Sağlık 16 Kasım 2021 - 13:54:18

Manuel Terapi Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri, Fiyatı, Faydaları ve Zararları

Manuel Terapi Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri, Fiyatı, Faydaları ve Zararları

Manuel terapi, eklem ve birtakım kas-iskelet rahatsızlıkları olan kişilerin tedavisi için uygulanan eski ve klasik bir yöntemdir.

Manuel Terapi Nedir? Nasıl Olur?

Kas ve iskelet sistemini kapsayan tüm rahatsızlıklar için uygulanabilen manuel terapi, tıbbi bir uygulamadır ve elle yapıldığı için bu ismi almaktadır. Bilimsel bir tedavi yöntemi olan manuel terapi çok eski zamanlardan bu yana uygulanmaktadır.

Esnek ve hareketli olan insan vücudu, zaman içerisinde değişik sebeplerden dolayı fonksiyon kaybı yaşayarak, dayanılmaz ağrılar yaşayabilir. Eklem, kas ve bağ bölgelerinde bu ortaya çıkan istenmeyen durumların, ortadan kaldırılması için geliştirilen tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Mobilizasyon tekniği ve aynı zamanda manuelizasyon çalışmaları sayesinde, son günlerde sık uygulanan tekniklerdir.

Manuel terapi; birtakım manevra ve manipülasyon yöntemleri ile uygulanan, bilimsel ve aynı zamanda geleneksel bir yöntemdir. Eller ile uygulanır ve özellikle bel-boyun bölgesindeki ağrıların giderilmesi için cerrahi olmayan bir tekniktir. Ağrıların azalmasını sağlayan bu yöntem aynı zamanda hareketlerin normale dönmesini sağlar.

Manuel Terapi Nasıl Yapılır?

Zamanla düzenli çalışan kas ve eklem yapısı, geçirdiği dejenerasyon ile sorunlar çıkarmaya başlayabilir. Esasında, fıtık, deformasyonlar, kireçlenme, kas ve bağ yırtıkları, bu konuda en çok karşılaşılan eklem sorunları arasında yer almaktadır. Manuel tedavi teknikleri, eklem ve kas yapısını iyileştirmek için uzmanların ellerini kullanmak suretiyle hastaların rahatlaması için çözüm ortaya koymasıdır. Manuel terapi uygulaması için adımlar şöyledir:

 • Hastanın doğru konumlandırılması gerekir. Hastanın rahat olması ve kendini gevşek bırakması önemlidir.
 • Tedavi edilecek bölgeye ellerin tam temas etmesi gerekir.
 • Sorunlu olan bölgeye eller ile itme, germe, bükme gibi kuvvetler uygulanır. Terapist ellerini hafif bir şekilde uygular. Böylece tedaviyi gerçekleştirir.
 • Hastanın gevşemesi oldukça önemlidir. Odanın ısısı, ses ya da çevre düzenlemesi gibi konular konusunda hastanın kendini rahat hissetmesi önemlidir. Hasta uygun konuma getirildiği zaman tedavi sağlanacak eklem hareketinin sınırlandırılmasını sağlayan her türlü engel ortadan kaldırılmaktadır.
 • Yapılacak ilk uygulama, eklemin en gevşek olduğu pozisyonda uygulanır. İstirahat pozisyonu sağlanamıyorsa ağrının en az olduğu bölgeden başlanır.

Manuel terapi teknikleri, hem değerlendirme hem de tedavi amacı ile uygulanmaktadır. Önemli olan manuel terapi talep edilen kişinin uzman olmasıdır. Uzman doktor öncelikle, ön muayene ile hasta değerlendirilir. Muayene sonrasında hangi tedavinin uygulanması gerektiğine karar verilmektedir. Tedavi uygulanacak bölgede, kırık ya da yırtık gibi zedelenmelerin olup olmamasına dikkat edilmelidir.

Manuel Terapi Teknikleri Nelerdir?

Birden fazla tekniği kapsayan manuel terapi yöntemleri şöyledir:

Yumuşak doku mobilizasyonu: Eklemlerin ve etrafındaki kasların aktif hale gelmesi için uygulanır. Eklem hareketlerinin düzenlenmesi ve aynı zamanda kasların gerginliğinin azalması sağlanır.

Eklem mobilizasyonu: Tutulmuş eklemlerin açılması ve hareket sınırlılığının giderilmesi için uygulanır.

Ger ve Say: Yapısal problemlere ve postürel sorunlara sebep olan nöromüsküler reflekslerin düzeltilmesi için sağlanır. Ağrıyı tetikleyen noktalar bulunur ve doktor hassasiyetin en az olduğu pozisyonu yakalar. Hasta en rahat pozisyonda 90 saniye tutulur ve sonrasında yavaşça pozisyondan çıkarılır. bu süreçte meydana gelen gerginlikler, iyileşme aşamasını da belirler.

Bu tekniklerden hangisinin nasıl uygulanacağına uzman doktor karar vermektedir. Manuel terapide amaç; kas ve eklemlerin rahatlaması, iyileşmesidir.

Manuel Terapi Fiyatı Ne Kadar?

Bazı durumlarda hastalığın teşhisi ile birlikte, tedavi sürecinin bir kaç seans ile ortadan kaldırılması gerekebilir. Bu terapi için öncelikle doğru teşhis ve doğru tedavinin belirlenmesi çok büyük önem taşımaktadır. Manuel terapi ücreti, son derece kaliteli sağlık merkezleri ve uzmanların belirlediği rakamlardan oluşmaktadır. İlk olarak hasta olan insanın mevcut durumunu görmek ve buna göre değerlendirme yapmak çok büyük önem taşımaktadır.

Manuel Terapinin Zararları Nelerdir?

Tedavi edilmediği sürece ilerleyen ve daha büyük sorunlara yol açan eklem rahatsızlıkları, mutlaka tedavi edilmesi gereken ağrılar arasında yer alır. Manuel tedavinin amacı; herhangi bir ilaç ya da cerrahi işlem olmadan ağrıların azalmasını sağlamaktadır. Eğer sizin için bu terapi yönteminin zararlarını özetleyecek olursak;

 • Hareket kabiliyetini kısıtlayabilir.
 • Sancılı bir süreç başlatabilir.
 • Fonksiyonları yavaşlatabilir.
 • Hareket kabiliyetini en asgariye seviyeye indirebilir.
 • Yaşam standardına düşüş söz konusu olabilir.
 • Moral motivasyon açısından da olumsuz sonuçlar ortaya koyabilir.

Manuel terapi doğru şekilde uygulanırsa meydana gelen yan etkilerin her biri kısa süre içerisinde hafifler ve giderilir. Bunun için uzman doktor tarafından uygulanmalıdır.

Manuel Terapinin Faydaları Nelerdir?

Elle uygulanan bir tedavi yöntemi olan manuel terapi fıtığı geçirir mi ve avantajları nelerdir diye bakacak olursak;

 • Vücuda bir kesi ya da enjeksiyon uygulanmamaktadır. Bu sayede iyileşme süreci çok hızlı gerçekleşmektedir.
 • İlk terapiden sonra önemli oranda iyileşme sağlanır ve kaslar rahatlar. Ağrılar hafifler ve hareket konforu sağlanır.
 • Fiziksel müdahale sayesinde yüksek oranda başarı sağlanır.
 • Her yaştan bireyler için uygundur. Doğru yöntemler ile uygulanırsa bir yan etkisi yoktur.
 • Bir alet ya da medikal cihaz ile uygulanmadığından evde ya da hastanede gerçekleştirilebilir.

Eklem ya da kas problemleri yaşıyorsanız eğer bu tedaviden destek alabilirsiniz. Kronik bel ağrısı için etkilidir. Fıtık tedavisi, kalça çıkığı, kas yırtılması, boyun düzleşmesi gibi pek çok rahatsızlık için uygulanabilmektedir.

 • manuel terapi
 • manuel terapi nedir
 • manuel terapi nasıl yapılır
 • manuel terapi ücreti
Yorumlar
Hatice Karaca Dizlerimdeki ağrılar için önerdiler işe yarar mı bilemedim. Deneyenler var mı bu yöntemi? cevapla
Aslıhan Çakar Manuel terapi neye iyi gelir? Yapan yerlerde neleredir? Nasıl uygulanır? Yaptıranlar var mı? Yöntemleri nelerdir acaba? Ben yaptırmak istiyorum ama öncesinde bilgi almak için yaptıranların yorumlarını merak ediyorum. cevapla
yorum yaz
Limon Kabuğu Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tarifi, Kullananlar ve Yorumlar