En doğal ve etkili sakinleştirici çay tarifi
Yaşam

En Doğal ve Etkili Sakinleştirici Çay Tarifi

31 Ekim 2017 - 12:14:14

Birçok kişi günlük hayatta oldukça stresli anlar yaşamaktadır. Stresi doğal ve etkili sakinleştirici çaylar ile gidermek birçok kişinin tercihi haline gelmektedir.

Sakinleştirici Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Yaşadığımız dönem, zihinsel açıdan bizleri son derece zorlayan bir dönem olarak nitelendirilmektedir. Bu doğrultuda insanların çok büyük bir kısmı sosyal hayatlarında ya da iş hayatlarında yaşadıkları durumlar sebebiyle sürekli olarak sinirli olmaktadır. Bu durum kişilerin yanlış kararlar vermelerine sebep olurken kendilerini etrafındaki insanlardan da uzaklaştırmalarına neden olur. Bu sebeple de insanlar streslerini ve sinirlerini üstlerinden alacakları bir yöntem aramaktadır. Bunun için yapılabilecek birçok farklı yöntem bulunuyor olsa da bitkisel yöntemler her zaman en doğal ve etkili yöntemler olarak bilinir. Bu aşamada alınan doğal çay tarifi ile birlikte stres ve sinirlilik durumundan uzaklaşmak mümkündür.

Sakinleştirici Bitki Çayları Nelerdir?

Sakinleştirici doğal çay tarifi olarak bilinen çayların ilki olarak papatya çayı sunulmaktadır. Dünya üzerinde papatya çayı insan vücudu üzerindeki etkileri sebebiyle farklı tedavilerde kullanılmaktadır. Ülkemizde ise bu çay sakinleştirici özelliği ile tercih edilirken uykuya geçişi son derece kolaylaştırmaktadır. Bunların yanında cilt hastalıklarına karşı da etkili bir bitki çayıdır. İkinci sırada kediotu kökü çayı gelmektedir. Kullanan insanlarda stresi ve kaygıyı azaltan bu çay insanları uykuya doğru yönlendirme özelliğine sahip bir üründür. Tıp alanında sakinleştirici olarak kullanılan ilaçların büyük bir çoğunluğunun yapısında bu mucize bitki yer almaktadır. Ancak bu bitkinin çayı hazırlanarak kullanılırken dikkatli olunması önerilir. Aksi halde çeşitli olumsuz etkiler görülebilmektedir.

Sakinleştirici Çay Çeşitleri Nelerdir? İşe Yarar mı?

Her ne kadar ülkemizde bir yarışma programı olarak bilinse de çarkıfelek bir bitki türüdür. Bu bitki ile yapılan çarkıfelek çayı da insanlar üzerinde sakinleştirici ve dinlendirici etkiye sahiptir. Bu etkisiyle birlikte ilk sırada tercih edilen bir seçenek olmasa da orta düzeyde sakinleştirici etkisi olan bir bitkidir. İnsanlar, çok fazla ismini duymamış olsa da bulunması oldukça kolaydır. Melisa çayı, doğal çay tarifi isteyen kişiler için bir diğer seçenektir. Özellikle depresyon ve kaygı tedavisinde melisa çayının etkileri son derece önemlidir. Bu çayların tamamı stresten uzaklaşmak ve rahatlamak için kullanılırken istendiğinde çaylar bir arada da tercih edilebilmektedir. Böylece lezzet konusunda da dengeleme yapma şansı ortaya çıkmaktadır.

Sakinleştirici Çay Tarifi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Bitki çayı tüketerek çok daha sakin ve rahat bir hayat sürmek isteyen kişiler bu aşamada hazır poşet çayları deneyebilirler. Kaliteli markalar her zaman doğal ürünler ile bu hizmeti vermektedir. Bunun yanı sıra aktarlardan ya da marketlerden rahatlıkla kuru halde bu bitkiler satın alınabilmektedir. Bu bitkileri kaynar suyun içerisine bıraktıktan sonra 5-10 dakika arasında beklemek, demlenmeleri için yeterli olacaktır. Bunun sonrasında kişiler sakinleşmek adına gün içerisinde 2 ya da 3 defa bu çayları kullanabilirler. Ancak çayların çok fazla kullanımı kişilerde sürekli uykulu hissetme gibi olumsuz durumları da ortaya çıkaracağından dozun aşılmaması önerilmektedir.

Yorumlar
Çiğdem Diyar 31 Ekim 2017 - 12:24:14 Günlük hayatımda çok stresliyim. Ev iş çocuklar derken gerçekten çok geriliyorum. Sakinleştirici çay tarifi arıyorum kendime uygun olarak. Hangi çay işe yarar? Sakinleştirici çay kullananlar var mı? Gerçekten bitki çaylarının bu tarz güzel etkileri oluyor mu?cevapla
Öykü Fidan 11 Eylül 2018 - 14:26:27 Sakinleştirici çaylar hangileridir? Stresimi doğal yollarla atmak için bitkisel yöntemler araştırıyorum. Genelde hep melisa çayının iyi geldiğini söylüyorlar ama burada gördüğüm kadarıyla alternatifler de varmış.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: