Amipli dizanteri nedir? Etkeni ve bitkisel tedavisi
Sağlık

Amipli Dizanteri Nedir? Etkeni ve Bitkisel Tedavisi

15 Eylül 2018 - 17:09:49

Amiplerin vücudun içerisine girerek bağırsaklarda ortaya çıkardığı enfeksiyonlar amipli dizanteri olarak isimlendirilmektedir.

Amipli Dizanteri Nedir, Ne Demek?

Virüsler ve bakteriler insan vücuduna farklı yollardan bulaşabilirken çok ciddi şekilde hastalıklara yol açarlar. Bu organizmaların açtığı hastalıklardan birisi de amipli dizanteridir. İnsanlara ağız yoluyla giren amipler, bağırsakları hedef alırken bu bölgede enfeksiyonların oluşmasını sağlayarak amipli dizanteri adı verilen hastalığı ortaya çıkarırlar. Amipler, kalın bağırsağa ulaştıklarında buraya yerleşme amacı ile yaşamlarına devam ederler. Bağırsaklara giren her amip hastalığa sebep olmasa da genel olarak bu hastalık sıklıkla görülmektedir. Kalın bağırsağa gelen amipler, herhangi bir yere yerleşebilme özelliğine sahiptirler ancak genel olarak kan akımının olabildiğince az olduğu yerleri tercih etmektedirler.

Amipli Dizanteri Neden Olur?

İnsanlarda amipli dizanteri rahatsızlığının görülmesinin birçok farklı sebebi bulunur. Bu sebeplerin tamamı insanların vücuduna amiplerin girmesini sağlayan etmenlerdir. İlk olarak insan dışkısının herhangi bir besine bulaşması ve sonrasında insanların farkında olmadan bunu tüketmesi bu rahatsızlığın ana sebeplerinden birisidir. Bunun yanında içme suları ile kanalizasyon sularının birbirlerine karışması ile birlikte de amipli dizanteri rahatsızlığına davetiye çıkarılmaktadır. Kirli sularda ya da havuzlarda yüzen kişilerde bu hastalığın görünmesi son derece normal karşılanan bir durumdur. Ayrıca insandan insana geçme özelliği de olduğundan amipli dizanteri rahatsızlığı olan bir kişi ile aynı ürünleri kullanmak da hastalığa sebep olmaktadır.

Amipli Dizanteri Belirtileri Nelerdir?

Amipli dizanteri bağırsakları hedef alan bir hastalık olduğundan en büyük belirtileri de bağırsaklarda kendisini göstermektedir. Bu rahatsızlığı yaşamaya başlayan kişilerde son derece şiddetli bir ishal ortaya çıkar. İleri seviyelerde ishal ile birlikte kan da görülebilmektedir. Bunun yanında karında ciddi anlamda bir şişkinlik ortaya çıkarken bu durum oldukça ağrılı bir süreci başlatmaktadır. Mide bulantısı genel olarak bu süreçte kendisini hissettirmeye başlarken uzun süre müdahale edilmemesi durumunda kusma aşamasına geçilebilmektedir. Buna ek olarak bazı insanlarda ağız kuruluğu ve dilde şişmeler de görülebilmektedir. Tüm bunlar amipli dizanteri hastalığını işaret eder.

Amipli Dizanteri Bitkisel Tedavisi Nasıldır?

Amipli dizanteri bir enfeksiyon olduğundan tedavisinde genel olarak antibiyotikler kullanılmaktadır. Ancak ilaç almak istemeyen ve bitkisel yollarla bu sorunun üstesinden gelmek isteyen kişiler de rahatlıkla çözüm bulabilirler. Genel olarak insanlarda ishale karşı olumlu sonuçlar veren ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Elma, salata, muz, yulaf ezmesi ve yumurta gibi besinler bu hastalığa karşı verilen savaşta oldukça önemli destek sağlayabilmektedir. Bu süreçte su kaybı çok fazla olacağından bolca su içilmesi gerekli olmaktadır. Özellikle portakal ve nar suyu tüketimi hastalığın bitkisel tedavisinde önemli rol oynayan etmenler arasında yer alır. Birçok farklı şekilde insanların vücuduna girebilen amipler amipli dizanteri hastalığına sebep olduğunda günlük hayatın etkilenmemesi için hemen müdahale edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Sema Çaplı 15 Eylül 2018 - 17:19:49 Amipli dizanterinin kuluçka süresi ve dönemi varmış. Bunun öncesinde fark edilir mi? Sonrasında hemen tedaviye başlanması gerekiyor diye biliyorum. Bu durum bulaşıcı mı onu merak ediyorum aslında. Bulaşmaması için ne yapmak gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: