Kemik erimesi belirtileri nedir? Nasıl durdurulur? Tedavisi ne kadar sürer?
Sağlık

Kemik Erimesi Belirtileri Nedir? Nasıl Durdurulur? Tedavisi Ne Kadar Sürer?

14 Eylül 2017 - 03:37:00

Kemik erimesi, insan vücudundaki kemiklerin yaklaşık olarak 50 yaşından sonra yorgun düşmesi ve gözenekli hale gelmesidir.

Kemik Erimesi Nedir? Nasıl Olur?

Yakından incelediğiniz zaman kemiklerin gözenekli bir yapıya sahip olduğunu görebilirsiniz. İnsanlar yaşlandıkça bu gözenekler genişler ve kemiğin yapısı daha hassas bir hal alır. Özellikle 50 yaş ve üzerindeki süreçte kemikleri daha zayıf bir yapıya sahip olup, kırık riski artabilir. İnsanlar bu konuyla mücadele etmek istiyorsa, öncelikle kemik erimesi hakkında bilgi edinmesi çok büyük önem taşımaktadır. Aslında bu konu tüm insanları yakından ilgilendiren bir sorun ve önemli bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kemik Erimesinin Belirtileri Nedir?

Kemikteki gözeneklerin büyümesi kemik yoğunluğunun azalmasına neden olur. Çoğunlukla kemik erimesi fark edilmese de eklem ağrıları ve sırt ağrısı gibi belirtiler, bu konuda mutlaka dikkate alınmalıdır. Özellikle hassaslaşan kemik yapısı, kırıkların daha büyük bir risk olmasına neden olabilir. Bu hastalığın belirtileri dediğimizde eklem ve sırt ağrıları gerçekten bu konuda karşımıza çıkan önemli bir bilgi olabilir. Zaten gözenekleri büyümüş ve yoğunluğu azalmış olan kemiklerin, kırılma riski bu süreçte en büyük problem olarak karşımıza çıkabilir.

Kemik Erimesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yapılan tetkikler sonucunda insanlara kemik erimesi teşhisi konmuş ise bu konudaki gelişimler tedavi sürecini daha etkili bir şekilde insanların karşısına çıkarmaktadır. Elbette ki bu konuda yapılması gereken uygulamalar, uzmanların belirlemiş olduğu yöntemlerle birlikte uygulamaya konmaktadır. Buradaki uygulamalar şu şekilde olmaktadır:

  • Kemik yapısını güçlendiren ilaçlar
  • Vitamin ve mineral desteği
  • Egzersiz
  • Düzenli hareket kontrolü
Kemik Erimesi Nasıl Durdurulur?

Eğer insanlar daha dikkatli davranır ve gerekli tedavi uygulama yöntemlerine başvurursa, kemik erimesi süreci yavaşlayacak, en azından insan hayat standardına olumsuz bir etki yapmayacaktır. Esasında geçtiğimiz yıllarda bu hastalık çok büyük bir problem olarak görülmekteydi. Özellikle tıbbın iyileşmesi ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, insanların yaşam sınırı sürekli yukarı doğru tırmanıyor. 50 ve ilerleyen yaş dönemlerinde ortaya çıkan kemik rahatsızlıkları, günden güne daha büyük önem taşımaya devam ediyor. Bu süreçte insanların yaşam tarzı, elbette ki fiziksel yapısı ile uyumlu olmalıdır. Bununla beraber tıbbın gelişmeleri ve yine gelişmiş tedavi yöntemleri, ilerleyen süreçlerde insanların daha sağlıklı olabilmesi için ortaya yeni sonuçlar koymaya devam etmektedir.

Kemik Erimesi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İnsanların mutlaka üzerinde durması gereken bir rahatsızlık olan kemik erimesi, değişik yollarla tedavi ediliyor. Vücuttaki bazı eksikler güçlü kemik yapısının özelliğini kaybetmesine neden olmaktadır. Tedavi süreci çoğu zaman değişken bir zaman dilimi ortaya koyabilir. Öncelikli olarak kemik yapısına zarar verecek gıdalar kesilmeli, bunun yerine kemik yapısını güçlendirecek sağlıklı gıdalar tüketilmelidir. Bu konuda vücudun eksikleri ve ihtiyaçları doğru belirlendiği için, vitamin içerikli gıdalar, insanların sağlıklı kemik yapısına kavuşmasında iyi bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalığın tedavisinin süreci aslında uygulanan tedavi yöntemi değişkenlik gösterebilir.

Kemik Erimesi Geçer mi? Nasıl Geçer?

Biyolojik ilaçların kullanıldığı sürece insanlara sağladığı avantajlar, her zaman göz önünde olmuştur. Elbette ki yapılan tetkik ve teşhisler burada tedavi yöntemlerinin nasıl uygulanacağı konusunda bir yol haritası oluşturulmasına neden olmaktadır. Uzmanların tetkik ve teşhis süreci ile beraber muayene konusunda ortaya koyduğu sonuçlar, tedavi sürecinin ne kadar uzun veya ne kadar kısa süreceğini belirlemektedir. Egzersiz ve ilaçla birlikte, gıda takviyesi kullanarak en azından kemik erimesinin yavaşlamasını sağlamak mümkündür. Bu şekilde her ne kadar hareket kısıtlılığı yaşasalar da insanların kemiklerinin kırılma riski en asgari düzeye gelmektedir. Bu da yaşam standardının daha üst düzeye çıkması anlamına gelmektedir.

Yorumlar
Zuhal Arpacı 11 Eylül 2017 - 12:52:18 Kemike erimesi belirtileri neler? Genç insanlarda görülme riski var mı?cevapla
Dilan Karakaş 25 Temmuz 2018 - 17:12:09 Kemik erimesi başlangıcında belirtiler nelerdir? Nasıl önlenir? Bu hastalığın kesin tedavisi var mı? Ağrı yapar mı acaba? Bu rahatsızlığa zararlı şeyler nelerdir? Nelere dikkat etmek gerekiyor? Neleri yemek gerekir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: