Sağlık 09 Mart 2021 - 08:50:00

Adet Olamama Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Adet Olamama Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Adet olamama ve adetin gecikmesi, hamilelik belirtisi gibi görülse de aynı zamanda hormonal düzensizliklerden ötürü de kaynaklanabilmektedir.

Adet Olamama Nedenleri Nelerdir?

Hormonal dengesizlikle nedeniyle meydana gelen adet olamama durumu aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarının sonucu olarak da oluşabilmektedir. Her kadın ergenliğe girdikten sonra düzenli olarak adet görmektedir. Sağlıklı bir kadın ergenlikten itibaren menopoz dönemine kadar her ay adet döngüsü yaşamaktadır. Adet kanamaları bazı zamanlarda gecikmeye uğrayabilmektedir. 1-2 gün normal olarak kabul edilirken 1 hafta ve sonrası farklı bir durumun göstergesi olarak belirtilebilmektedir.

Adet gecikmesi devamlı olarak yaşanıyorsa bunun nedeni vücut ile ilgili bir sağlık problemi olarak nitelendirilmektedir. Zayıflama hastalığı yaşayan kadınlarda bu duruma sıkça rastlanmaktadır. İdeal değerlerin altında bir kiloya sahip olmak vücudun sağlıklı çalışmasını engeller ve bunun sonucunda yumurtlama gerçekleşmeyebilir. Zayıflığın yanı sıra obezite gibi hastalıklar da adet gecikmesi meydana getirebilmektedir. Polikistik over sendromu adet olamama nedenleri arasında sıkça rastlanılan bir durumdur. Bu durum vücudun daha fazla erkeklik hormonu üretmesinden kaynaklanır. Bu hormon düzensizliği yumurtalıklarda kist meydana getirir. Bu da adet olmayı geciktirici etki meydana getirir. Erken menopoz, tiroid problemleri, stres, doğum kontrolü, kronik hastalıklar ve emzirme gibi durumlarda reglinin gecikmesine neden olabilmektedir.

Adet Gecikmesinin Çözümleri Nelerdir? Ne Yapmalı?

Adet gecikmesi bazı dönemlerde normal olarak kabul edilirken bazı zamanlarda anormal olarak gözlemlenmektedir. Adet olamama sorununu ortadan kaldırmak ve çözüm yaratmak için öncelikle nedenlerine odaklanmak gerekmektedir. Ergenlik ve menopoz başlangıcı, emzirme, gebelik gibi dönemler adette gecikmesi yaşanması normal kabul edilmektedir. Bu tarz durumların dışında gecikme yaşanıyorsa nedeninin araştırılması gerekmektedir.

Adet gecikmesinin çözümleri için öncelikle buna sebep olan durumlara bakılmalıdır. Eğer ki aşırı kilodan dolayı adet olamıyorsanız öncelikle zayıflamaya yönelik çözümler uygulanmalıdır. Eğer ki polikistik over sendromu mevcutsa doktorun bu durumu düzeltmesi için ilaç tedavisine başlaması gerekmektedir. Stres gibi nedenlerden ötürü oluşuyorsa da kendinizi rahatlatmalı ve psikolojik olarak iyi hissetmelisiniz.

Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir?

Eğer regl döneminde düzensizlikler yaşıyorsanız ve adetiniz gecikiyorsa bazı ilaçlardan ve doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz. İlaç kullanımı için doktorun onayı ve bilgisi hatta reçetesi gerekmektedir. Bilinçsiz ilaç kullanımı farklı yan etkiler meydana getirebilir ya da probleme sonuç yaratmayabilir. Adet söktürücü bitki çayları da bu konuda etkili olabilmektedir. Rezene çayı, papatya çayı, kekik çayı, kantaron çayı, civanperçemi, biberiye, melisa, tarhun, adaçayı, ısırgan otu çayı vs. gibi doğal içecekler adet söktürücü etki meydana getirebilmektedir. Bunların tedavi etme etkisi yoktur. Bu nedenle kesin çözüm için doktora mutlaka gidilmelidir.

Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi mi?

Her adet gecikmesini hamilelik belirtisi olarak nitelendirmek doğru değildir. Çoğu zaman adet gecikmesi 10 güne kadar sürebilmektedir. Hatta yılda 2-3 kere her kadının başına gelebilmektedir. Hamilelik şüphesi varsa test yapılması sonucun değerlendirilmesi açısından önemlidir. Adet olamama durumu hamilelik sonucunda gerçekleşebileceği gibi normal zamanlarda da ortaya çıkabilir.

  • adet olamama
  • adet olamama nedenleri
  • adet gecikmesinin çözümleri
  • adet gecikmesine ne iyi gelir
  • adet gecikmesi hamilelik belirtisi mi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Beyincik Dejenerasyonu Hastalığı Belirtileri ve Nedenleri