Sağlık

Kolakas Bitkisi ve Yemeği Nedir? Tarifi Ve Faydaları

07 Haziran 2020 - 08:50:18
Kolakas Bitkisi ve Yemeği Nedir? Tarifi Ve Faydaları

Kolakas bitkisi; bol miktarda potasyum barındıran, bir diğer ismi ile gölevez olarak tanımlanan, Akdeniz Bölgesi'nde yetişen ve kolay sindirilebilen bir sebzedir.

Kolakas Bitkisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dünya üzerinde taro ismi ile de bilinen kolakas bitkisi, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin değerlere sahip bir sebzedir. Tiamin, demiz, çinko, fosfor, riboflavin, bakır, niasin, potasyum, mangan gibi mineraller ve bileşenler barındıran bu sebze aynı zamanda B6 ve C vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Yumrularında ve yapraklarında oksalik asit bulunan bu bitki genel olarak çiğ değil pişirilerek tüketilmesi gereken bir sebzedir. Çiğ tüketilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Eğer ki çiğ olarak tüketilirse içerisinde yer alan oksalat iyonu, sindirim sisteminde tahriş edici bir durum meydana getirir.

Dikkatli bir şekilde tüketilmediği zaman sindirim sistemine zarar verebilen bir bitki olan gölevez, kalsiyum içeren gıdalarla tüketilmesi gereken bir bitkidir. Çünkü bu gıdalar sayesinde oksalat iyonunun meydana getirebileceği zararla en aza indirger ve bitkisinin herhangi bir yan etkisi olmadan tüketim sağlayabilirsiniz.

Tropikal bir bitki olan kolakas, ülkemizde de Akdeniz ikliminin görüldüğü Antalya, Alanya ve Mersin illerinde yetiştirilmektedir. Suyu çok seven bu bitkinin çoğalması, ana yumrulardan ayrılan yavru yumrularla gerçekleştirilir. Nisan ayında dikme işlemi yapılan bu bitki, aralık ayında hasat edilir ve bu işlem kış boyunca devam eder.

Gölevez Bitkisi

Kolakas Yemeği Nedir? Tarifi Nasıldır?

Oldukça faydalı bir bitki olan kolakasın çiğ tüketilmemesi gerektiği için yemeği yenmektedir. Kolakas yemeği tarifi oldukça basittir ve kolayda hazırlanabilmektedir. Bu yemek Kıbrıs'ta oldukça sevilen, tercih edilen bir lezzettir. Kolakas yemeği için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

  • 1 büyük kolakas
  • 1 paket tavuk
  • 3 yemek kaşığı miktarında doğranmış domates
  • 2 tane limon
  • Karabiber, tuz
  • Su
  • Sıvı yağ

Bu yemeği hazırlamak için öncelikle tavuğu tencerede, kendi suyunda biraz soldurun. Daha sonra üzerine 2 çorba kaşığı miktarında sıvı yağ ekleyip, harmanlayın. Ardından içerisine kolakasları doğrayarak ekleyin. Kısık ateşte yaklaşık olarak 5-10 dakika karıştırmadan bekletin. Sonra üzerinde limon suyunu, domatesi, tuzu ve biberi ekleyin, kaynamasını bekleyin. Kaynadığı zaman üzerine 1 bardak suyu ekleyin. Suyunu çekmeye başladığında yemeği kontrol edin. Eğer ki sert kalmışsa içerisine bir miktar daha su ekleyin. Kısık ateşte pişirdikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Kolakas Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Göleviz olarak da betimlenen bu bitki, içerisinde yer alan lifle sayesinde sık tüketildiği ülkelerde bağırsak kanseri gibi rahatsızlıkların daha az olmasını sağlamaktadır. Enerji veren bir yapıya sahip olan kolakas, vücut direncinin artmasına yardımcı olmaktadır. Vücuttaki kanserojen maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Bunun yanı sıra karaciğer sağlığını koruyucu etkiler de meydana getirmektedir.

Mideyi yormayan ve kolay sindirilen bu besin diyetisyenler tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. Kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerine karşı faydalıdır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineral özleri sayesinde vücudun genel sağlığında iyileştirici olumlu etkiler meydana getirmektedir.

Gölevez Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Vücudumuz için faydalı bitkilerden biri olan ve pek çok ülkede tüketilen kolakasın yan etkileri çiğ tüketilmesi sonucunda oluşabilir. Ayrıca aşırı tüketilmemesi önerilmektedir. Hamilelik, bebek emzirme gibi özel durumlar söz konusu ise doktora danışılarak tüketilmelidir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: