Zayıflama

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler ve Kolaylaştıran Şeyler Nelerdir?

26 Haziran 2021 - 20:32:12
Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler ve Kolaylaştıran Şeyler Nelerdir?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek, dengeli beslenmek ve egzersiz yapmak ile gerçekleşmektedir. Diyet sürecinde kilo vermeyi zorlaştıran nedenler olduğu gibi aynı zamanda kolaylaştırmaya da destek olan şeyler ve bulunmaktadır.

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler Nelerdir?

Çevrenizde "su içsem yarıyor" diyen pek çok kişi vardır Bazı insanlar kilo vermek için elinden geleni yapar, fakat istedikleri sonucu elde edemeyebilirler. Diyet yaparken farkında olmadan yapılan bazı davranışlar kilo vermeyi önleyebilir. Kilo verememenin altında yatan sebepler kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı insanların metabolizması yavaş çalışırken bazı insanlar tamamen aç kalarak zayıflayabileceğini düşünmektedir. Kilo vermeyi zorlaştıran nedenler hakkında bilgi verecek olursak eğer;

  • Ana yemeği yemekten kaçınmak ve bunun yerine atıştırmalıklar yemek dengesiz beslemeye neden olabilir. Acıktığınız zaman büyük porsiyonlar yemek yerine ufak atıştırmalıklar tüketmek bazen daha büyük kalori almanıza neden olabilir. Eğer karnınız acıktıysa kalorisi düşük olan bir öğün hazırlayabilirsiniz. Hangi yemekten ya da hangi besinden ne kadar yediğinizin farkında olmanız gerekmektedir.
  • Günde sadece 1-2 öğün yemek yemek yavaş kilo vermenin nedenlerinden biridir. Öğün sayısını azaltarak daha az kalori alacağını düşünmek, metabolizmanın yavaşlamasına ve daha fazla yağ depolanmasına neden olur. Öğünleri azaltmak insülin hormonunu etkilediği için kilo almaya da neden olur. Sağlıklı zayıflamak için günde 3 öğün dengeli beslenme gerekmektedir.
  • Fazla alkol tüketimi kilo vermeyi zorlaştıran nedenler arasında yer almaktadır. Karaciğerde parçalanarak yağ aktarım mekanizmalarını etkileyen alkol, vücutta daha fazla yağ olarak depolanmaktadır. Yağ dokusunun artması kas dokusunu azaltır ve bu da metabolizmanın yavaşlamasına neden olur.
  • Su yerine bol miktarda çay ve kahve içmek zayıflama aşamasında yapılan hatalardan biridir. Diüretik özelliği olan çay ve kahve, vücuttan sıvı kaybına neden olmaktadır. Susuzluğu girmez ve sanılanın aksine yağ yakımı sağlamaz. Vücuttan yağ atmak için ve hücrelerin yenilenmesi için bol su içilmesi gerekmektedir.
  • Kilo vermeyi hızlandırmak için hareket edilmesi gerekmektedir. Vücudumuzdaki kas dokusu ne kadar fazla olursa, bazla metabolizma o kadar hızlı olur ve o kadar hızlı kilo verebilir. Egzersizler sırasında metabolizma hızlanır ve aynı zamanda sonrasında da çalışmaya devam eder. Sadece yemeği azaltarak değil aynı zamanda egzersiz ile destekleyerek kilo verebilirsiniz. Metabolizma hızını artırmak için hareket etmeye özen gösteriniz.
  • Hafta içi az yemek yemek yiyerek istikrarlı diyet uygulamak, hafta sonu ise her şeyi tüketmek metabolizmanın düzenli çalışmasını bozarak daha fazla kilo almaya neden olan bir durumdur.
  • Gün içerisinde çok az yiyerek akşam sofraya çok aç oturmak ve çok fazla yemek yemek de aynı şekilde zayıflamayı engelleyen faktörler arasındadır. Akşam saatlerinde metabolizma dinlenmeye geçeceği için fazla yemek yediğiniz bu yağ olarak depolanır. Gün içerisinde vücudunuzun ihtiyacı olan besini tüketmeniz, akşam ise az miktarda beslenmeniz gerekmektedir.

Günlük hayatta farkında olmadan uyguladığımız birçok alışkanlık kilo vermeyi zorlaştıran hatalar olarak tanımlanmaktadır. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için bu hatalardan uzak durmalıyız.

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Kilo Vermeyi Engelleyen Vitamin Eksiklikleri

Diyete devam ettiğiniz halde kilo vermeniz durduysa bunun altında bazı vitaminlerin vücutta eksik olması olabilir. Vücudumuzun yenilenmesi ve hücreler için gerekli enerjinin üretilmesi için vitaminlerin yeterli şekilde alınması gerekmektedir. Duran kiloyu hızlandırmak bazen eksik olan vitaminlerin tamamlanması ile gerçekleşmektedir. Eğer vücudunuzda B6, folik asit (B9) ve B12 vitamin eksiklikler varsa kilo veremiyor olabilirsiniz. bu vitaminler eksik olduğu zaman vücutta homosistein artar. Bu durum vücutta suyun artmasına sebep olarak kilo vermeyi engeller. Bu vitaminler homosisteinin zararsız hale dönüşmesini sağlar. Bu şekilde hem kilo verme normale döner hem de homosistein değeri normale döner.

Kilo Vermeyi Engelleyen Vitamin Eksiklikleri

Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Şeyler Nelerdir?

İdeal kiloya ulaşmak ve bunun için size destek olacak ipuçları arıyorsanız doğru yerdesiniz! Metabolizmanızı hızlandırarak daha kolay bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olacak formüller hakkında sizlere bazı ipuçları verebiliriz;

Süt ve yoğurt tüketimi: Protein, kalsiyum, fosfor, riboflavin ve B12 gibi vitamin ve mineraller barındıran bu iki besin, kemik ve diş sağlığını korurken, hücrelerin çalışmasına da yardımcı olur. Probiyotik etki sayesinde bağırsak hareketlerini düzenleyerek özellikle bel çevresindeki inatçı yağlardan kurtulmak için etkili olurlar. Gece yağ yakan yiyecekler arasında gösterebileceğimiz bu besinler, uzun süre yok tutarlar ve sindirim sistemini rahatlatırlar. Yoğurda sumak ya da acı biber katarak etkisini artırabilirsiniz.

Yumurta yemek: Anne sütünden sorna en kaliteli protein olarak tanımlayabileceğimiz yumurta; A ve B vitamini yanı sıra demir, fosfor, magnezyum, kükürt ve sodyum içerir. Uzun süre tok tutarak aç karnına yağ yakan yiyecekler arasında yerini alır.

Balık yemek: Omega-3 ve selenyum kaynağı olan balık, uzun süre tok tutucu etkisi ve kilo yapmayan etkisi ile sağlıklı zayıflamanıza yardımcı olmaktadır.

Yeşil çay: Kilo vermeyi kolaylaştıran içecekler arasında yer alan yeşil çay, içerisinde yer alan kateşin sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve karaciğerin yağ yakmasını kolaylaştırır. Karın bölgesindeki yağları hedef alarak zayıflama sağlayan bu çayı tüketirken içerisinde limon ekleyerek etkisini artırabilirsiniz.

Yulaf: Bol miktarda lif ve karbonhidrat içeren yulaf, kahvaltılarda tüketildiği zaman yağ yakımını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin olan yulaf, sık acıkmayı engellemektedir.

Pek çok kişinin merak ettiği hızlı yağ yakmak için ne yemeli sorusunun cevabı için yukarıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Bu şekilde sizler de daha kolay kilo verebilirsiniz.

Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Şeyler

Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Yöntemler Nelerdir?

günlük hayatta uygulayacağınız bazı davranışlar hızlı yağ yakmak için süper formüller arasında yer alabilir. Öncelikle kendinize bir hedef belirleyin ve bu konuda istikrarlı olunuz. Gördüğünüz zaman canınızın çektiği abur cuburlar ve kalorisi yüksek besinler yerine dolabınıza sağlıklı besinler yerleştiriniz. Her gün mutlaka çorba içiniz. Çorba içmek sindirim sistemini iyileştirirken aynı zamanda vücuttaki fazla sıvının atılmasına da destek olur. Alkolü azaltınız. Lif ve E vitamini kaynağı olan cevizi tüketiniz. Ara öğünlerde daha çok sebze tüketiniz. Kahvaltıyı asla atlamayınız. Metabolizmanın hızlanması için kahvaltı oldukça önemlidir. Gün içerisinde hareket edin ve yürüyüş yapın. Ayrıca yağ yakıcı tariflerden de destek almayı unutmayınız.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: