Sağlık

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

08 Ağustos 2018 - 00:58:46
Huzursuz bağırsak sendromu nedir? Neden olur? Nasıl geçer?

İnsanların sindirim sistemlerinde devamlı olarak belirli sorunların yaşanması durumu huzursuz bağırsak sendromu olarak isimlendirilmektedir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

Huzursuz bağırsak sendromu olan kişilerde sürekli olarak sindirim sisteminden şikayet etme durumu vardır. Dışkılama sırasında ishal ya da kabızlık gibi rahatsızlıklar sıklıkla görülmeye başlar. Bunun yanı sıra şiddetli bir karın ağrısı da sürekli olarak gözlemlenebilmektedir. Ancak bunun sonrasında doktorlarına gözüken kişilerde herhangi bir organik bozukluk söz konusu olmamaktadır. Organları incelendiğinde organların tamamının sorunsuz bir şekilde çalıştığı görülür. Bu durum huzursuz bağırsak sendromu olarak isimlendirilmektedir. Araştırmalara göre insanların %20'sinde bu sorun gözlemlenebilmektedir. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre 2 kat daha fazladır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Neden Olur?

Bu hastalığın sebepleri üzerinde çok kesin sonuçlara varmak mümkün olmaz. Genel olarak insanların sindirim sistemlerini ciddi biçimde etkileyebilecek olan faktörlerin bu sendroma sebep olduğu söylenebilir. Kahve, çay ve kola, sindirim sistemini olumsuz bir şekilde etkileyebilen içeceklerdir. Bu içeceklerin tamamı günlük hayatta sıklıkla kullanılan ürünler olduğundan miktarlarının biraz daha yüksek seviyelere çıkması bu hastalığa sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra alkol tüketimi de nedenler arasında yer almaktadır. Çok fazla baharatlı yiyeceklerin yenmesi bağırsakların çalışmasını olumsuz etkileyeceğinde bu sendromun ortaya çıkmasına yardımcı olan etmenler arasında yerini almaktadır. Son olarak kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak huzursuz bağırsak sendromu ortaya çıkar.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Hastaların normale göre çok fazla dışkılama eğilimi içerisinde oluşu bu hastalığın belirtilerinin ilk sırasında yer almaktadır. Günde 3-4 defa dışkılama durumu olan kişiler, bunu hastalığın bir belirtisi olarak görebilmektedir. Bunun yanı sıra kramp çeklinde ortaya çıkan karın ağrıları da bu sendromun ortaya çıktığını gösteren önemli belirtilerdendir. Dışkılama sırasında yoğun bir gaz çıkarma ya da üst düzeyde bir acı hissi yaşanıyorsa bu durumlar da huzursuz bağırsak sendromu belirtilerindendir. Tüm bu belirtilerin görüldüğü hastaların uzmanlara gözükmesi ve olabilecek en iyi şekilde destek alması gerekmektedir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nasıl Geçer? Teşhisi ve Tedavisi Nasıldır?

Bu hastalığın teşhis edilebilmesi oldukça zordur. Çünkü bu sendrom, aslında bir hastalık olmamasına rağmen olumsuz etmenlerin vücutta gözlemlenmesine verilen addır. Bu sebeple de teşhis edilmesi için diğer tüm bağırsak hastalıklarının olmadığının belirlenmesi gerekir. Eğer hiçbir bağırsak hastalığı olmamasına rağmen belirtiler ortaya çıkıyorsa bu durumda hasta huzursuz bağırsak sendromudur. Bunun teşhisi yapıldıktan sonra uzmanlar belirtileri ortadan kaldırmak adına adımlar atarlar. Lifli yiyeceklerin tüketilmesi ile ishal sorunu ortadan kalkabilir. Kabızlık için de su tüketimi arttırılabilmektedir. Eğer ağır yemekler fazla tüketiliyorsa bu yemeklerin tüketiminden kaçınmak da doğru bir tedavi yöntemi olacaktır. Teşhisi ve tedavisi son derece zor olan huzursuz bacak sendromu insanların günlük hayatlarını da etkileyen durumlardan birisi olduğundan dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Handan Yücel 08 Ağustos 2018 - 01:08:46 Huzursuz bağırsak sendromunun belirtileri nelerdir? Gaz sancısı da yapıyor. Bu nasıl geçer? Ne iyi gelir? Bu durumu sık sık yaşayanlar var mı? Tedavisi için gerekli yöntemler nelerdir? İlaç kullanmak gerekiyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: