Diyabet ilacı zayıflatırmı? Şeker ilacı ile kilo vermek sağlıklı mı?
Zayıflama

Diyabet İlacı Zayıflatırmı? Şeker İlacı ile Kilo Vermek Sağlıklı mı?

31 Mayıs 2018 - 08:57:17

Diyabet ülkemizde de sıklıkla görülen rahatsızlıklardan birisi olurken bu hastalığın tedavisinde kullanılan diyabet ilaçları zayıflamak amacıyla tercih edilmektedir.

Diyabet İlacı Zayıflatırmı?

Diyabet kendi içerisinde Tip-1 ve Tip-2 olarak ayrılan çok ciddi bir rahatsızlıktır. Halk arasında şeker hastalığı olarak nitelendirilen diyabet, insanların kan şekerinin çok yüksek seviyede olması durumunu açıklamak için kullanılır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler, yedikleri gıdalara dikkat ederek şeker düzeylerinin istenilen seviyede kalmasını sağlarken bunun yanında sürekli olarak şeker ilacı kullanırlar. Diyabet ilacı yan etkileri arasında iştah kesme ve zayıflatma gibi durumlar bulunur. Bu etkileri öğrenen kişiler, herhangi bir diyabet türüne sahip olmasalar da bu ilacı kullanarak yan etkileri ile kilo vermeyi amaçlarlar. Bunda başarılı olabilen kişiler de yer almaktadır.

Hangi Diyabet İlaçları Zayıflatır?

Tip-1 türü şeker hastalığı doğuştan gelen ve her yaşta devam edebilen bir rahatsızlık olurken Tip-2 türündeki şeker hastalığı sonradan kişilerde ortaya çıkar. Genel olarak Tip-2 rahatsızlığı için kullanılan ilaçların zayıflama üzerinde olumlu etkileri bulunur. İlacın içeriğinde metformin adı verilen maddeye sahip olan ilaçlarda bu etki gözlemlenmektedir. Günümüzde em diyabet için kullanılan hem de içerisinde bu maddeyi barındıran ilaçlar, fazla kilolarından şikayetçi olan insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu iki ilacın prospektüsünde de zayıflama ve iştah kesici yan etkileri olduğu belirtilmektedir. Düzenli olarak kullanımda kişilerde kilo kaybı gözlemlenebilir.

Şeker İlacı ile Kilo Vermek Sağlıklı mı?

Diyet yaparken ya da diyet dışında kilo vermek amacıyla diyabet ilacı kullanımı her zaman vücut için sağlıklı bir işlem değildir. İnsanlar, ilaçları kullanmadıkları takdirde de yapabilecekleri bir işlemi eğer ilaç kullanarak yapıyorlarsa bu durumda vücutlarına gelecek olan zararı da göz önüne alıyorlar demektir. Bu aşamada kişilerin diyetlerinde bu tarz ilaçları kullanmadan kendileri iradelerine sahip olmaları ve yememeleri gerek gıdaları almadan diyet dönemlerini tamamlamaları gerekir. Aksi halde bu ilaçları alarak yan etkilerinden birisini olumluya çevirmek istediklerinde diğer yan etkileri vücutlarına ciddi biçimde zarar verecektir.

Diyabet İlacı Zararları Nelerdir?

Diyabet ilacı kullanarak kilo vermeyi amaçlayan kişiler, ilk olarak karaciğerlerini çok yüksek biçimde zorlayacaklarını bilmelidirler. Çok yüksek düzeyde ve uzun süre kullanıldığı takdirde kişilerde karaciğerde ortaya çıkabilecek tüm hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Bunun yanı sıra sarılık da diyabet ilaçlarının yüksek seviyede kullanımında ortaya çıkmaktadır. Bir yandan ciltte bir yandan da gözün beyaz kısımlarında sararmalar rahatlıkla fark edilebilir düzeye gelmektedir. Son olarak kullanan kişilerde kaşıntı, erken yaşlanma ya da kurdeşen gibi cilt rahatsızlıkları da ortaya çıkabilir. Tüm bu yan etkileri göz önüne alarak diyabeti ilacı ile zayıflayanlar istedikleri kilolara inseler de vücutlarında ciddi şekilde zarar vermiş olurlar.

Yorumlar
Merve karaca 31 Mayıs 2018 - 09:07:17 Diyabet ilaçları kilo verdirir mi? Zayıflamak için bunlar kullanılır mı? Zararları olur mu? Bu ilaçlar ishal yapar mı? Yan etkileri tam olarak nelerdir? Şeker ilacı kullanarak zayıflamak ne kadar sağlıklı olur acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: