Sağlık 26 Şubat 2021 - 11:33:23

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Mide Gazına İyi Gelen Yemekler ve Bitki Çayları

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Mide Gazına İyi Gelen Yemekler ve Bitki Çayları

Mide gazı çeşitli faktörlerden dolayı meydana gelen ve insanların bir süreliğine sancı çekmesine neden olan ağrıdır.

Mide Gazı Sıkışması Neden Olur?

  • Birçok kişi mide gazı yüzünden günlerce veya saatlerce problem yaşayabilmektedir. Bu problemin oluşma nedenlerinden biri gaz yapan yiyeceklerin tüketimidir. Gaz yapan yiyecekler arasında soğan, lahana, bakliyat türleri vardır.
  • Lifli yiyeceklerin yoğun bir şekilde tüketilmesi sebepler arasında bulunur.
  • Çoğu kişinin kullandığı yapay tatlandırıcıların gaz yapma etkisi vardır.
  • Düzensiz ve dengesiz beslenmek gazın meydana gelmesine neden olmaktadır.
  • Hızlı bir şekilde yemek tüketmek ve besinleri iyi bir şekilde çiğnememek gaz sorunlarına yol açmaktadır.
  • Antibiyotik kullanımı sonucunda bağırsak ve mide bölgesinde bulunan yararlı bakteriler ölmektedir. Bu bakterilerin ölmesi ile gaz meydana gelmektedir.
  • Vücut bazı besinleri kolay bir şekilde öğütememektedir. Besinlerin kolay bir şekilde öğütülememesi sonucunda ise gaz meydana gelmektedir. Öğütülemeyen yiyecekler laktoz ve glüten olarak tanımlanabilir.

Mide Gazı Nasıl Geçer?

İnsanların sık yaşadığı bu problemin giderilmesi için yiyecek ve çaylardan destek almak gerekir. Probiyotikler bu problem üzerinde etkilidir. Bağırsakların bulunduğu doğal alanda yer alan probiyotikler yararlı mikroorganizmalar olarak tanımlanır. Vücuda zarar veren bakterilerin gelişmesi ve artması engellenmektedir. Bunun yanı sıra bu bakterileri vücuttan atabilme özelliğine sahiptir. Bağışıklığın güçlenmesi ile beraber vücut iyi bir noktaya gelmektedir. Kişinin bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanması gaza neden olur. Bu yüzden probiyotik ürünler kullanılabilir.

Mide Gazı İçin Hangi Bitki Çayları İşe Yarar?

Sindirim sistemindeki kasları rahatlatarak gazın vücuttan atılmasını kolaylaştıran çaylardan bir tanesi nane çayıdır. Bahsedilen çayı hazırlamak için iki tutam kurutulmuş naneyi kaynatılmış suya koyarak 10-15 dakika demlemek yeterlidir. Melisa çayı rahatlatıcı etkisiyle sindirimi rahatlatarak vücuttaki gazın atılmasını sağlamaktadır. İki tutam kurutulmuş melisa çayını kaynamış su ile karıştırdıktan sonra 5-10 dakika demlenir. Antidepresan ve benzeri ilaç kullanan bireylerin uzman hekim onayı almadan kullanmamaları şiddetle tavsiye edilmektedir. Gaz oluşumunun önüne geçerek vücuttaki gazın atılmasını kolaylaştıran rezene tohumu çayı tek başına etkili olduğu gibi dereotu ve anason tohumuyla karıştırıldığında etkisi arttırılabilmektedir.

Gaz Sorunu Nasıl Geçer?

Karahindiba çayı Yemekten sonra oluşan gaz sorunu için çözüm oldukça etkilidir. Gazdan daha çok ödem atmaya yardımcı olan karahindiba kökü çayı vitamin ve mineral yönünden zengindir. A, B, C ve D vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir ve magnezyum bakımından oldukça yararlı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda papatya çayı da minimal mide sorunları için kullanılmaktadır. Midedeki asit dengesini koruması, bağırsakları rahatlatarak tuvalet ihtiyacının giderilmesini sağladığı gibi rahatlatıcı içeriği ile kaygıdan ve stresten kurtulmaya yardımı olmaktadır. Ciddi mide rahatsızlıklarına sahip olan bireylerin mide gazına iyi gelen bitki ve yiyecekleri uzman kontrolünde kullanmaları tavsiye edilmektedir.

  • mide gazı
  • mide gazı sıkışması
  • mide gazı nasıl geçer
Yorumlar
Sakine Genç Mide gazı için ne yapmak gerekiyor? Yemeklerden sonra bazen mide azı sıkışması yaşıyorum. Ayakta durmakta güçlük çekiyorum biraz uzandığımda ise geçiyor. Bu sorun neden olur? Nasıl geçer? cevapla
Elif Köybaşı Mide gazı ve karın şişliği için bazı bitki çaylarının faydalı olduğunu söylüyorlar. Ben birkaç tane duydum ama en etkilisi hangisi onu öğrenmek istiyorum. Her zaman değil ama bazen yemek yedikten sonra aşırı bir gaz problemi oluyor. Ağrıya neden oluyor bu durum da. cevapla
yorum yaz
Stresi Yönetmek ve Azaltmak İçin Ne Yapmalı?