Zayıflama

Emzirmek Zayıflatır mı?

12 Ocak 2018 - 07:01:23
Emzirmek zayıflatır mı?

Hamilelik dönemlerinde kilo alan ve bu kilolarını en sağlıklı ve hızlı şekilde vermek isteyen bayanlar emzirmek zayıflatır mı diye merak etmektedir. Emzirme ile birlikte daha kolay bir biçimde kilo verme sağlanabilmektedir.

Emzirmek Kilo Verdirir mi?

Doğumlarını sağlıklı bir biçimde yapan bayanlar, bunun sonrasında çocuklarının gelişimini en iyi şekilde sağlamak için anne sütü ile bebeklerini beslemektedir. Hamilelik sonrasında bayanların hormonlarındaki değişiklikler süt bezlerini aktif hale getirirken bu şekilde anne sütü üretilir ve bebeğin bu süt ile beslenmesi sağlanmaktadır. Anneler, emzirme işlemlerini gün içerisinde çok kez tekrarlarken bu sayede kilo vermelerinin daha kolay olup olmadığını da merak etmektedir. Bilindiği üzere insanların vücudu her gün belirli bir oranda kalori yakarken tüketilen gıdaların bu sayede kilo aldırmaması sağlanır. Emziren anneler, normal bir bayana göre günde daha fazla kalori yakacaklardır. Bu durum, doğru bir beslenme şekli ile birlikte aldıklarından daha fazla kalori yakmalarını ve bu şekilde kilo vermelerini sağlar.

Emzirmenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Anne sütünün bebekler için önemi birçok farklı kaynaktan rahatlıkla öğrenilebilirken saymakla bitmeyecek düzeyde fayda sağlamaktadır. Ancak anne sütünün bebeğe ulaşması için gerçekleştirilen emzirme işlemi annelere de birçok farklı fayda sağlar. Emzirerek zayıflama daha hızlı gerçekleşmesi bunlardan ilki olurken bunun yanı sıra bebek ile anne arasındaki bağı kuvvetlendirmektedir. Buna ek olarak annelerin bu dönemde psikolojik olarak zorlanmaları sıklıkla görülen bir durum olurken emzirme işlemi annelerin kendilerine güvenlerinin gelmesini ve bu dönemi daha sağlam bir şekilde atlatmalarını sağlayacaktır. Bunun dışında meme kanserine yakalanma riskini azaltan bu işlem, şeker hastası ola annelerin insülin dengesini çok daha rahat bir şekilde sağlamasında etkilidir.

Emzirerek Kaç Kalori Verilir?

Çocuk sahibi olan anneler gün içerisinde çok kez bebeklerini emzirirler. Bu tempo, bebeklerin ihtiyaçları ya da annenin sütünün üretilmesindeki düzene göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak yeni anne olan bayanların günlük emzirme sayıları benzerdir. Emzirme döneminde olan anneler, aynı yaşta ve tempoda olan bayanlara göre 300 ile 500 kalori arasında değişen miktarlarda kalori yakarlar. Bu durum çok daha hızlı kilo vermelerini sağlamaktadır. Ancak bu dönemde annelerin aldıkları besinlere dikkat etmesi gerekir. Aksi halde süt üretimleri düşebilmektedir. Bu aşamada çok fazla sert diyetlerin bu dönemde tercih edilmemesi ve alınan kiloların tamamının verilmesi için biraz daha beklenmesi gerekmektedir. Ancak süt oluşumunun sağlanması için alınması gereken vitamin, mineral ve çeşitli maddeler alınırken kalori dengesi sağlanabilir. Bu şekilde bayanlar bu dönemi hem bebeklerini en iyi şekilde besleyerek hem de emzirerek zayıflama konusunda başarılı adımlar atabilirler.

Emzirmenin Anneye Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Bebeklerin emzirilmesi, kadın vücudunun en büyük mucizelerinden birisi olarak gösterilebilirken bu muhteşem olay gerçekleşirken bayanlar fazladan kalori de yakarak doğum öncesi aldıkları kilolardan kurtulabilirler. Emzirerek zayıflama daha kolay bir hale gelmektedir.

Yorumlar
Nihal Ateş 12 Ocak 2018 - 07:11:23 Emzirerek kilo vermek mümkün mü? Çocuğum henüz 2 haftalık emiyor. Benim doğum kilolarım biraz fazla ve zayıflamak istiyorum. Şuan daha çok yeni diye diyet yapmıyorum. Emzirerek zayıflayabilir miyim?cevapla
Selin Beykont 22 Ekim 2018 - 10:40:32 Emzirmek kilo kaybı yapar mı ve emzirirken zayıflamak için neler tüketmek gerekiyor bunları öğrenmek istiyorum. Bebeğim 1 aylık emiyor. Ben henüz aldığım kiloları veremedim ama zayıflamak istiyorum. Nasıl bir yöntem uygulasam etkili olur?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: