Osteoporoz nedir? Tedavisi nasıl yapılır? İlaçları ve Egzersizleri
Sağlık

Osteoporoz Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? İlaçları ve Egzersizleri

13 Eylül 2017 - 22:36:14

İnsanların korkulu rüyası olarak bilinen osteoporoz, bilinen en yaygın metabolik kemik hastalıkları arasında bulunmaktadır. İnsanların yaşam sınırı yükseldikçe, bu rahatsızlığın önemi daha çok ortaya çıkmıştır.

Osteoporoz Nedir? Ne Anlama Gelir?

Bu hastalık 45 yaş üzerinde olan insanların yaşadığı kemik hastalığı olacaktır. Kırılganlığı artıran ve kemik yapısının dayanıklılığını düşüren bu hastalık, genellikle 45 yaş süreci ile ortaya çıkmaktadır. Daha da ilerleyen yaşlarda bu riskin yükseldiğini ve oran olarak arttığını söylememiz gerekiyor.

Osteoporoz Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın tanısını koymak için tıbbın ortaya koyduğu ölçüm yöntemi uygulanır. Özellikle kemikteki mevcut mineral ölçümü ve yoğunluk belirlenmesi, hastalığın tanısının konmasında etkilidir.

 • C E K vitaminleri
 • Fluorid
 • Bakır
 • Çinko
 • Magnezyum

Yukarda sıralamış olduğumuz madde ve minerallerin ölçümüyle birlikte insanların kemik yapısı kontrol edilir. Bu şekilde osteoporoz hastalığı nedir ve nasıl ortaya çıkar gibi bir sorunun cevabı da bu ölçümlerle birlikte ortaya konmaktadır.

Osteoporoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pek çok hastalığın tedavisinde, bu hastalığa karşı geliştirilmiş ilaçlar önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan testler ve kemik durumunun ortaya çıkması ile birlikte, doktorların belirlediği bir diyet bu konuda hastalara yardımcı olabilir. Osteoporoz tedavisi nasıl yapılır dediğimizde, öncelikli olarak kalsiyum ve vitamin takviyeleri burada etkili bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Tedavi yöntemleri şu şekildedir;

 • İlaç tedavisi
 • Gıda takviyesi
 • Diyetisyen desteği
 • Vitamin desteği

Burada saymış olduğumuz ve sıraladığımız uygulamalar, büyük bir sorun olarak gördüğümüz bu rahatsızlığın için çözüm oluşturmaktadır. Hiç kuşku yok ki bu gibi bir rahatsızlıkta uzman desteği en güvenilecek unsurların başında gelmektedir.

Osteoporoz İlaçları Nelerdir? Neler Kullanılır?

Tıp ve ilaç sanayi çok gelişti, bu da pek çok rahatsızlıkta insanların memnuniyetini sağlıyor. Özellikle daha sağlıklı bir kemik yapısı ortaya koyabilmek için, osteoporoz ilaçları etkili bir çözüm olarak karşımızda duruyor. Bifosfonatlar oldukça etkili bir ilaçtır, aynı zamanda kemiği destekleyen bir yapıya sahiptir kemik yapısını koruyan ve insanları daha sağlıklı hale getiren seçeneklerden biri de Etidtonat olarak karşımıza çıkmaktadır. İlerleyen yaş insan vücudunda pek çok sorunu ön plana çıkarırken, kemik erimesi ve kemik yapısının kırılgan bir duruma gelmesi, üzerinde dikkatlice durulması gereken konulardan biridir. Kullanılan ilaçların elbette ki bazı yan etkileri bulunmakla birlikte, bu ilaçların doktor kontrolünde alınması çok büyük önem taşımaktadır.

Osteoporoz Egzersizleri Nelerdir? Egzersiz Yapmak İyi Gelir mi?

Zaman ilerledikçe ortaya çıkan problemlerden biri olan osteoporoz özellikle kas yapısının kuvvetlenmesi ile birlikte insanlar için daha az sorun ortaya koymaktadır. Kemik yapısını destekleyen egzersizler sağlık için gerçekten büyük önem taşımaktadır. Eğer bunu bilmiyor ya da bu konuyu tam olarak öğrenmek istiyorsanız, bu konuda uzman desteği size önereceğimiz en sağlıklı yöntemlerden biridir. Özellikle hastalığın mevcut durumunun takip edilmesi, ona göre egzersiz yöntemleri hazırlanması çok büyük önem taşımaktadır.

Osteoporoz İçin Egzersizlerin Yararları Nelerdir?

Egzersiz pek çok rahatsızlıkta etkili bir tedavi süreci olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsan sağlığı için aslında pek çok şeyi göze almak gerekir. Burada size osteoporoz egzersizlerini avantajlarını sıralı şekilde sunuyoruz;

 • Günlük aktiviteleri sorunsuz yerine getirme
 • Kırık riskini en asgari düzeyde tutma
 • Güçlü bir fiziksel yapıya sahip olma
 • Yaşam kalitesini yükseltme

Burada egzersizlerin avantajları ortaya konulmuştur. Egzersiz esnasında ağrılı süreçler ortaya çıkarsa, bir doktora danışmak ve uzman yardımı almak çok önemli olabilir.

Yorumlar
Hümanur Yazıcı 11 Eylül 2017 - 12:26:41 Osteoporoz nedenleri nelerdir? Annemde sanırım var bu hastalık randevu gününü bekliyoruz belirtileri mevcut ama henüz tanı koyulmadı. Neden oluyor acaba?cevapla
Nimet Halıcı 25 Temmuz 2018 - 17:04:13 Osteoporoz tedavisi için hangi egzersizlerin yapılması gerekir? Bu hastalığın belirtileri neler acaba nasıl anlayabiliriz? Bide hastalık ilerlemeden önce kesin olarak tedavi edilir mi? Nasıl önlenir? Ne iyi gelir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: