Saç erken yaşta neden beyazlar?
Sağlık

Saç Erken Yaşta Neden Beyazlar?

11 Ekim 2017 - 12:10:16

Hem erkeklerde hem de bayanlarda saçların beyazlaması oldukça büyük bir sorun olarak görülmektedir. Özellikle erken yaşta beyazlayan saçlar estetik açıdan kişileri zor bir durumun içerisinde bırakır.

Saç Beyazlaması Nedir? Neden Olur?

Tüm dünyada saçların beyazlaması yaşlanma belirtisi olarak kabul edildiğinden kişiler saçlarının olabildiğince geç beyazlamasını ister. Ancak bu durum yalnızca yaşlılık ile bağlantılı bir durum değildir. Saçın beyazlamasının birçok farklı sebebi olabilir. Bu sebeple de ergenlerde, gençlerde, orta yaşlı kişilerde ve hatta bebeklerde dahi saçların beyazlaması durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu durum da saçların farklı sebeplerden dolayı da beyazladığını kanıtlayan bir durumdur. Bazı durumların önüne geçebilen kişiler, bazı sebeplerde ise saçın beyazlamasını engelleyememektedir.

Erken Saç Beyazlamasının Sebepleri Nelerdir?

Saçların erken beyazlaması sebepleri arasında ilk sırada ani şoklar ve üzüntüler gelmektedir. Kişilerin ruh sağlığının iyi düzeyde olması olumsuz etkileri de vücutlarından uzak tutmaktadır. Bu doğrultuda alınan kötü bir haber, kazalardan dolayı yaşanan şoklar ve benzeri durumlar kişilerin yaşı ne olursa saçların beyazlamasına sebep olabilir. Tıbbi açıdan böyle durumlarda kişilerin saçlarının tek bir gecede beyazlaması dahi görülebilecek bir durumdur. Buna ek olarak tiroid ya da hipofiz bezlerinde yaşanan sorunlar da kişilerin saçlarının beyazlamasına sebep olabilmektedir. Bu bezler belirli hormonları kontrol eden ve salgılanmasını sağlayan bezlerdir. Bu aşamada bezlerde yaşanan sorunlar hormonal bozukluklara sebep olabilir. Böyle bir durumda da kişilerin saçlarında beyazlama durumu görülebilir. Birçok kişide görülen sebeplerden birisi de genetik yapıdır.

Saç Beyazlaması Genetik mi?

Eğer kişilerin annesinde, babasında ya da bir üst kuşakta erken saç beyazlaması sorunu varsa bu durum çocuklara da rahatlıkla geçebilmektedir. Böyle bir durumda kişilerin saçları farklı bir etki olmadan erken yaşlarda beyazlayabilir. Kansızlık durumu da kişilerde saçların beyazlamasına sebep olabilmektedir. Özellikle B12 vitamini eksikliği ile ortaya çıkan kansızlık durumunda saç beyazlaması üzerinde çok büyük etkiler ortaya koymaktadır. Bu sebeple de kişilerin böyle bir durumda vücsaudun ihtiyaç duyduğu vitamini ve minerali karşılaması gerekmektedir. Genel olarak 20'li yaşlarda bu kansızlık sorunu ile saçlar beyazlamaktadır.

Erken Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Saç beyazlamasını tamamen önlemek çok mümkün gözükmüyor. Bu sebeple kişiler ancak bu etkiyi yavaşlatacak etmenleri hayatının içerisine katıyor. Kişilerin saçlarına iyi bakması için çok iyi bir şekilde dinlenmesi gerekiyor. İyi bir uyku düzeni her zaman saçların beyazlamasını geciktiren işlemlerden birisi oluyor. Sigara kişilerde saçların erken beyazlaması durumu söz konusu olabiliyor. Bu sebeple sigara tüketen kişilerin sigarayı bırakması ve daha sağlıklı bir hayata geçmesi saçlarının beyazlayacağı dönemi erteliyor. Günlük beslenmenin sağlıklı ve dengeli olması da kişiler için çok büyük önem taşıyor. Bu aşamada hayvansal gıdaları tüketen, yağdan ve karbonhidrattan mümkün olduğunca uzak duran kişilerin saçlarında beyazlama problemleri çok fazla görülmüyor.

Yorumlar
Gonca gülen 04 Ekim 2017 - 09:48:58 Saçlarım çok erken yaşta beyazladı. 20 yaşımdan beri devamlı olarak boyatıyorum. Doğal bir yolu var mı beyazları kapatmanın?cevapla
Melis Soran 28 Ağustos 2018 - 16:56:27 Saç beyazlaması için doğal çözümler var mı? Saçların erken yaşta beyazlamasını önlemek için ne yapmak gerekiyor? Çok fazla değil ama saçlarımda bir beyazlama söz konusu son zamanlarda. Bu durumu nasıl engelleyebilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: