Bacak morarması neden olur? Nasıl geçer?
Sağlık

Bacak Morarması Neden Olur? Nasıl Geçer?

08 Ağustos 2018 - 04:48:48

İnsanların dış organlarında farklı sebeplerden dolayı morarmalar gözlemlenebilirken bazı durumlarda bunlar çok ciddi sorunları işaret ediyor olabilir. Bacak morarması da dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesidir.

Bacak Morarması Neden Olur?

Bacaklar, gün içerisinde sürekli olarak kullanılan organlar arasında yer alır. Bu sebeple de farklı anormalliklerin görülmesi için oldukça uygun bir ortamdır. Morarma durumu bacaklarda görülen sorunların en önemlilerinden birisidir. Genelde 4 farklı ana neden göstermek mümkün olur. Bunun ilki yaşlılıktır. Yaşlılıkta vücudun farklı bölgelerinde morarma söz konusu olur. Bunun yanı sıra sürekli olarak kullanılan ilaçlar da inşaların bacaklarında morarmalara sebep olabilmektedir. Eğer kişiler bacaklarını bir yere çarpmışsa bunun sonrasında morarmalar farklı şekillerde gözlemlenir. Son olarak bazı kan hastalıkları kişilerde morarmalara sebep olmaktadır.

Bacak Morarması Neden Olur?

Bazı kan hastalıkları bacaklarda morarmalara sebep olduğundan çok dikkat edilmesi gerekebilir. Morarmalar, eğer başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmışsa bu durumda uzman doktorlar ile görüşmek ve sonrasında hemen tedaviye başlanması önem arz eder. Bu hastalıklardan ilki hemofili hastalığıdır. Kanın pıhtılaşmama sorunu olarak tanımlanan bu hastalıkta kan vücudun farklı yerlerine gereğinden fazla giderek morarmalara sebep olabilir. Kılcal damarlarda yaşanan çatlamalar da bacaklarda morarmaları ortaya çıkarabilmektedir. Kemik iliğinde bulunan trombosit isimli kısmın fonksiyonlarının bozulması da bu morarmalara sebebiyet veren son kan hastalığıdır.

Hangi Morarma Tehlikelidir? Nasıl Anlaşılır?

Morluklar genelde çok fazla önemsenmeyen durumlardır ancak bazen çok ciddi sorunları işaret ettiğinden dikkatli olmak gerekir. Bu aşamada ilk olarak vücudun farklı yerlerinde morlukların olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Eğer vücudun farklı bölgelerinde morarmalar varsa bu ciddi bir kan hastalığını işaret edebilir. Vücutta kendiliğinden bu morlukların oluşması da ciddi şekilde bir sorun olduğunun göstergesidir. Darbeye karşı bacakta morarmalar normal olsa da küçük darbelerde normalden çok daha üst düzeyde bir morarma söz konusu ise bu durum da ciddi sebepleri işaret edebilmektedir.

Bacak Morarması Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?

Bacakta morarma sorununun tedavisinde net bir işlemi işaret etmek kolay olmaz. Genel olarak insanlarda yaşanan bu morlukların sebeplerinin araştırılması gerekirken net bir sebep bulunduktan sonra buna göre tedavi edilmesi gerekmektedir. Morlukların geçmesi için genel olarak bölgeye soğuk uygulamaları yapılır. Bu konuda buz torbasının kullanımı oldukça doğru bir tercih olacaktır. Ancak bunun yanında eğer morluklara sebep olan durumlar belirli hastalıklarsa bu hastalıkların tedavi edilmesi önem arz eder. Kan hastalıklarının tedavileri son derece farklıdır ancak genelde cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaz. İlaç tedavisi ile kan hastalıklarının tedavisi yapılır ve böylece morluklar da kendisini göstermemeye başlar. Bacaklarda morarma bazen son derece basit sebeplerden dolayı ortaya çıkarken bazen ciddi kan hastalıkları bu morlukları tetiklemektedir.

Yorumlar
Ayşegül Bulut 08 Ağustos 2018 - 04:58:48 Bacak morarmasına hangi bölüm bakar hangi doktora gidilmesi gerekir? Bacağımda morarma ama bir yere çarpmadığımdan eminim. Bunun neden oluştuğunu bilmiyorum. Bir hastalığın habercisi olabilir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: