Yaşam 24 Kasım 2021 - 18:41:56

Fidan Şaşırtma Nedir? Bitkilerde Şaşırtma Nasıl Yapılır?

Fidan Şaşırtma Nedir? Bitkilerde Şaşırtma Nasıl Yapılır?

Fidan şaşırtma; tohumlar çimlendikten sonra ya da fide haline geldiğinde gerçek dikim alanlarına götürülmesi için toprak olan ya da olmayan farklı bir yere aktarılması olarak nitelendirilmektedir.

Fidan Şaşırtma Nedir, Ne Demek?

Fidanların daha iyi gelişmesi için uygulanan fidan şaşırtma işlemi, tohumun çimlenme süresinin hızlanmasına yardımcı olan bir sistemdir. Hem zamandan tasarruf sağlar hem de fidanın asıl olarak dikilmesi gerekli olan yere hazır olması sağlanır. Fidan şaşırtma işlemi sayesinde fidelerin daha iyi beslenmesini ve büyümesini sağlayabilirsiniz. Çünkü fideler aynı ortamda bulunduklarında birbirlerinin gelişimlerin engeller. Eğer ki fidelerin boylarında bir eşitsizlik varsa bilin ki şaşırtma işleminde geç kalmışsınızdır. Bu işlem fidanların daha çabuk çimlenmesine yardımcı olur. Her bitki toprağa ilk ekildiğinde kazık kök sistemi meydana getirir. Şaşırtma işlemi uygulandığında bu kazık kök ortadan kalkar ve saçak kök meydana gelir. Saçak kök bitkinin topraktan daha verimli beslenmesini sağlar. Bitki daha hızlı büyür. Fakat bu kök sistemi olduğunda çapa yaparken dikkatli olmalısınız. Çünkü kazık köke göre daha hassastır.

Bitkilerde Şaşırtma Nasıl Yapılır?

Bitkilerde şaşırtma yapılırken fidenin zedelenmemesi için gövdesinde doğru tutmaya dikkat ediniz. Bu işlemi bulutlu bir günde ve öğleden sonra yapınız. Çünkü fideler çıkarıldığında gece soğuk yerler. Öğlen toprak daha sıcak olduğunda bu fideye iyi gelen bir etkendir. Fidan şaşırtma yaparken fideyi dikeceğin yeni alanın toprağının nemli olması gerekmektedir. Bunun için toprağı bir gün öncesinde sulamaya özen gösteriniz. Ayrıca fideleri dikmeden önce sulayınız. Bu şekilde köklerinde saçılmalar meydana gelmez. Fideyi dikerken çok derine dikmeyiniz. Derinlik fide köküyle aynı boyutta olmalıdır. Domatesleri biraz daha derine dikebilirsiniz. Fidenin zarar görmemesi içi çıkartırken bitki koruyan viyollerden tutunuz. Dalından doğru kesinlikle çekmeyiniz. Bu zarar verici olur. Eğer köklerde dağılma olduysa bunları toprak ile bastırarak kapatmaya özen gösteriniz. Bu şekilde kök gelişimine devam eder. Fideyi diktikten sonra toprağa hafifçe bastırın ve yanına elinizle çukur açın. Hava yağışlı olduğunda sulamaya gerek yoktur. Eğer hava kuruysa sulama yapınız. Bu işlemler bittiğinde fide artık hazırdır fakat ilk 3 gün cansız olabilir. Sonrasında kendi kendine canlanacaktır.

Bitki Şaşırtmanın Faydaları Nelerdir?

Bitki yetiştiriciliğinde yapılması gereken uygulamalarda biri olan şaşırtma işlemi, bitki köklerinin daha güçlü olması ve topraktan daha verimli bir şekilde yararlanmasını sağlamak için yapılır. Topraktaki vitaminlerden, sudan ve güneşten daha etkili bir şekilde faydalanması için uygulanmaktadır. Bitkinin hızlı ve sağlıklı gelişmesi için şaşırtma işlemi mutlaka yapılmalıdır.

Fidelerin Hızlı Büyümesi İçin Ne Yapılmalı?

Bitkilerin donmalara karşı korunması, köklerinin güçlendirilmesi için şaşırtma işlemi uygulanmaktadır. Bitki şaşırtma yönteminin bazı özellikleri bulunmaktadır. Bunlara uygun şekilde yapıldığında bitkinin daha çabuk büyümesi sağlanmaktadır. Bu işlem sonrasında bitki kökündeki değişiklik birtakım dezavantajlar sağlamış olsa da fidenin gelişmesi için etkili ve faydalı olacaktır. Fidelerin hızlı büyümesi için topraktan daha fazla verim almasının sağlanması gerekmektedir.

  • fidan şaşırtma
  • bitki şaşırtma
  • fidelerin hızlı büyümesi
  • şaşırtma işlemi
  • bitki şaşırtmanın faydaları
  • bitkilerde şaşırtma nasıl yapılır
  • fidan şaşırtma nedir
  • fidan şaşırtma işlemi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Sakız Enginarı Nedir? Tarifi Nasıl Olur?