Gözüm bozuk mu? Gözün bozuk olup olmadığını nasıl anlarız?
Sağlık

Gözüm Bozuk mu? Gözün Bozuk Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

29 Ağustos 2018 - 04:40:00

Gözüm bozuk mu anlamak için bazı belirtilerin ortaya çıkması ve bu belirtilerden sonra gözlerin muayene edilmesidir.

Gözün Bozuk Olduğunu Nasıl Anlarız?

Gözlerin bozuk olduğu çoğu aile tarafından anlaşılmamaktadır. Var olan bozukluğun ilkokula kadar fark edilmemesi ve bu süreçte devam etmesi çoğu kişinin yaşadığı bir problemdir. İlk okul çağlarında çoğu çocuk, okulda göz kontrolünün yapılması ile gözlerin bozuk olduğunu anlamaktadır. Göz tembelliği şeklindeki bazı göz hastalıklarının geç teşhis edilmesi tedavinin de gecikmesine neden olur.

Çocuklarsa Göz Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Çocukların gözlerinin hasta olduğunu anlamak için çocuğun gözle ilgili sorun yaşayıp yaşamadığının farkına varmak gerekir. Farkına vardıktan sonra önlem alınır ve çocuğun yaşam kalitesi yükselir. Ayrıca rahatsızlık fark edildiği zaman erken tedavinin olması da avantaj sağlamaktadır. Bu süreçte ailelerin pek çoğu çocuğun gözü bozuk olmasına rağmen bu durumu fark edememektedir. Çocuğu ailesinde göz bozukluğu yaşayan biri var ise bu problem çocuğa genetik olarak geçmiş olabilir. Bu tarz durumlarda erken teşhis daha kolay olabilir.

Göz Bozulması Genetik Midir?

Aile içinde gözlük kullanan kişilerin göz doktoruna muayene olmaları tavsiye edilmektedir. Göz bozukluğunun anlaşılması birey tarafından zor olabilir fakat tıbbi cihazlar ile tespit kolaylaşır. Bozukluğun belirtilerinden biri çocuğun gözlerini ovuşturması ve kısmasıdır. Evreni yanlış şekilde algılayan ve çevredeki olanları kavrayamayan, gözleri ile çok oynayan çocuğun göz bozukluğu yaşama olasılığı yüksek olabilir. Gözlerini kısarak dünyaya bakan çocuğun mutlaka doktora götürülmesi gerekir.

Göz Sağlığı Nasıl Korunur?
  • Kişi uzağı ve yakını iyi görmesine rağmen doktora giderek göz muayenesi yaptırmalıdır. Düşük derecede olan göz kusuru olabilir. Kişi daha iti görebilmek için gözlerini kısıyor ise mutlaka hekime görünmelidir.
  • Gözlerin yoğun ışığa maruz bırakılmaması için korunması gerekir. Kış ya da yaz fark etmeksizin kişilerin kızılötesi ve UV ışınlarından gözlerini koruması için gözlük takması tavsiye edilir.
  • Aile içinde göz tansiyon ya da sarı nokta rahatsızlığı olan kişilerin kırk yaştan sonraki süreçte senelik olarak düzenli göz muayenesine gitmelidirler.
Gözlerin Bozulmaması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Göz sağlığı ihmale gelmemeli bu yüzden kişinin en erken yaşta göz muayenesi yaptırması önerilir. Gözleri bozuk olan kişinin göz bozukluğu en erken zaman teşhis edilirse tedavisi daha iyidir. Yedi yaşından sonraki süreç çoğu zaman geç olabilmektedir. Uzun bir zaman yakın mesafeye odaklanılması miyopi sorununu arttıran bir durumdur. Gözle alakalı risk alınmaması ve gözleri her koşulda korunması önemlidir. Klima, bilgisayar kullanmak göz kuruluğuna neden olur. Göz kuruluğu her yaş aralığındaki bireylerde meydana gelebilmektedir. Dolayısı ile aşırı bilgisayar kullanmamak gerekir. Gözün bozuk olup olmadığını anlamak için ortaya çıkan belirtilere bakmak ve doktor muayenesine gitmek gereklidir.

Yorumlar
Zekiye Duman 29 Ağustos 2018 - 04:50:00 Gözlerim son zamanlarda bazen bulanık görüyor bazense hiçbir sorun olmuyor. Aynı zamanda bazı günler aşırı bir şekilde kaşınma problemi yaşıyorum. Gözlerimin bozulmuş olma ihtimali var mı? Yoksa yorgunluktan mı oluyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: