Pazartesi sendromu neden olur? Nasıl atlatılır?

Pazartesi sendromu neden olur? Nasıl atlatılır?

Pazartesi günleri birçok kişinin en sevmediği günler olmaktadır. Genel olarak bu durum pazartesi gününün haftanın ilk günü olmasından kaynaklanır. İnsanlar kendilerini bekleyen yeni bir hafta olduğunu ve tatile en uzak gün olduğundan genel olarak pazartesi gününü sevmezler. Ancak bazı kişilerde bu durum çok daha ileri düzeyde olur. Bu da kişilerin pazartesi sendromu yaşaması olarak nitelendirilmektedir. Birçok araştırma ile birlikte bu sendromun bilimsel sebepleri ortaya çıkarılmıştır.

Pazartesi sendromu neden olur?

  • Uyku düzeninin bozuk olması kişilerin pazartesi sendromu yaşamasına sebep olabilmektedir. Her gün işe aynı saatte giden kişiler uyku düzeni olarak belirli bir düzen oluştururlar. Ancak hafta sonu geldiğinde bu düzenin dışına çıkarak uzun saatler uyuyan ya da gereğinden çok az uyuyan kişiler yeni haftaya başlarken çok fazla zorlanırlar. Bu sebeple de kişilerde pazartesi sendromu bolca görülür.
  • Kişilerin yeteri kadar sosyal olmaması da sendromun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bir yandan hafta sonlarını arkadaşlarıyla yaptıkları aktiviteler ile geçirmeyen ve evde kalan kişiler bu durumda tatilin güzel geçmediğini düşündüğünden yeni bir haftayı kaldıramazlar. Ancak çok eğlenceli bir hafta sonu geçiren kişiler tamamen rahatladıkları için yeni haftaya hazır halde olurlar. Buna ek olarak sosyal olmayan kişilerin iş ortamında da çok sayıda arkadaşının olmaması kişilerin tekrar işe gitme isteğinin oluşmamasına sebep olmaktadır.
  • Bazı kişiler yapı olarak ani değişimlerden kesinlikle hoşlanmamaktadır. Bu sebeple de kişiler bu sendromu yaşayabilir. Tatil günlerinde farklı bir hayata yaşayan ve bir anda iş temposunun içerisine giren kişiler bu sebeple zorluk yaşayabilmektedir. Buna ek olarak eğer kişiler yaptıkları ii sevmiyorsa bu durum da onlarda pazartesi sendromu yaşanmasına sebep olabilmektedir. Genel olarak bu kişiler bir an önce işten uzaklaşmak istedikleri için tatil günlerini iple çekerler. Ancak pazartesi gününde en az 5 gün çalışmaları gerekeceğinden kişilerin sendromu yaşaması oldukça doğaldır.
  • Hayatlarında köklü değişikliklere karar veren bu amaç ile kendisini zorlayan kişiler de pazartesi sendromu yaşayabilir. Herhangi bir hastalığa yakalanan kişiler bu sendromun içerisinde kalabilirken diyet yapan kişiler de sıklıkla bu olumsuz durumu yaşamaktadır.

Nasıl atlatılır?

Bu durumun atlatılması için birkaç yöntem bulunurken bu yöntemlerin son derece etkili olduğu görülmektedir. Genel olarak kişilerin sürekli olarak yapmayı sevdiği bir aktiviteyi pazartesi gününe koymak kişilerin o güne farklı bir şekilde bakmasını sağlamaktadır. Kişiler sinemaya gitmeyi çok seviyor ve her hafta yeni filmleri izlemek için sinemaya gidiyorsa sinema günü olarak pazartesi günün belirleyebilirler. Böylece hafta içerisinde en sevdiği aktivitelerden birisi pazartesi günü olacaktır ve bu durum kişinin pazartesi sendromu yaşamaması anlamına gelir. Bunun yanında kişiler psikolojik olarak kendilerini bu güne hazırlayarak da sendromdan uzak durabilirler.

Pazartesi sendromu nasıl yenilir? Her pazartesi kendimi mutsuz hissediyorum gün sanki hiç bitmeyecekmiş gibi geliyor:(