El ve tırnak bakımı nasıl yapılır?
Yaşam

El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

20 Ağustos 2017 - 01:25:00

Kişisel bakımın olmazsa olmazı el ve tırnak bakımıdır. Gerekli önemi eğer tırnaklarınız için göstermediyseniz güzelliğinize gölge düşürebilirsiniz. El ayak bakımında da en önemli şey tırnak bakımıdır.

El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ellerimiz mikroplarla en çok iç içe olan organlarımızdır. Bu nedenle gün boyunca ellerinizi sık sık yıkarken kullandığınız temizlik ürünlerinde kimyasal bileşenler olmamasına dikkat ediniz. Manikür yaptırırken de oldukça dikkatli olmalısınız. Bu nedenle kendi manikür setinizi kullanmaya özen göstermeniz en önemli konulardan biridir. Çünkü manikür yaptırdığınız güzellik merkezinde kullanılan malzemelerin ne kadar steril olduğundan emin olamazsınız. Özellikle kış aylarında ellerinizin çatlamasını önlemek için eldiven ve nemlendirme ürünleri kullanmanız gerekir. El bakımıyla birlikte diğer önemli bir konu tırnak bakımıdır. Tabi ki tırnak kesim tarzının da oldukça önemli olduğunu da es geçmeyiniz. Tırnaklarına özen göstermeyen bir kadının hem güzelliği tam değildir hem de sağlık açısından da zararlıdır.

El Bakım Kürleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Tırnaklarınızın çevresindeki kan dolaşımını hızlandırmak için bir fırça ile tırnaklarınıza fırçalayın. Bunun dışında limonun el bakımında büyük etkisi olduğunu unutmamalısınız. Fırçalanmış kısmı limon suyu ile masajlayın ve limon suyu sıkarak 10 dakika boyunca sıcak suyla elinizi bekletin. Bu uygulamanın ardından, sabunla ellerinizi birkaç kez yıkayın. Fırçaladığınız tırnaklara badem yağı uygulayın ve masaj yapın. Manikür, el ve tırnak bakımı konusunda çok önemli bir uygulamadır.

Evde El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Güzellik merkezlerinde yapılan çoğu el bakım kürlerini siz de evinizde yapabilirsiniz. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • Tırnaklarınızın güçlü olması ve ellerinizin bakımı için at kuyruğu otu oldukça önemlidir. Birkaç dal için at kuyruğunu ince ince doğrayıp, yarım litre kaynar su koyun ve 20 dakika ocakta kaynatın. Bu karışımı süzdükten sonra ellerinizi bu suda 5-6 dakika tutun. Bu bakımı yaptıktan sonra, ellerinizi kurutun ve nemlendirici krem uygulayın.
  • Bir diğer uygulama ise; 1 tatlı kaşığı lavanta yağı, yarım çay kaşığı bergamotu yağı, 1 çorba kaşığı badem yağı ve yarım çorba kaşığı gliserinle iyi karıştırın. Ardından bu karışımı, başka bir kaba koyup üzerine sıcak su ile boşaltıp tekrar iyice karıştırın. El bakımı için, ellerinizi bu kabın içine koyup bekletin. 20 dakika bekledikten sonra ellerinizi çıkarın ve elinizi kalan yağ ile ovun.
  • Elleriniz çok mu kuru onun için ise, ideal maske haşlanmış patates, vazelin ve kurutulmuş papatyaya ihtiyacımız var. Haşlanmış patatese, vazelin ve kuru papatya çiçeklerini koyup iyice karıştırın ve elinize uygulayın. Karışımı elinize uyguladıktan sonra, bir bez ile iyice sarıp 30 dakika bekleyin. 30 dakika sonra ellerinizi ılık suyla yıkayın.
El ve Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Ellerin bakımlı olması için yumuşak, parlak ve çatlaklardan arınmış olması gerekir. Ellerinizde çatlaklar varsa iyi bir el bakımı yapmanız gerekir. Bunun için benmari tarzında 200 ml zeytinyağı ısıtır. Zeytinyağına 1 çorba kaşığı limon suyu ilave edin ve iyice karıştırın. Ellerinizi karışıma 5-10 dakika tutun. Sonra ellerinizi ılık su ve doğal sabunla yıkayın. Böylece el ve tırnak bakımı için cildinizi hazırlamış olursunuz.

Yorumlar
Bahar özdemir 16 Ağustos 2017 - 17:03:59 Evde el ve tınak bakımı nasıl yapabilirim? Tırnaklarım çabuk kopuyor ve güçsüz. Hem güçlensin hem de hızlı uzasın istiyorum ne yapmalıyım?cevapla
Ayşegül Domaç 05 Nisan 2018 - 17:45:08 El ve tırnak bakımı temizliği nasıl olmalı nasıl yapılır? Bunun için bitkisel çözümler nelerdir? Eve kendi başıma yapmak istiyorum ama doğal yollarla tırnaklarımı güçlendirmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: