Fazla kilonun zararları nelerdir? Sebep olduğu hastalıklar ve psikolojik zararları
Sağlık

Fazla Kilonun Zararları Nelerdir? Sebep Olduğu Hastalıklar ve Psikolojik Zararları

09 Temmuz 2018 - 06:39:32

Fazla kilo hem kadınlarda hem de erkekler ortaya çıkan bir olgudur. İnsan vücudunun aldığı kilolar, günümüzün en tehlikeli hastalıklarından obeziteye yol açıyor.

Erkeklerde Fazla Kilo Problemi ve Zararları

Fazla kilo problemi genel olarak erkeklerde daha fazla görülmektedir. Bu durumun erkeklerde daha fazla görülmesinin sebebi, erkeğin bayan göre daha fazla işi gerçekleştirdiği ve üstünde daha fazla sorumluluk olduğundan dolayı kaynaklanmaktadır. İş hayatı, aile hayatı derken bir koşuşturma içinde geçen hayat, erkekleri de yormakta ve yıprandırmaktadır.

Fazla Kilonun Zararları ve Nedenleri Nelerdir?

Yorgun gelen bir bireyin, aç olması ile birlikte aldığı akşam yemeği ve yorgunluğundan kaynaklanan durum ile dinlenmek istemesi yani hareketsiz kalması direk olarak kiloya dönüşmektedir. Erkek vücudunun kilo vermek istemesi ve bunu başarması da bu konuda yapılan bir araştırmaya göre bayanlara oranla daha az ve daha zordur. Alınan kilo erkeğin hızını keserken, vücudundaki olan ağırlıkla sonrasında daha isteksiz olmayı getirmektedir. Kilodan rahatsız olan erkek her geçen gün daha da yaşlanmaktadır. Bu durumu hisseden erkeklerin ölümlere biraz daha yaklaştığı gerçeğini değiştirmemektedir. Şu dönemde erkekler tarafından alkol tüketiminin de en yüksek oranlara geldiği görülürken, alkolde yoğunluklu olarak insan vücuduna kilo aldıran sebeplerdendir. Yoğun ve hızlı bu kilolar, büyük tehlike arz eden obezite hastalığına yol açmaktadır.

Obezitenin Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Teknolojinin bu denli yaşamımıza girmişken, bu hastalığın tedavisinin olmaması ise büyük bir üzüntüdür. Ve bu durum şüphesiz, bir zaman sonra insanı ölüme götürmektedir. Obezitenin sebeplerinden biri de dengesiz beslenme sonucu alınan kilolardır. Vücut bağışıklık sistemini de olumsuz etkileyen besinleri dengeli almaya, daha çok vitamin ve proteinli besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Obezite ile Başa Çıkma Yolları Nelerdir?

Obezite ile başa çıkmak için önce ödemi atmak gerekir. Herkes sıkı bir karına ve aynı zamanda zayıf bir vücuda sahip olmak istiyor. Fakat diyete ve spora başlamadan önce vücuttaki şişkinliği ve ödemi atmak gerekir. Ödemi tanımlayacak olursak, vücut içerisinde su toplamış bölgeler olarak tanımlayabiliriz, bu da bizi olduğumuzdan daha şişman görünmeye neden olur. Ödemi atmak için hazırlanacak kür ve malzemeleri:

  • Yarım demet kadar maydanoz
  • Maden suyu (1 su bardağı)
  • 1 tatlı kaşığı zencefil
  • Bir limonun yarısı
  • Orta boy 1 adet salatalık
  • Bir adet yeşil elmanın yarısı
Obeziteyi Önlemek İçin Kür Nasıl Hazırlanır?

Kür hazırlamak için el edilmiş olan malzemeleri bir mutfak robotundan geçirin. Yeşil görünümlü bir kür elde edeceksiniz. Hazırlanan bu kürü her gün 1 bardak olacak şekilde içebilirsiniz. Bu kürü içmeye başladığınızda diyet programınıza da başlayabilirsiniz. Şunu hatırlatmak isteriz ki her bünye farklıdır. İnternette birçok diyet listesi bulunuyor, her biri farklı bir şey diyor. Fakat vücudunuz için en uygun diyeti doktorunuzla birlikte karar verin. Vücut yağ endeksiniz, kilonuz, boyunuz, yaşınız diyet programlarınızı etkileyen faktörlerdir. Fazla kilo probleminde bu yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

Yorumlar
Osman Akgül 09 Temmuz 2018 - 06:49:32 Fazla kilolu olma ile şişmanlık arasında ne fark vardır? Benim kilom ideal kilo hesaplamasında vücut kitle endeksi değerlerinde normalin üstünde kalıyor. Aşırı kilom yok ama zayıflamam gerektiğini de biliyorum. Kilo almayı nasıl önleyebilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: