Horlama neden olur? Sebepleri nelerdir? Horlama yastığı nasıl kullanılır?

Horlama neden olur? Sebepleri nelerdir? Horlama yastığı nasıl kullanılır?

Horlama, nefes alıp verirken havanın üst solunum yollarından geçişi sırasında daralması ve buna bağlı olarak çevresindeki yumuşak dokuların titremesidir. İnsanların özellikle uyurken sağlıklı bir şekilde nefes alması çok önemli bir konudur ve hayati önem taşımaktadır. İnsanlar, dinlenmek ve zinde olmak için uyurlar. Eğer düzenli bir uyku imkanı bulamazsa, insanların yaşam standardı gittikçe düşecek ve neredeyse hayat çekilmez bir hal alabilecektir.

Horlama nedir?

Bu durum birçok kişide görülebilen bir durumdur. En başta bu konuda ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan sorunlar dikkat çekmektedir. Yetişkin insanların gürültülü bir şekilde nefes alıp vermesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Horlayan insanlar sadece kendine zarar vermez, aynı zamanda kendisiyle aynı ortamda uyuyan insanlar için de önemli bir sorun teşkil ederler. Bu esnada çok gürültülü bir ses duyulmaktadır. Bu sesin kaynağı ise solunum yapılan havanın, boğaz ve burundan rahat geçiş imkanı bulamaması olarak yorumlanabilir. Horlama sesi duyduğunuz anda, horlayan kişinin nefes almakta çok zorlandığını anlamanız mümkündür.

Sebepleri nelerdir?

İnsanların uyurken sağlıklı şekilde nefes alınmamasının değişik sebepleri var. Gerek alışkanlıklar gerekse de bazı rahatsızlıklar ve fiziksel durum, bu konuda etkileyici bir sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun sebepleri şu şekilde maddeler halinde sıralanabilir:

  • Uyku pozisyonunun uygunsuz yapısı
  • Alkol kullanımı
  • Obezite ve şişmanlık
  • İnsanların anatomik yapısı
  • Saman nezlesi dediğimiz alerjik rinit
  • Burun ve boğazdaki şekil bozuklukları
  • Sinüzit rahatsızlığı
  • Uyku apnesi

Burada sizin için sıralamış olduğumuz rahatsızlıklar, uyku sırasında meydana gelen bu durumun temel kaynağı olarak karşımıza çıkabilir. Aslında buradaki mevcut durumların çoğu, giderilebilir bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer horlama neden olur dersek, burada sıralamış olduğumuz maddeler, bu durumun nedenlerini ortaya koymaktadır. Pek çok durumda, tedavi ve aparat kullanımı gerekli hal alabilir. Özellikle uyku apnesi yaşayan ve bu sorunla birlikte ciddi tehlike ile karşı karşıya kalan insanları çok iyi düşünmek gerek. Medikal sektörünün gelişimi ile birlikte bu konuda çözüm oluşturacak malzemeler, insan hayatını daha yaşanır hale getirmektedir. Özellikle de düzenli uykusunu alan insanların, yaşam standardı kendiliğinden yükselecektir.

Neden olan faktörler

İnsanların anatomik yapısı horlama sesi sebebi olabilir. Şişmiş olan lenf bezi, bademcikler veya küçük dil, bu durumun kaynağı olabilir. İnsanların fiziksel vücut yapıları birbirinden tamamen farklılık gösterebilir. Kimi insan herhangi bir sorun görünmese bile genç yaşlarda başlayabilir. Bazıları ise bu durumun kaynağı olarak görülen pek çok sorunu yaşasa bile, bu duruma maruz kalmadan yaşantısını sürdürebilir. Öncelikli olarak solunum yolları gözden geçirilmeli ve bu problemi yaşayan insanların fiziksel yapısı incelenmelidir. Anatomik yapısı farkı ile birbirinden ayrılan çok sayıda insanın, bu konuda da değişik özellikleri ortaya çıkarabilir.

Horlama yastığı nasıl kullanılır?

İnsanların rahat bir uyku uyuması ve sağlıklı olabilmesi için ergonomiyi en üst düzeyde sağlayan gelişmiş aparatlar ortaya çıkmıştır. Elbette ki bunlardan biri de horlama yastığı olarak karşımıza çıkıyor. Size bu durumun nedenleri hakkında bilgiler verdik ve gösterdiğimiz örneklerle birlikte farklı nedenler ortaya koyduk. Bu duruma göre birbirinden fiziksel olarak farklılık gösteren yastıklar ortaya çıkabilir. Aynı şekilde bu yastık nasıl kullanılır? Bunu anlamak için, öncelikli olarak bu durumun nedeninin tam olarak ortaya koymuş olması gereklidir. Uyku pozisyonunun değiştirilmesini, hava kanallarının açılmasını ve rahat nefes alma imkanı sağlayan bu mükemmel yastık, sağlıklı nefes almak için ergonomiyi destekleyen mükemmel bir medikal unsurdur. Bu tip çözüm ve önlemler ile birlikte bu sorun ortadan kaldırılacak olursa, bu durum hasta kadar yanında yatan insanlar için de gerçekten sevindirici bir durum olabilir.

Benim eşim horluyor ama asla kabul etmiyor :) Gerçekten çok rahatsız edici bir ses, horlama yastığı işe yarar mı acaba?