektedir. Özellikle kış aylarında ellerinizin çatlamasını önlemek için eldiven ve nemlendirme ürünleri kullanmanız gerekir. Ellerim çok kuru ve kırışık diyorsanız eğer nem eksikliğinin olduğundan bahsetmek mümkündür. El bakımı için maskeler kullanarak daha pürüzsüz ve yumuşak ellere sahip olabilirsiniz.

Tırnakları Ne Güçlendirir? Ne Uzatır?

Vitamin bakımından eksik kalan tırnaklarda kırılması çok sık gözlemlenir. Kırılan tırnak güçsüzdür ve uzamazlar. Tırnak güçlendirici doğal yöntemler ile daha sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz. Bunlardan bazıları şöyledir:

 • Tırnaklarınızın çevresindeki kan dolaşımını hızlandırmak için bir fırça ile tırnaklarınıza fırçalayın. Fırçalanmış kısmı limon suyu ile masajlayın ve limon suyu sıkarak 10 dakika boyunca sıcak suyla elinizi bekletin. Bu uygulamanın ardından, sabunla ellerinizi birkaç kez yıkayın. Fırçaladığınız tırnaklara badem yağı uygulayın ve masaj yapın.
 • Elma sirkesi tırnakları yumuşatır, güçlendirir ve uzatır. 1 bardak ılık suyu içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyup, tırnaklarınızı suya sokarak hafif masaj yapınız.
 • Tırnakların nemlenmesi ve beslenmesi konusunda etkili olan zeytinyağı, aynı zamanda E vitamini içermesi sayesinde tırnakların hızlı uzamasını sağlar. Tırnakların üzerine pamukla ılık zeytinyağı sürüp 10 dakika bekletmeniz faydalı olacaktır.

En iyi tırnak güçlendirici için bu doğal uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Tırnakların bakımlı olması demek ellerin de aynı şekilde bakımlı durması anlamına gelir.

Evde Doğal El ve Tırnak Bakımı

Güzellik merkezlerinde yapılan çoğu el bakım kürlerini siz de evinizde yapabilirsiniz. El bakımı için maskeler ya da tırnakların beslenmesi için şunları uygulayabilirsiniz:

 • Tırnaklarınızın güçlü olması ve ellerinizin bakımı için at kuyruğu otu oldukça önemlidir. Birkaç dal için at kuyruğunu ince ince doğrayıp, yarım litre kaynar su koyun ve 20 dakika ocakta kaynatınız. Bu karışımı süzdükten sonra ellerinizi bu suda 5-6 dakika tutunuz. Bu bakımı yaptıktan sonra, ellerinizi kurutun ve nemlendirici krem uygulayınız.
 • Bir diğer uygulama ise; 1 tatlı kaşığı lavanta yağı, yarım çay kaşığı bergamotu yağı, 1 çorba kaşığı badem yağı ve yarım çorba kaşığı gliserinle iyi karıştırınız. Ardından bu karışımı, başka bir kaba koyup üzerine sıcak su ile boşaltıp tekrar iyice karıştırınız. El bakımı için, ellerinizi bu kabın içine koyup bekletiniz. 20 dakika bekledikten sonra ellerinizi çıkarın ve elinizi kalan yağ ile ovunuz.
 • Elleriniz çok mu kuru onun için ise, ideal maske haşlanmış patates, vazelin ve kurutulmuş papatyaya ihtiyacımız vardır. Haşlanmış patatese, vazelin ve kuru papatya çiçeklerini koyup iyice karıştırın ve elinize uygulayınız. Karışımı elinize uyguladıktan sonra, bir bez ile iyice sarıp 30 dakika bekleyin. 30 dakika sonra ellerinizi ılık suyla yıkayınız.

Genel olarak pek çok kişi vazelinle el bakımı sağlamaktadır. Direkt olarak vazelini ellerinize sürebilirsiniz. Uygulanan bakım yöntemleri hem tırnakları hem de elleri beslemektedir.

El ve Tırnak Temizliği Nasıl Olmalı?

Ellerin bakımlı olması için akan suyun altında kalıp sabun ile güzelce yıkayarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Sağlıklı tırnak ve ellerin yumuşak, parlak ve çatlaklardan arınmış olması gerekir.

Ellerinizde çatlaklar varsa iyi bir el bakımı yapmanız gerekir. Bunun için benmari tarzında 200 ml zeytinyağı ısıtınız. Zeytinyağına 1 çorba kaşığı limon suyu ilave edin ve iyice karıştırınız. Ellerinizi karışıma 5-10 dakika tutunuz. Sonra ellerinizi ılık su ve doğal sabunla yıkayınız. Böylece el ve tırnak bakımı için cildinizi hazırlamış olursunuz.

Doğal içerikli el ve tırnak peelingi ile ise ölmüş derileri temizleyebilir ve cildin yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Tırnakların daha temiz olması hem hijyen hem sağlık hem de daha bakımlı olma konusunda önemlidir.

 • el ve tırnak bakımı
 • tırnak güzelleştirmenin yolları
 • ellerim çok kuru ve kırışık
 • el bakımı için maskeler
 • tırnakları ne güçlendirir
 • en iyi tırnak güçlendirici
 • vazelinle el bakımı
 • el ve tırnak temizliği
 • el ve tırnak peelingi
Yorumlar
Bahar özdemir Evde el ve tınak bakımı nasıl yapabilirim? Tırnaklarım çabuk kopuyor ve güçsüz. Hem güçlensin hem de hızlı uzasın istiyorum ne yapmalıyım? cevapla
Ayşegül Domaç El ve tırnak bakımı temizliği nasıl olmalı nasıl yapılır? Bunun için bitkisel çözümler nelerdir? Eve kendi başıma yapmak istiyorum ama doğal yollarla tırnaklarımı güçlendirmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim acaba? cevapla
yorum yaz
Kolesterole Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitkiler ve İçecekler