Yaşam 04 Aralık 2021 - 13:35:18

Saç Bakımı İçin Özel Karışım ve Yağ Önerileri

Saç Bakımı İçin Özel Karışım ve Yağ Önerileri

Saç bakımı; saçların sağlıklı uzamasını sağlarken aynı zamanda hacminin artmasını, canlılık ve parlaklık kazanmasını sağlayen uygulamaların tümüdür.

Saç Bakımı Nasıl Olur?

Hem kadınlar hem de erkekler için önemli olan saç bakımı doğru bir şekilde yapıldığı zamanda daha dolgun, parlak ve göz alıcı gözükmektedir. Saçlar için sürekli özel karışımlar ve yağlar kullanıldığında pek çok olumlu etkinin görülmesi mümkün olmaktadır.

İnsanların saç bakımı amacıyla kullanabileceği çok sayıda ürün olsa da doğal yollara yönelmek her zaman çok daha doğru bir karar olduğundan bayanlar bitkisel çözümleri araştırmaya başlamaktadır. Bu aşamada saçlarına uygulayabilecekleri belirli maskeler bulunurken bunların yanında çeşitli yağlar da saçlar üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır.

Saç Bakımı İçin Özel Karışımlar Nelerdir?

Saçlarınızda dökülme ya da cansızlık gibi sorunlar varsa evde saç bakımı sağlayarak, saç diplerinize vitamin ve mineral desteği sağlayabilirsiniz. Yıpranmış saçlar için maske arıyorsanız sizlere bazı karışımları şu şekilde sunabiliriz:

  • İlk olarak zeytinyağı ve yumurta ile elde edilen karışım önerilmektedir. Son derece kolay bir şekilde hazırlanan bu maske için; 5 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yumurtayı bir arada çırptıktan sonra karışım hazır hale getirmektedir. Sonrasında bu karışımı saça uygulayıp, bone ile sararak işlem tamamlanır. 15 dakika saçın bu şekilde durması yeterli olacaktır.
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağına 2 yemek kaşığı bal katılarak özel saç bakım kürü elde edilir. Bu karışımın hazırlanması aşamasında tamamen karışması biraz zor olduğundan uzun süre karıştırılması gerekebilir. Sonrasında kişiler bu ürünü saçlarına uygulayarak çok daha güçlü ve parlak saçlara sahip olabilirler. Bu karışımın da saç üzerinde 15 dakika durması yeterli olacaktır. Sonrasında iyice temizlenmesi ve durulanması gerekir.
  • Eğer dökülme problemleri yaşıyorsanız; 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağını, 1 yemek kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı tarçın, 2 tane yumurta ve 1 tatlı kaşığı badem yağı ile karıştırınız. Fırça yardımı ile karışımı saç diplerinizden başlayarak, uçlara doğru sürünüz. Yaklaşık 5 dakika masaj yapıp biraz beklettikten sonra şampuan ile yıkayıp, durulayınız. Karışımı haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Bu yöntemler sayesinde evde doğal saç maskesi hazırlayabilir ve bakım sağlayabilirsiniz. Saçların yeniden güçlenmesini sağlayan bu yöntemler, saç derisini problemlerinin giderilmesine de yardımcı olur.

Saç Bakımı İçin Yağ

Saç Bakımı İçin Yağ Önerileri Nelerdir?

Saç tellerinin güçlenmesi ve kırılmanın önüne geçilmesi pek çok kişi için son derece önemliyken son dönemde bu etki jojoba yağı ile sağlanmaktadır. Cilt tarafından son derece rahat emilen bir yağ olduğundan saça uygulanan masaj sonrasında hemen cilde nüfuz eder. Saç gürleştiren yağlar arasında yer alır ve bölgeyi besleyerek daha sağlam saçların ortaya çıkması sağlanmaktadır.

Saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayan ve dökülmesini engelleyen lavanta yağı da son dönemin en popüler bitkisel ürünleri arasında yer almaktadır. En önemli faydası olarak saç derisinde kan dolaşımını sağlayarak saç diplerindeki oksijen miktarını arttırması gösterilir. Bu bitkisel saç bakımı yağı ile cildin her türlü bakımda tahriş edilmesinin de önüne geçilmiş olacaktır.

Kadınların saç bakımı için kullandıkları yağlar arasında belki de ilk sırada yer alan badem yağı sağladığı E vitamini ile birlikte saçlar için çok faydalıdır. İçerisinde bu vitaminin yanı sıra bolca mineral bulunur. Bu özelliği de saçın çok iyi bir şekilde beslenmesini saplamaktadır. Saçlar uzaktan bakıldığında dahi çok güçlü bir görünüme kavuşacaktır. Saç için yağ karışımlarında bu bitkisel yağ sıklıkla tercih edilmektedir.

Çörek otu yağı, biberiye yağı, ısırgan tohumu yağı, hint yağı, Hindistan cevizi yağı gibi diğer doğal yağlar da saç bakımında oldukça etkilidir. Kesin saç çıkaran yağlar arıyorsanız bu konuda kesin bir sonuç bulamayabilirsiniz. Çünkü bazen saçlar genetik dökülür ve kullanılan ürünler etki etmeye bilir.

Saç Bakımı İçin Öneriler

Saç bakımı saçların sağlıklı uzaması ve dökülmemesi için oldukça önemlidir. Saçlar ne kadar sağlıklı olursa kökleri o kadar kuvvetli olur. Bu nedenle saç bakım şampuanları, yağları ve yöntemleri ile saçlarınızın bakımını yapmayı ihmal etmeyiniz.

Saçlarınıza zarar verecek her türlü detaydan kaçınmalısınız. Özellikle yüksek ısılı saç şekillendiriciler ve kimyasal içerikli ürünlerden uzak durmanız gerekmektedir. Sağlıklı beslenme bu konuda oldukça önemlidir. Duş sırasında suyun sıcaklığının çok fazla olmamasına özen gösteriniz. Saçlarınızı sık sık değil, belli aralıklarla yıkmaya dikkat ediniz. Saç bakım ürünleri tavsiyesi istiyorsanız eğer; saç yapınıza uygun, doğal karışımlardan destek almanızı belirtebiliriz.

  • saç bakımı
  • saç bakımı için öneriler
  • saç bakımı için yağ karışımları
Yorumlar
Şeniz Günaydın Saç bakımı için ne yapmalıyım? Yağlar işe yarar mı? Saçlaırm çok dökülüyor doğal yöntemlerle bu durumu düzeltmek istiyorum ama nasıl yapmam gerekiyor bilmiyorum... cevapla
Levent Yılmaz Saç bakımı için gerekli vitaminler nasıl karşılanır? Saç bakımında etkili olan yağlar nelerdir? Bitkisel yöntemler saçların gürleşmesi için etkili olur mu? Saçlarım aşırı dökülüyor nasıl bir bakım yapmam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları