Sağlık 22 Haziran 2021 - 18:06:49

Balık Pulu Hastalığı Nedir? Bulaşıcımıdır? Nasıl Anlaşılır?

Balık Pulu Hastalığı Nedir? Bulaşıcımıdır? Nasıl Anlaşılır?

Tıp alanında iktiyozis olarak isimlendirilen balık pulu hastalığı çok ciddi bir cilt hastalığı olarak insanların karşısına çıkmaktadır.

Balık Pulu Hastalığı Nedir? Bulaşıcı mıdır?

Cilt hastalıkları insanlar için çok büyük bir önem taşır. Direkt olarak insanların dış görünüşlerini etkileyen bu rahatsızlıkların kısa sürede çözüme kavuşması ve insanların sosyal açıdan daha fazla zorluk yaşamaması amaçlanır. Balık pulu hastalığı da bunlardan birisidir. İnsanların derisinde balık puluna benzer bir görüntünün oluşması hastalığa bu ismin verilmesine sebep olmuştur. Bu hastalıkta kişilerin ellerinin içinde, yüzlerinde ya da bacaklarında deri dökülmeleri görülebilmektedir. Genel olarak kalıtsal bir rahatsızlıktır ancak ailenin hiçbir ferdinden yer almamasına rağmen çocuklarda kendisini gösterebilmektedir. Bulaşıcı hastalıklar sınıfında yer almamaktadır. Bu sebeple de balık pulu hastalığı olan kişilerin eşyalarının kullanılmasında ya da bu kişiler ile temas edilmesinde bir sorun olmaz.

Balık Pulu Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Cildin her bölgesinde kendisini gösterebilen balık pulu hastalığı ilk olarak kaşıntı ile ortaya çıkmaktadır. Kişilerin belirli bir bölgesinde sürekli olarak kaşıntının olması ve bu bölgedeki kuruluk hastalığın ilk belirtileri olarak gösterilir. Bunun sonrasında ciltte kalınlaşmalar görülmeye başlar. Bu belirtilerin tamamı hastalığın ilk safhasını oluşturmaktadır. Bu dönemde müdahale edilmediğinde kişilerin cildinde pullanmalar başlar. Bu pullanmaların rengi kahverengi, beyaz ya da gri olabilir. Pullanma belirtisi artık kişinin son safhaya geçtiğini göstermektedir ve kesinlikle profesyonel bir şekilde müdahale edilmesi gerekir.

Balık Pulu Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Balık pulu hastalığının ortaya çıkmasında en önemli sebep kalıtsal etmenlerdir. Eğer bir kişide balık pulu hastalığı varsa bu kişinin çocuklarında ya da torunlarında görülmesi son derece yüksek bir ihtimaldir. Buna ek olarak bazı hastalıkların vücuda etkileri arasında da balık pulu hastalığı görülmektedir. Böbrek yetmezliği yaşayan kişilerde sorun belirli bir düzeyi geçtikten sonra balık pulu rahatsızlığı kendisini gösterebilir. Buna ek olarak bazı kanser türlerinde belirtiler arasında bu hastalık görülmektedir. Son olarak tiroid bezlerinde yaşanan hastalıklarda da insanlar balık pulu hastalığını da yaşamaya başlayabilirler.

Balık Pulu Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tıp alanında henüz bir tedavisi tam olarak bulunamamıştır. Bu hastalığı yaşayan kişiler, genel olarak attıkları adımlar ile belirtilerini ortadan kaldırmayı ya da olabildiğince hafifletmeyi amaçlarlar. Vücutlarının büyük bir kısmında pullanmalar olduğundan sosyal açıdan çok zorluk yaşayacaklardır. Eğer bu rahatsızlık dönemlerinde bazı adımlar atılırsa daha rahat bir yaşam sürebilirler. Bu konuda çok sayıda şifalı su olduğu söylenmektedir. Kaplıcaların bazılarında bu hastalığa karşı olumlu sonuçlar görülür. Son dönemde Hatay ilinde yer alan kaplıcalarda kişiler kalıcı olarak bu hastalığın belirtilerini ortadan kaldırabildiklerini belirtirler. Ancak tıp alanında kesin bir tedavi belirtilmez. İnsanları çok zorlayan balık pulu hastalığının tedavisi gözükmese de yaşam tarzının buna göre dizayn edilmesi ile birlikte sosyal açıdan yaşanan zorluklar çözüme kavuşabilir.

  • balık pulu hastalığı
  • balık pulu hastalığı nedir
  • balık pulu hastalığının tedavisi
  • balık pulu hastalığı nasıl anlaşılır
Yorumlar
Pınar Özgür Balık pulu hastalığı nasıl geçer? Bu hastalığa iyi gelen kaplıcalar varmış. Buralar nereler acaba bilen var mı? Bu hastalığın kremi işe yarar mı? Tedavi için ne yapmak gerekiyor? Bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? cevapla
Rabia Seçkin Doğal kremler balık pulu hastalığının geçmesi konusunda etkili olur mu? Bu hastalığın tedavisi için uygulanan yöntemler nelerdir? Ellerimdeki bir durumdan dolayı doktora gittim ve bu hastalığa yakalandığımı söyledim. Bitkisel çözümü var mı? cevapla
Ahmet EVET KAPLİCALAR VAR BEN GİTTİM AMA BİR İKİ GUNLE OLACAK İS DEGİL EN AZ BİR HAFTA O SUYLA YİKANMAK LAZİM BN BİR GUN KALDİM AMA BİR DAHAKİNE DAHA UZUN KALİP FAYDASİNİN OLACAGİNİ DUSUNUYORUM cevapla
yorum yaz
Kırık Burun Düzeltme Ameliyatı ve İyileşme Süreci