Sağlık

Hangi Kan Grubu Nasıl Beslenmeli? Kan Grubuna Göre Beslenme

22 Kasım 2019 - 09:50:48
Hangi Kan Grubu Nasıl Beslenmeli? Kan Grubuna Göre Beslenme

Her kan grubunun beslenme şekli farklıdır ve besinler kan gruplarına göre faydalı ve zararlı olarak sıralanmaktadır.

A Grubu Nasıl Beslenmeli?

Bu kan grubuna sahip kişilerin meyve ve sebze ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir. Genel olarak A kan grubu olanların bağışıklık sistemleri zayıftır. Kırmızı et yerine daha çok brokoli, havuç, enginar, karalahana ve yeşil yapraklı sebzeler tüketmelidirler. Bunun yanı sıra kayısı, kiraz, mandalina, portakal, muz ve erik gibi meyveleri de tüketmeleri gerekmektedir. Sadece bu tarz yiyecekler değil aynı zamanda mantar, mercimek, pekmez, çavdar ve vücutta antibiyotik etkisi meydana getiren soğan ve sarımsağı tüketmelidirler. A kan grubuna sahip kişiler kırmızı et, domates, patlıcan, biber, tereyağı, dondurma ve kuruyemişleri az tüketmelidir ya da hiç yememelidir. Ayrıca sağlıklı bir hayat için spor yapılması gerekmektedir. Yoga, pilates gibi sporlara katılabilirler.

B Kan Gurubuna Göre Beslenme

B kan grubuna sahip olan kişiler süt ve süt ürünlerini, kırmızı eti tüketebilirler. Bu gıdalar onlar için faydalı olmaktadır. Zeytinyağı, yumurta ve ceviz gibi besinler en fazla tüketmeleri gereken listede yer alırlar. Sadece bunlar değil aynı zamanda sebze ve meyve de tüketmelidirler. Maydanoz, patlıcan, havuç gibi sebzeleri ve nar hariç erik, muz, karpuz gibi meyveleri tüketebilirler. Bitkisel olarak da yeşil çay içmeleri tavsiye edilmektedir. Yeşil çay içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudun arınmasına yardımcı olmaktadır. Bu kan grubuna sahip kişilerin tavuk eti, deniz ürünleri, mercimek, domates, kavrulmuş kuruyemiş, domates salçası gibi gıdaları tüketmemesi gerekmektedir.

0 Kan Grubu Ne Yemeli, Nasıl Beslenmeli?

Dana eti, kuzu eti ve diğer kırmızı et çeşitlerini diledikleri kadar tüketebilirler. Çünkü bu kan grubuna sahip kişilerin sindirim sistemleri oldukça kuvvetli olduğundan kırmızı et çeşitlerini tüketmelerinde bir mahsur yoktur. Bunun yanı sıra deniz ürünleri ve zeytinyağı da tüketebilirler. Koyu yeşil renkli sebzeler ve incir, üzüm karpuz gibi meyveleri de tüketebilirler. 0 kan grubuna sahip olan kişiler protein değeri yüksek, karbonhidrat değeri düşür besinler tüketmelidir. Bu nedenle süt ürünlerini, tahılları, salam, sosis, işlenmiş gıdalar, buğday ve mısır gibi yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Bunların yanında siyah çay ve kahve gibi içecekler de uzak durulması gerekenler arasındadır.

Ab Kan Grubuna Göre Beslenme

Hem A hem de B kan grubu özellikleri taşıyan AB kan grubunun beslenme şekli de her ikisinden ortak şekilde olmalıdır. Genel olarak bu kan grubu için vejeteryan beslenme önerilmektedir. Deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, sarımsak, soğan, hindi, greyfurt, sebzeler, limon, erik ve yeşil çay gibi gıdalar tavsiye edilmektedir. Dana eti, kuru fasulye, avokado, muz ve nar gibi besinler ise az tüketilmesi gereken besinlerdir.

Her kan grubunun sindirim sistemi düzeni farklı olduğundan uygun yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Hangi kan grubu nasıl beslenmeli öğrenirseniz, bu şekilde daha sağlıklı olabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: