Sağlık 24 Kasım 2021 - 18:41:33

Maca Kökü Tozu Faydaları, Zararları, Kullanımı ve Kullanıcı Yorumları

Maca Kökü Tozu Faydaları, Zararları, Kullanımı ve Kullanıcı Yorumları

Maca kökü; görünüş olarak turpu andıran, Peru ginsengi ismiyle de bilinen çoğu zaman toz şeklinde kullanılan bir bitki türüdür. Son zamanlarda pek çok kişinin ilgisini çeken bu bitki fakir ve soğuk tarım topraklarında yetişmektedir.

Maca Kökü Tozu Faydaları Nelerdir?

Turpgiller familyasına ait olan ve diğer turp türleri gibi sebze olarak kullanılabilen maca kökü, aynı zaman tıbbi özelliklere de sahiptir. Altın ya da krem, kırmızı, mavi, siyah, yeşil veya mor renklerle karşımıza çıkmaktadır. Krem renkli kökleri biraz tatlımsı olurken siyah renkli olarak acıdır. Siyah köklü olanlar dayanıklılık ve enerji için kullanılmaktadır. Kırmızı renkli köklerin ise yapılan incelemeler ve deneyler sonrasında prostat iyi geldiği saptanmıştır.

Maca kökü tozu karbonhidrat bakımından zengin olan aynı zamanda içerisinde protein, fiber, selenyum, kalsiyum, demir, magnezyum, gibi mineraller içeren bir bitkidir. İçerik bakımından zengin olması sayesinde bitkinlik, halsizlik ve aşırı yorgunluk gibi durumların giderilmesini sağlamaktadır. Vücudun enerji seviyesinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. Hem fiziksel hem de duygusal olarak dinginlik, zinde kalma etkisi meydana getirmektedir. Vücuda kuvvet veren bu bitki aynı zamanda atletik performansı da arttırmaktadır. Strese karşı etkilidir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel istek ve arzu uyandırıcı etki meydana getirmektedir. Vajinal kuruluk problemini önleyen bu bitki aynı zamanda menopoz semptomlarına karşı da faydalı olmaktadır.

Doğal hormon dengeleyici özelliği bulunan maca tozu, aynı zamanda sinir sisteminin desteklenmesini sağlamaktadır. Kişinin daha iyi uyumasını sağlarken aynı zamanda kaygı, panik atak, depresyon gibi durumların etkisini de azaltmaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde cilt ve saç için faydalıdır. Daha parlak ve canlı durmasını sağlamaktadır.

Maca Kökü Tozu Zararları Nelerdir?

Genel olarak faydalı etkileri ile kendinden söz ettiren maca kökü tozu zararları aşırı kullanım sonucunda meydana gelebilmektedir. Yetişkin ve ortalama kilolarda olan bir kişinin günde toplamda 1-3 tatlı kaşığı miktarında tüketmesi yeterli olmaktadır. Bir tür gıda takviyesi özelliği taşıdığı için vücuda yen etkisi olmasa da kronik hastaların ve gebelik, bebek emzirme gibi özel durumu olan kişilerin tüketim öncesinde uzman bir doktora danışması gerekmektedir. İlaç kullanmak zorunda olanlar ters bir etkileşim oluşmaması için ya da ilacın etkisinin gereğinden fazla olmaması için dikkat etmesi gerekmektedir.

Maca Kökü Tozu Kullanımı Nasıl Olur?

Maca bitkisi toplandıktan sonra kurutulur ve kökleri toz haline getirilir. Maca tozu kullanımı şeklinde tüketimi sağlanmaktadır. Çay olarak demlenip tüketimi sağlanabilmektedir. Kaynamış olan bir bardak suyun içerisinde 1 tatlı kaşığı kadar maca tozu atıp yaklaşık olarak 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Pişirildiği zaman besin değerini kaybeden maca kökü daha çok pişmiş yemeklere, hazırlanmış salatalara, bazı içeceklere ya da meyve sularına eklenebilmektedir. Yüksek doz tehlikesi olmasa da dikkatli tüketilmesi gereken bu bitki, günde en fazla 3 tatlı kaşığı kadar kullanılmalıdır. Aşırıya kaçılması önerilmemektedir.

Maca Tozu Kullananlar ve Kullanıcı Yorumları

Son zamanlarda tüketiminde artış gözlemlenene maca kökü tozu kullanıcı yorumlarını incelediğimiz zaman genel olarak kullananların memenun kaldığını görmekteyiz. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde oldukça faydalı etkiler sunan bu bitki tıbbi anlamda da tercihen kullanılabilmektedir. Sizler de sağlıklı etkilerinden faydalanmak için belirli ölçülerde tüketim sağlayabilirsiniz.

  • maca kökü tozu
  • maca kökü tozu faydaları
  • maca kökü tozu zararları
  • maca tozu kullanımı
  • maca kökü tozu kullanıcı yorumları
  • peru ginsengi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Şınav Çekmenin Faydaları ve Püf Noktaları Nelerdir?