Sağlık

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir? Saç Beyazlaması Nedenleri

08 Şubat 2018 - 04:22:04
Saç beyazlaması nasıl önlenir? Saç beyazlaması nedenleri

Saç renginin orijinal renginden çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak beyaz renge dönüşmesine saç beyazlaması denir.

Saç Beyazlaması Ne Zaman Başlar?

Bahsedilen problemin oluşması genel olarak otuz ila kırklı yaşlarda başlamaktadır. Bu yaşları deneyimleyen bir sürü kadın ve erkekte bu sorun dönüm noktası olabilmektedir. Yüz bölgesindeki kırışmaların meydana gelmeye başlaması, dişlerin hasara uğraması gibi birçok farklı sebep yaşlanma belirtileri arasında yer alır. Fakat yaşlanma haricinde saç beyazlaması sorunun yaşanmasının çeşitli nedenleri mevcuttur.

Saç Beyazlamasının Nedenleri Nelerdir?

Birçok kişi tarafından yaşanan bu problem insanların özgüvenini kırmakta ve stres yaratmaktadır. Bu sorunun nedenlerinden biri yaşlanmadır. Yaşın ilerlemesi ile saç renginin değişmesi doğaldır. Saç renginden pigment sorumludur. Pigment saçların kök kısmındaki hücrelerden meydana gelmektedir. Bu hücrelerin ciddi bir miktarı melanin üretmek için genetik şekillerde kodlanmaktadır. Zamanın değişmesi ile melanin ismindeki koyu pigmentin üretme kapasitesi azalmaktadır. Koyu pigmentin üretme kapasitesinin azalması ile saçlar eski rengini kaybederek beyaz renge dönmeye başlar. Diğer önemli neden ise kişinin şok yaşaması, ani travmalar geçirmesi ve aşırı oranda üzülmesidir. Ruh sağlığı bir aşamada fiziksel sağlıkla yakından ilişkilidir. Dolayısı ile yaşanan bir olaydan sonra kişinin ani olarak şok yaşaması, üzülmesi beyazlamaya yol açabilmektedir. Travma durumdan dolayı bir gece içinde kişinin beyazlama sorununu yaşama ihtimali bulunmaktadır.

Saç Beyazlaması Genetik Midir?

En önemli nedenlerden biri de genetik faktörlerdir. Çoğu saç beyazlaması sorunu bu nedenden kaynaklanır. Anne, baba, babaanne, anneanne, büyükbaba gibi yakın akrabalık bağlarından dolayı bu sorun yaşanabilir. Yakınlık derecesinin olduğu kişiler bu probleme sahip ise kişinin aynı sorunu yaşaması yüksek ihtimal değerleri arasında yer almaktadır. Genetik faktörlerden kaynaklı olarak kişinin yaşı fark etmeksizin bu sorun meydana gelebilmektedir.

Saçların Beyazlaması İçin Ne Yapmalıyım?

Hali hazırda bir sürü kişinin sahip olduğu bu problem stres kaynaklı veya yapılan diyetlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kısacası bu sorunun birçok farklı nedeni olabilir. Kişinin psikolojik durumu, beslenme şekli, genetik faktörler, yaşadığı hayat koşulları ve benzeri bir sürü durum beyazlama probleminin oluşmasına neden olabilmektedir. Erken yaşta meydana gelen saç beyazlaması sorunları genel olarak genetik faktörlerle bağlantılıdır. Bazı insanların bu durumu yaşamaları erken yaşta meydana gelebilmektedir. Yaştan kaynaklı meydana gelen beyazlama sorunlarında dahi çeşitli önlemler alınabilmektedir.

Saç Beyazlamasına Hangi Önlemler Alımalı?

Sakin olmak, rahatlamak önemlidir. İyi bir şekilde dinlenmek gerekir. Vücudun ihtiyaç duyduğu uyku düzenli ve verimli olarak alınmalıdır. Uyku zamanının ertelenmemesi gerekir. Saçların gri renge dönüşme nedeni alınan uyku kalitesinin olmamasıdır. Siyah renk saç için dinlenmek gerekir. Erken zamanda meydana gelen beyazlar, kırışıklıklar ve rahatsızlıkların çoğu sigara kullanımından kaynaklı olduğu için sigarayı bırakmak gerekir. Saç beyazlaması durumunun önlenmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmek olmazsa olmaz kurallar içinde yer alır. Vitamin ve mineral almak saçlar için önem teşkil etmektedir.

Yorumlar
Rukiye Ceylan 08 Şubat 2018 - 04:32:04 Saç beyazlaması şampuanı var mı? Bizim ailede saçların erken beyazlaması genetik biraz. Ben devamlı boyatıyorum ama engel olamıyorum. Beyazları kapatmak için yöntemler nelerdir? Bunun doğal çözümü var mı?cevapla
Gülşen şahin 09 Kasım 2018 - 11:05:46 Saç beyazlamasını engellemek ve çözüm bulmak için doğal tedavi yöntemleri var mı diye biraz araştırıyorum. Benim 18 yaşından beri saçlarımda beyazlar çıkıyor. 22 yaşında boyatmaya başladım. Beyaz problemini nasıl engelleyebilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: