Sağlık 08 Şubat 2021 - 00:30:46

Sarımsak Yutmak Koku Yaparmı? Sarımsak Yutmanın Faydaları ve Zararları

Sarımsak Yutmak Koku Yaparmı? Sarımsak Yutmanın Faydaları ve Zararları

Halk arasında doğal antibiyotik olarak adlandırılan ve sağlığa birçok yönden faydası dokunan bir bitkidir ve sarımsak yutmak oldukça faydalıdır.

Sarımsak Nedir? Ne İşe Yarar?

Alliaceae ismindeki familyaya ait olan sarımsak soğanlı bitki türü olarak ifade edilmektedir. Cinsi ise allium ismi ile tanımlanmaktadır. Kokusu oldukça yoğun ve tadı serttir. Bu bitkinin pırasa ve soğan türleri ile akrabalığı bulunmaktadır. Doğa ortamında yabani şekillerde yetişmemektedir. Yetiştirilme şekli insan tarafından elde edilmektedir. Selenyum ve germanyum olarak verimli topraklarda yetişen kaliteli bitki çeşididir.

Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığına çeşitli faydaları bulunan bu bitki güçlü bir besin kaynağıdır. Saç ve cilt bakımında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra sağlığa birçok faydası olduğu için tüketilmektedir. Yemek ve salatalarda kullanımı sık tercih edilmektedir. Bu bitkiyi çay olarak kullanan bir sürü insan vardır. Sarımsak içeren şampuan, yağ ve sabun bulunur. Bu bitkinin faydalarını almak için direkt olarak yutulmaktadır. Yutma işlemi ile direkt olarak faydaları vücuda geçmektedir.

Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Yemeklerde ve salatalarda kullanıldığı zaman kokuya neden olan bu bitki yutma yöntemi ile kokuya neden olmamaktadır. Hap mantığı ile yutulduğu için kokuya yol açmaz. Mide rahatsızlığı olan insanların sarımsağı yutmaması tavsiye edilmektedir. Yutmak yerine kişi bir ila iki diş olarak ezme işlemi yapabilir ve yiyeceğin içinde yutabilmektedir. Mide problemine sahip olan bireylerin sabah saatlerinde bu bitkiyi yutmaları hazımsızlığa neden olmaktadır.

Sarımsak Yutmak Ne İşe Yarar?

Bahsedilen bitki genel itibari ile yirmi beş santimetre ile yüz santimetre ölçüsünde boy atabilme özelliğine sahiptir. Sap bölgesi, yaprak bölgesi ve toprağın altında yer alan soğancık kısmında yağ bulunmaktadır. Bu yağ kokuludur ve keskindir. Ayrıca tadı acımsı ve yoğundur. Bu bitkinin tüketilmesi ile kokunun yok edilmesi zahmetli bir süreç olabilmektedir. Bitkinin baş kısmında tahmini olarak yirmi diş tane bulunur. Her dişin tahmini ağırlığı ise bir gram olarak ifade edilmektedir.

Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Sabahları aç karnına tüketilen sarımsaklar midede çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Mide problemi olan birçok kişinin olduğu göz önüne alındığı zaman bu kişilerin sarımsak yutmak konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Hal böyle olunca mide problemi olan kişinin bu bitkiyi direkt olarak yutması tavsiye edilmez. Yutmak yerine ezme işlemi yapılır, ekmek ya da yiyecek içine ezilen sarımsak yerleştirilerek yutulmalıdır. Bu işlem sayesinde mide sorunu olan kişi ciddi düzeyde hazımsızlık sorunu yaşamamaktadır. Yoğun oranda sarımsak yutmak mide bölgesinde çeşitli tahrişlere neden olabilmektedir. Her besinin bir dengesi olduğu gibi sarımsağında dengesi bulunur. Vücudun ihtiyaç duyduğu kadar tüketilmesi gerekir. Bu durum haricinde hamile kadınların bu bitkiyi yutmaları tavsiye edilmez. Hem hamilelik hem de emzirme dönemlerinde yutarak tüketilmemesi önerilmektedir. Bahsedilen olasılıklar haricinde kişinin bu besini tüketmesinin bir yan etkisi bulunmamaktadır.

  • sarımsak yutmak
  • sarımsak yutmanın faydaları
Yorumlar
Fatma Bakırcık Sarımsak yutmak baş ağrısına iyi gelir mi? Birkaç gündür nezle gibiyim. Antibiyotik kullanmak istemediğim için sarımsak yutmak istiyorum. Bu koku yapar mı? Mideye zararı olur mu? Faydaları nelerdir? cevapla
Zarife Genç Sarımsak yutmak neye faydalı zayıflatır mı? Kilo vermeye etkilerinin olduğunu belirtiyorlar. Sarımsak antibiyotik etkisi yapar diyorlar genelde . Vücuda çok faydalı olduğu için tüketilmesi gerektiğini vurguluyorlar genelde. Kötü koksa da yiyorum arada bir. cevapla
yorum yaz
Ayçiçeğinin Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Nerede Yetişir?