Yaşam 14 Nisan 2021 - 09:50:20

Hangi Ayda Hangi Balık Lezzetlidir ve Tüketilmelidir?

Hangi Ayda Hangi Balık Lezzetlidir ve Tüketilmelidir?

Protein ve omega-3 bakımından zengin olan balıkları tüketirken hangi ayda hangi balık lezzetlidir ve tüketilmelidir konusunda bilgi sahibi olmak da önemlidir.

Kış Mevsiminde Hangi Balık Lezzetlidir?

Kış ayları balıkların en rahat tüketildiği aylar olarak gösterilebilmektedir. Yeni bir yıla girmiş olan kişiler, düzenli olarak balık tüketmeye başlayarak vücutlarını çok daha sağlıklı bir hale getirebilmektedir. Aralık ayına girildiğinde hamsinin en lezzeti dönemleri başlamaktadır. Hamsiye alternatif olarak mercan ve levrek tüketimi de oldukça keyifli olabilmektedir. Ocak ayına girildiğinde hamsi tüketimine devam edilirken alternatif olarak torik olarak adlandırılan balık türü çok lezzetli olmaktadır. Şubat ayına girildiğinde hamsi ve torik tüketimine devam edilirken izmarit ve mezgit de tüketilmesi gereken balıklar arasına eklenmektedir.

İlkbahar Mevsiminde Hangi Balık Yenir?

Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarında balık tüketiminde tercih edilen türlerde de değişimler olmaya başlamaktadır. Mart ayına girildiğinde hamsi devri kapanırken izmarit, kalkan ve mezgit en doğru adresler olarak gösterilmektedir. Nisan ayına girildiğinde izmarit, kalkan ve mezgit üçlüsünün lezzeti hala yerinde olur ve tüketimine devam edilebilir. Buna ek olarak sardalye de tüketilebilen balıklar arasında yer almaktadır. Mayıs ayına girildiğinde ilkbaharın en önemli üçlüsü olan izmarit, kalkan ve mezgit tüketimine devam edilirken bunlara tekir, iskorpit ve minakop balıkları eklenmektedir.

Yaz Mevsiminde Hangi Balık Lezzetlidir ve Tüketilmelidir?

Haziran ayına girildiğinde denizlerimiz de artık ısınmaya başlamaktadır. Bu sebeple de balık tüketiminde doğru adreslerin seçilmesi çok büyük önem taşır. Haziran ayında balık tüketmeye başlayacak olan kişilerin ilk tercihleri sardalye, orfoz ve trança olmalıdır. Bu üç balık Haziran ayında son derece lezzetli olur. Bunlara alternatif olarak çupra, levrek ve lüfer de bu dönemde tüketilebilmektedir. Temiz ayına girildiğinde sardalye, orfoz ve trança üçlüsünün tüketimine devam edilmesi gerekir. Bu ayda bu üçlüye alternatif olabilecek başka bir balık türü bulunmamaktadır. Ağustos ayı geldiğinde palamut ve çipura dönemi başlamaktadır. Bu dönemde de farklı bir balık türüne yönelmek doğru olmamaktadır.

Sonbahar Mevsiminde Hangi Balık Yenir?

Eylül ayı geldiğinde yağmurların kendisini göstermeye başlaması balıkçıların işini zorlaştırırken palamut, sardalye, çupra, lüfer ve barbun en doğru adresler olacaktır. Özellikle akşam yemeklerinde tercih edildiklerinde oldukça şık bir tercih olabilir. Ekim ayı geldiğinde levrek ve kılıç balığı da listeye eklenebilmektedir. Barbun, sardalye ve palamut tüketimine Ekim ayında da devam edilebilmektedir. Kasım ayına gelindiğinde uskumru, lüfer, hamsi ve barbun tüketmek en doğru tercih olacaktır. Bunlara alternatif olarak güvenilir alanlardan alınan mercan ve levrek de tüketilebilen balıklar arasında yer almaktadır. Haftada iki porsiyon balık tüketmenin faydalarını bilen kişiler hangi ayda hangi balık tüketilebilir ve lezzetlidir sorusunun yanıtını da aldıklarında çok doğru bir şekilde beslenebilecektir.

  • hangi ayda hangi balık lezzetlidir
  • hangi ayda hangi balık tüketilebilir 
  • balık türü
Yorumlar
Döndü Önday Balık tüketimi mevsime göre olmalı çünkü her balığın belli bir üreme dönemi var. Bu yüzden balık avı da belli zamanlarda gerçekleşiyor. Ayrıca mevsimine göre balık tüketmek daha lezzetli oluyor. Çünkü taze tüketmiş oluyorsunuz. Diğer türlü çok taze olmayabiliyor. Bu da tadını etkiliyor:) cevapla
yorum yaz
Çemen Otu Nedir? Zayıflatırmı? Kilo Aldırırmı? Çemen Otunun Faydaları ve Zararları