Epilepsi hastalığı nedir? Nöbeti neden olur? Belirtileri ve tedavisi
Sağlık

Epilepsi Hastalığı Nedir? Nöbeti Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

13 Eylül 2017 - 17:36:10

Epilepsi, sinir hücrelerinde meydana gelen epilektik nöbetlerin, beyin aktivitesindeki anormal işleyişi bozmasıdır.

Epilepsi Nedir, Ne Demek?

Halk arasında sara hastalığı olarak bilinen epilepsi, insan hayatını olumsuz şekilde etkileyecek rahatsızlıklardan biridir. Beyinde bulunan sinir hücreleri, bazı durumlarda anormal sayılacak elektriksel aktivite bozukluğu ile karşı karşıya kalabilir. Genellikle geçici olarak karşımıza çıkan bilinç kaybı, bu hastalığın en bilinen özelliklerinden biridir.

Epilepsi Hastalığı Nasıl Olur?

Epilepsi hastalığı nedir dediğimiz zaman, kesinlikle bu rahatsızlığın beyindeki sinir hücreleri ile alakalı olduğunu biliriz. Aslında epileptik nöbet geçiren insanların, sadece bu belirti ile hastalığı saptamak çok doğru ve sağlıklı bir karar olmayacaktır. Farklı çeşitleri olmakla beraber yaygın bir hastalık olan epilepsi, dünyada ve ülkemizde % 1 ile % 0,5 arasında değişkenlik göstermektedir. Kadın ve erkek olmak üzere her iki cinste de oran farkı göze çarpmamıştır.

Epilepsi Nöbeti Nedir? Nasıl Olur?

Genellikle, beyinde bulunan nöron hücrelerinin elektrik aktivite bozukluğu ile bu rahatsızlık ortaya çıkar. Hiç beklenmedik bir durumda bile bir bu hastalığın nöbeti ile karşı karşıya kalmanız mümkündür. Çoğu insanın hasta olduğunu bile anlamanız gerçekten çok zordur, bu hastalığın nöbeti neden olur dediğimiz zaman, uzmanlardan bilgi almak gerçekten doğru karar verme adına önemlidir. Yine de bunun beynin elektriksel faaliyet bozukluğu olduğunu söylememiz yerinde bir tespit olacaktır. Hastalığın nöbeti iki şekilde ortaya çıkar;

 • Jeneralize (beyin genelinde yaygın başlayan nöbet şekli)
 • Parsiyel (beynin sadece bir bölgesinde başlayan sınırlı nöbet çeşitleri)
Epilepsi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın genelde bilinen 100 çeşit üzerinde belirtisi bulunmaktadır. Nöbet türü ise yine 30'dan farklı çeşidi ile karşımıza çıkmaktadır. Özellikle toplum içerisinde bilinmesi gereken bir konu olan bu hastalığın belirtileri, insanların nöbet geçirmesinden önce gerekli tedbirlerin alınmasına da katkı sağlayabilir. Bu hastalığın belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Donuk bakışlar
 • Algı bozukluğu
 • Kontrolsüz hareketler
 • Nöbet belirtileri
 • Endişe ve korku hissi
 • Vücutta görülen ani kasılma ve titreme
 • Fenalık hissi ve bayılma
 • Tek bir noktaya odaklanma ve dalgınlık
 • Hareket kontrolünü sağlayamama
 • Ağzından köpükler çıkması
Epilepsi Nasıl Teşhis Edilir?

Neredeyse genele yayılan ve tüm beyni etkileyen bu süreçte, hastanın herhangi bir değişik ses çıkarması veya çığlık atması, belirtilerden biri olarak bilinebilir. Kol ve bacaklarda ritmik olarak tekrarı görülen kasılmalar ve hareketler, bu hastalığın belirtileri içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Hastaların çoğu zaman gözü açık bulunduğu gibi bazı durumlarda nefes kesilme sorunu bile ortaya çıkabilir eğer nefes alma süreci uzun süre kesilirse hastanın morarması da yine beklenen bir durumdur bazı durumlarda kısa süreli olarak yaşanan nöbetler geçse bile hastalarda bir bitkinlik hali gözlenir.

Epilepsi Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?

Tıbbın son dönemlerde inanılmaz derecede geliştiğini ve sağlık açısından önemli tedavi yöntemlerini insanlara kazandırdığı biliyoruz. Bu hastalığın tedavisi yöntemleri;

 • İlaç tedavisi
 • Pil uygulaması
 • Epilepsi cerrahisi

Oldukça zor teşhis edilen ve tetkik süreci oldukça zorlu olan epilepsi, toplumun en çekindiği hastalıklardan biridir. İnsanların hayat standardını asgari seviyeye çeken bu rahatsızlık hakkında kesinlikle yeterli bilgi almak ve gerekli değerlendirmeleri yapmak önemlidir. Belirtiler fark edildiğinde hemen bir uzmana başvurulmalı ve uygun tedavi yöntemine başlanmalıdır.

Yorumlar
Aynur Çelik 11 Eylül 2017 - 12:03:32 Çocuğumda epilepsi belirtileri var doktora götürmek istiyorum. Henüz 8 yaşında tedavisi var mı bu hastalığın?cevapla
Emre K 06 Kasım 2017 - 22:31:22 Geçmiş olsun epilepsi nadir bir hastalıktır genelde ilaçla tedavi edilir Konuda uzman Nöroloji veya Psikiyatri doktorları tarafından muayene edilebilir.
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: