Gözlük seçimi nasıl olmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir?
Yaşam

Gözlük Seçimi Nasıl Olmalıdır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

29 Ağustos 2018 - 00:48:25

Gözlük seçimi, kişinin yüz yapısı, renk ve zevkine uygun olan gözlüklerin satın alınması durumuna denir.

Gözlük Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Gözlük almak birine göre kolayken diğer kişiye göre zor olabilir. Seçim aşamasında bazı püf noktalara dikkat edildiği zaman var olan zorluk ortadan kalkar. Alınacak olan gözlüğün yüz şekline oturması gerekir. Kişinin suratında normalden küçük veya büyük kalan gözlük kötü durur. Rahatlık için gözlüğün etrafı yanaklara değmemeli veya kaş ile aynı paralel çizgide olmamalıdır. Tercih edilecek olan gözlüğün şekli, rengi, yapısının yüz hatlarıyla uyumlu olması önemlidir. Kişinin yüzü ince ve dar ise alınan gözlüğün de ince olması önerilir. Kemerli burnu olan kişiler de burun bölgesini kapatan gözlük modellerini tercih etmelidir. Bunların dışında gözlüğün camlarına da dikkat edilmelidir. Camın kaliteli olup olmaması göz sağlığı için önem taşır. Güvenilir markalardan gözlük alınması tavsiye edilir. Dikkatli kullanılan gözlükler çok uzun seneler kullanılabilmektedir.

Güneş Gözlüğü Uv Kaç Olmalı?

Gözlüğün camları UV ışınları karşısında koruyucu özelliklerde olmalıdır. Gözlüklerin UV filtreli olmaması halinde ilerleyen senelerde problemler ortaya çıkabilir. UV filtreli olan camların gözlerin zararlı ışıkları geçirmesini önlediği söylenebilir. Güneş gölüğünün ışığı engelleme gücü UV600, UV200 ve UV400 şeklinde belirlenir. Kar ışığı, deniz kenarı gibi etkenlerde korumanın en az UV400 olması gerekir. Camların renk tonunun koyu olması önemlidir. Araç kullanırken takılan gözlüklerin renkleri pembe, sarı olduğu zaman trafikte bu renkler zorlayıcı olabilir. Fakat trafikte kullanılan gözlüklerin camları kahverengi, gri ve yeşil olması tercih edilir.

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gözlük seçme aşamasında gözlük markasının güvenilir olup olmadığına dikkat edilmelidir. Gözlüğün sağlam ve yüksek koruma özelliklerinin olması açısından markanın iyi olması önerilir. Kişi genel olarak belli bir markadan gözlük alıp, aldığı gözlüğü rahat kullanıyor ise aynı markayı tercih edebilir. Alınan gözlüğün sertifikası ve güvenlik kontrolü olmalıdır. UV ışınları karşısında göz sağlığını tam korumaya alan gözlükler tercih edilmelidir. Satın alınan gözlüğün gözleri UV ışınlarından koruma özelliği olup olmadığını anlamak için etiketine bakabilirsiniz. Bu faktörler haricinde gözlüğün orijinal olunmasından emin olunması gerekmektedir. Gözlük üzerindeki etiketler sahte olabilir ve bu yüzden kişi orijinal zannedebilir. Fakat yakından bakıldığında etiketteki ibarelerin sahteliği anlaşılabilir.

Gözlük Bakımı Nasıl Yapılır?

Gözlük satın alındıktan sonra etraftan gelebilecek her darbe karşısında korunması gerekir. Koruma için gözlük kutusunda muhafaza edilmesi tavsiye edilir. Kuru sağlam malzemeden yapıldıysa ve ezilmeler karşısında dayanıklı ise gözlük bu tür bir kabın içinde korunur. Koruma süreci dışında gözlük bakımına dikkat edilebilir. Bakım ve gözlük seçimi için dikkat edilmesi gereken faktörler göz önüne alındığında kişi kendi yüz yapısına uygun gözlüğü satın alabilmektedir.

Yorumlar
Damla Bulut 29 Ağustos 2018 - 00:58:25 Gözlerimde biraz bozukluk olduğu için güneş gözlüğü alırken numaralı almam gerekiyor. Gözlük seçerken neye dikkat etmem gerekiyor? Gözleri en iyi koruyan modeller nelerdir? Fiyatlar nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: