Skolyoz Korsesi Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar?
Sağlık

Skolyoz Korsesi Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar?

10 Şubat 2020 - 08:51:01

Skolyoz korsesi; omurgada meydana gelen sağa ve sola doğru gözle görülen eğimlerin düzeltilmesi ve omurga yapısının iyileştirilmesi için tercih edilen bir aparattır.

Skolyoz Korsesi Ne İşe Yarar?

Vücudumuz belli bir oran ve düzenle kurulmuştur. Sırt bölgemizde bulunan ve boyundan kalçaya kadar uzanan omurga sıralı kemikler halinde uzanan bir yapıdır. Bu kemiklerin aralarında sinirler bulunmaktadır. Kemiklerde meydana gelen eğrilik sinirlere baskı uyguladığında ağrılar ortaya çıkmaktadır. Eğikliğin derecesi arttığında ise bu yamukluk kendini belli eder ve bu durum skolyoz olarak adlandırılır. Skolyoz korseleri kişinin duruşunu düzeltmek ve omurilikte eğimi iyileştirmek için plastik ve metal karışımında kişiye özel olarak üretilen aparattır.

Skolyoz korsesi, bu rahatsızlığın ilerlemesini durdurmak için tercih edilen bir aparattır. Genel olarak ergenlik döneminde görülen skolyoz, omurga kemiklerinin belli bir tarafa doğru eğim göstermesi sonucunda oluşmaktadır. Hasta doğru bir şekilde skolyoz korsesi kullanırsa hastalığın ilerlemesini ve ciddi sonuçlar oluşturmasını önler. Hastalık ilerlediği zaman kamburluk gibi farklı ortopedik rahatsızlık meydana getirebilmektedir. Bu da hem kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler hem de katlanılması zor ağrılar meydana getirir.

Skolyoz Korsesi Nasıl Takılır?

Omurga eğriliği 25 dereceyi aşmadığı sürece büyük tehlike oluşturmamaktadır. Fakat bu sınır aştığında ciddi sonuçlar meydana getirebilmektedir. Ergenlik döneminde ortaya çıktığında kişi büyüdükçe eğrilikte artış söz konusu olmaktadır. Günümüzde skolyoz görülme sıklığı artış göstermektedir.

Skolyoz korsesi doktor onayı ile takılmalıdır. Doktorun gerekli görmesi ve gerekli durumlarda fizik tedavi ile desteklenmelidir. Tedavinin başarılı sonuç vermesi ve omurganın düzeltilmesi için korse tek başına etkili değildir. Sadece destekleyicidir. Skolyoz korsesi güçsüzleşen sırt korselerinin onarılmasına ve iyileştirilmesine yardımcı olurken aynı zamanda sırt bölgesinde ağrıları da hafifletmeye destek olur. Skolyoz tedavisi için uygulanan yöntemlerde başarı olasılığının artmasına yardımcı olur. Dik durmayı ve duruş düzeltmeyi sağlar. Gün içerisinde takılan ve aparatları ile omurgada düzlük sağlamaya yardımcı olan bu aparatlar doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

Skolyoz Korsesinin Özellikleri Nelerdir?

Omurganın düzelmesine yardımcı olan skolyoz korselerinin öncelikle bu bölgedeki sapmaları engelleyici nitelikte olması gerekmektedir. Omurga sapmalarının düzelmesinin yanında eğikliğin ortadan kalkmasına ve cerrahi gerekliliğin azalmasına destek olmalıdır. Doğru korsenin doğru şekilde kullanılması omurganın her bölgesindeki sapmaların düzelmesine destek olmaktadır. Korsenin ergonomik açıdan kişini vücuduna uygun olması gerekmektedir. Ayrıca takıldığı zaman sırtta terleme ya da tahriş gibi etkiler oluşturmamalıdır.

Skolyoz Korsesi Fiyatı Ne Kadar?

Sırt kaslarını güçlendiren ve omurgadaki eğiklikleri ortadan kaldıran skolyoz korsesinin fiyatı çok pahalı değildir. Bu korseyi doktorunuza danışarak kullanmanız gerekmektedir. Eğer ki ileri derecede skolyoz yoksa hatta sadece yanlış duruş söz konusu ise dik duruş aparatları ile bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat ilerlemiş derecelerde mutlaka doktorunuzdan onay ve bilgi alınız.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: