Sağlık

Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Kullanılır?

20 Ağustos 2017 - 12:27:20
Makyaj bazı nedir? Nasıl kullanılır?

Bayanların kişisel bakım açısından en önem verdikleri konulardan birisi de makyaj konusu olmaktadır. Makyaj, genel olarak yüzde kusur olarak görülen lekeleri kapatmaya yarayan bir tür yüz boyama işlemidir.

Makyaj Bazı Nedir? Ne İşe Yarar?

Makyaj, her istenilen türde yapılabilir. Bu olay tamamen kişinin zevkine ve bulunduğu ortama bağlı bir durum olmaktadır. Ancak makyajın da kendine has uygulanması gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır. Kusursuz bir görünüm için makyaj bazı uygulanması güzellik uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir.

Makyaj Bazının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Makyaj altı bazlı kremler kullanılması makyaj yapılmadan önce mutlaka gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Yüzünüze sürdüğünüz makyaj altı kremleri hem cildinizi yumuşak ve nemli tutar hem de makyajın, fondötenin yüze daha kolay yerleşmesine imkan tanır. Makyaj kremi satın alacağınız zaman mutlaka kozmetik alışverişi yaptığınız yerdeki satış görevlisine danışın, zira her cilt yapısı için farklı etki gösteren kremler, makyaj yapmanın püf noktalarından en önemli olanlarındandır.
  • Makyaj öncesi kremi sürdükten sonra gözaltı kapama, maskeleme ya da aydınlatma için mutlaka concealer kullanılmalıdır. Concealer sadece göz altına sürülmez, aynı zamanda kaş üzeri bölgenize de ve alnınızın biraz aşağısına da concealer sürebilirsiniz, bu sizi daha genç ve parlak gösterecek gözünüz altındaki yorgun görüntüyü alacaktır.

Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Makyaj bazı seçimi sonrasında fondöten seçimi oldukça önemlidir, her cilt yapısı için farklı fondöten kullanılması gerekmektedir, aksi takdirde sürdüğünüz makyaj öncesi krem ile yanlış tepkimeye girecek ve yüzünüzde tutunamayacaktır. Önceden tercih ettiğiniz ve cildinizi güzel gösterdiğini düşündüğünüz kaliteli fondöten markalarından şaşmayın, zira makyajda püf noktaları fondöten konusuna oldukça değer verir. Bundan sonra makyajın sabitlenmesi ve uzun süre yüzden çıkmaması için pudra kullanılır.

Makyajda Pudra Kullanımı Nasıl Olmalı?

Pudra kullanılmasının en önemli sebebi makyajın kolayca yüzden silinmemesi ve akmamasıdır. Ayrıca cilde pürüzsüz bir yapı kazandırdığı için pudra kullanmak sıkça tercih edilir.Pudra kullanımını yeterli miktarda yaptığınızdan emin olun, fazla pudra kullanmak ya da az pudra kullanmak cilt nemi açısından eşit zararlı olabilir, makyaj yapa yapa kararında pudra kullanımını öğreneceksiniz. Pudra işleminden sonra göz kapaklarına far kullanımı gerçekleştirilir. Makyaj bazı kullanımı makyajın ciltle uyumunun sağlanması konusunda oldukça önemlidir. Bazı bayanlar daha güzel görünmek amacıyla makyajı bir zorunluluk olarak görebilirler. Fakat makyajın mutlaka düzgün yapılması ve cilde zarar vermemesi gerekmektedir.

Göz Makyajı Teknikleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Makyaj yapmanın püf noktalarından bir tanesi göz kapaklarına göre fark tercihidir. Eğer göz kapaklarınız geniş ise çok abartılı fark kullanmanıza gerek yoktur, doğal renkler tercih edebilirsiniz. Göz kapakları çevresine fark sürüldükten sonra yapılması gereken kirpik diplerine beğendiğiniz bir dipliner kullanmaktır. Dipliner kirpik diplerinin daha canlı ve dikkat çekici görünmesini sağlayan bir makyaj malzemesidir. Eğer göz renginizden ve gözlerinizden memnunsanız, minik bir gölge ile göz makyajını tamamlamak için göz kalemi kullanabilirsiniz. Göz kalemi kullanılması göz renginizi ve gözlerinizi daha belirgin kılacaktır. Bu işlemden sonra göz makyajı neredeyse tamamlanmış olur.

Makyaj Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Makyaj yapmanın püf noktası olarak oldukça önemli bir kural vardır, eğer açık renk tercih ediyorsanız bu makyajı uyguladığınız bölgedeki özelliği daha çok açığa çıkaracaktır. Mesela açık renkli far kullanımı, gözünüzün daha çok açığa çıkmasını sağlar. Koyu renkli far kullanımı ise gölgeleme, maskeleme ve gizleme amaçlıdır. Püf noktalardır bir diğeri ise makyaj bazı kullanımıdır. Bazlar makyajın ciltte daha iyi durmasını sağlamaktadır.

Yorumlar
Simay kahveci 16 Ağustos 2017 - 17:44:39 Genelde makyaj yapmadna önce krem sürüyorum cildim zarar görmesin. Peki bazlar zararlı mı? bir yan etkiye yol açar mı?cevapla
Feride Gültekin 05 Nisan 2018 - 18:02:27 Makyaj bazı önerisi olan var mı? Fiyatı çok pahalı mı? Hiç kullanmadım o yüzden kullanımı hakkında herhangi bir bilgim yok. Nasıl sürmek gerekiyor? Cildin makyajdan korunmasına mı yardımcı oluyor tam olarak?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: