Yaşam

Erken Yaşta Saç Beyazlaması Neden Olur?

08 Şubat 2018 - 08:12:11
Erken yaşta saç beyazlaması neden olur?

Çeşitli birçok sebepten dolayı birçok insanın farklı nedenlere bağlı olarak genç yaşta saçlarında meydana gelen beyazlamalar erken yaşta saç beyazlamasıdır.

Saç Kaç Yaşında Beyazlar?

Yaygın şekilde görülen beyazlama problemlerinin nedeni çoğu zaman yaşlanmadan kaynaklıdır. Yaş ilerledikçe kişinin saçları doğal rengini kaybederek beyaza dönüşmektedir. Saçların renginde görevli olan pigment saçlardaki kök yerinde bulunan hücreden oluşmaktadır. Hücreler koyu pigmenti üretmektedir. Yaşlanma faktörünün devreye girmesi ile pigment üretme kapasitesi azalma göstermektedir. Koyu pigment üretme kapasitesi azaldığı zaman saç yavaş yavaş beyazlaşır. Fakat her zaman bu sorun yaşlanmalardan kaynaklı değildir. Normal koşullarda beyazlamalar otuz-kırk yaşlarında oluşur. Yaşlanmalardan dolayı vücudun çeşitli bölgeleri değişmeye başlar. Bu bölgeler içerisinde saçlar da vardır. Yaşlanmadan farklı olarak genç yaşa sahip olan bir sürü kişinin saç beyazı vardır. Erken yaşta saç beyazlaması probleminin oluşması için birçok faktör bulunmaktadır.

Erken Yaşta Saç Beyazlamasına Çözüm

Beyazlamaların oluşma nedeni birbirinden farklıdır. Bunlardan biri kalıtımdır. Saçlar kodlanan zamana göre beyazlar. Bu durum anne, baba ve yakın akrabaların genetik durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Genç yaştaki kişilerin yaşadığı bu problem aileyle benzerlik göstermektedir. Tüketilen gıdalarda yeteri oranlarda B12 vitaminin bulunmaması beyazlamalara neden olur. Dolayısı ile vitamin eksikliğinden dolayı genç yaştaki kişi bu sorunu yaşayabilmektedir. Beyazlamaya yol açan vitamin eksiklikleri şu şekilde sıralanır; D, A, E, C, B3, B6, ve B5'tir.

Erken Yaşta Saç Beyazlamasının Sebepleri Nelerdir?

  • Tiroit hormonunun az olması nedeni ile saçtaki pigment kaybolmaktadır. Bu yüzden beyazlamalar oluşur.
  • Sigara kullanmak nedenler arasındadır. Sigara ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarında genç insanların beyazlama sorununun yüzde dördüne sigara neden olmaktadır.
  • Stresin hayatın içinde olması nedenlerdendir. Stres hormonlarının saçları etkilediği söylenmektedir. Erken yaşta saç beyazlamasına stres ve üzüntü yol açabilmektedir.
  • Çeşitli hastalıkların olması beyazlama problemleri arasında yer almaktadır. Genç yaşlardaki kişiler ciddi hastalıklara sahipse bu durum saş rengine de olumsuz şekilde yansımaktadır.
Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir? Nasıl Engellenir?

Genlerden kaynaklı olan beyazların çözülmesi mümkün değildir fakat yaşla ilgili olan sorunlara çözüm bulunabilir. Tavsiye edilen adımların uygulanması ile beyazlamaları en az seviyeye indirilmektedir. Bu tavsiyelerden biri sigarayı bırakmaktır. Sigaranın her türlü halinden uzak durmak gerekir. Saçlar için çok önemli bir yere sahip olan D vitamini mutlaka alınmalıdır. Bu yüzden düzenli olarak güneşe çıkmak gerekir. D vitamini aynı zamanda saçları beslemektedir. Kahvenin azaltılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca su içmek çok önemlidir. Günde en az iki litre su içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Antioksidan içeren besinler tüketilmelidir. Antioksidan oranı yüksek olan besinler ise üzüm, çilek, ahududu, böğürtlen, kuru üzüm, yaban mersini, yeşil çay ve yeşil yapraklı sebzeler olarak ifade edilebilir. Erken yaşta saç beyazlamasının önüne geçmek için asitli gıdalar sınırlandırılmalı ve baharat içeren yiyeceklerin çok az seviyede tüketilmesi gerekir.

Yorumlar
Özlem Topuz 08 Şubat 2018 - 08:22:11 Erken yaşta saç beyazlaması için hangi doktora gidilmeli? Henüz 22 yaşındayım ve saçıma yoğun bir oranda beyazlama söz konusu. Bunu önlemek için yapılabilecek birşey var mı? Nedeni nedir? Çözümü var mı?cevapla
Gizem Bülbül 09 Kasım 2018 - 11:00:07 Saç beyazlamasının önlenmesinin yöntemleri neler öğrenmek istiyorum. Erken yaşta beyazlama problemini yaşıyorum. Bu genetik ve ailede de var. Engelleyebilir miyim bilmiyorum ama en azından azalmasını sağlasam da yeterli olur.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: