Sağlık 26 Ocak 2021 - 17:30:27

Saç Egzaması Bitkisel Tedavisi

Saç Egzaması Bitkisel Tedavisi

Saç egzaması; saçta görülen deri iltihabına verilen isimdir. Bu hastalığı diğer egzamalardan ayıran karakteristik bir özelliği bulunmamaktadır.

Saç Egzaması Nedir? Nasıl Geçer?

Saç egzaması bir çeşit cilt hastalığıdır. Bu hastalık sonucunda deride kızarıklıklar ve dökülmeler görülmektedir. Ciltte oluşan kuruluk sebebiyle kaşınma meydana gelir. Pek çok egzama çeşidi vardır. Bunlardan birisi de saç egzamasıdır. Saç derisinde yağ bezelerinin fazla miktarda yağ üretmesiyle deride dermatitler oluşur ve saç kökleri alması gereken nemi alamayarak deride kuruluk görülür. Bunun sonucunda kaşıntı, kızarıklık ve yaralar meydana gelir. Özel şampuanlar ve bitkisel kürlerle de tedavi edilebilen saç egzaması için öncelikle hastahanelerin cildiye bölümüne ya da dermatoloji uzmanlarına danışmak gerekmektedir.

Saç Egzamasının Belirtileri Nelerdir?

Egzama sadece saç derisinde görülen bir hastalık değildir. Birden fazla çeşidi görülmektedir. Saç egzamasının belirtileri şunlardır;

  • Saç derisinin pul pul olması ve deride dökülmelerin görülmesi
  • Deride kuruluk oluşması
  • İltihaplanması sonucunda saç derisinde kabarmaların oluşması
  • Döküntüler sonucunda deride çıkıntıların meydana gelmesi
  • İltihaplı ve kırmızı yaraların oluşması
  • Tedavi edilmediği takdirde saçlarda kalıcı dökülmelerin görülmesi bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Saç derisinde oluşan egzamalarda tedaviye erken başlanılması oldukça önemlidir. Hastalık ilerlediğinde kalıcı saç dökülmelerine sebep olur ve derideki yaraların iyileşmesi uzun sürer.

Saç Egzaması İçin Kür Tarifleri Nelerdir?

Zeytinyağı her alanda faydalı olduğu gibi saçlardaki egzama rahatsızlığının tedavi edilmesinde ve olumsuz sonuçlarının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Zeytinyağı kürü sayesinde saçta oluşan egzamanın ilerlemesinin önüne geçilerek saç derisinin ve saç köklerinin iyice beslenmesi sağlanır. Zeytinyağı kürü tarifi şöyledir; Bir miktar zeytinyağı avuç içine dökülerek, elde ısıtılır. Isınan yağ, saç diplerine sürülerek masaj yapılır. İyice saç derisine yayıldıktan sonra yaklaşık olarak 10 dakika kadar saçta bekletilerek yıkanmalıdır. İçerisinde mevcut olan E vitaminleri sayesinde saç derisini nemlendirerek besleyecek olan zeytinyağı, saçta oluşan egzamanın etkilerinden olan kuruluk sorununun önüne geçmiş olacaktır. Kür düzenli uygulandığında kızarıklıklar ve kaşınmalar geçerek egzamalı bölgeler rahatlayacaktır.

Saç Egzaması İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Uzmanlar saç egzaması olan kişilerin kimyasal barındıran saç şampuanlarından ve saç bakım ürünlerinden uzak durmaları gerektiğini söylemektedir. Sadece saçta oluşan egzamanın değil, vücudun diğer bölgelerinde oluşan egzamalar için de banyo yaparken kükürtlü sabun kullanılması önerilmektedir. Tedavi sürecinde kükürtlü sabun dışında başka şampuan ya da sabunun tercih edilmemesi gerekmektedir. Şampuanlar, duş jelleri, saç kremleri saç egzaması tedavisine engel olmaktadır. Saçlar için kullanılacak doğal elma sirkesi egzamanın iyileşmesinde çok büyük rol oynar. Saç diplerine doğal elma sirkesi sürülür ve hafifçe masaj yapılır. Duş alırken de saçların son yıkamasını doğal elma sirkesi katılmış suyla yapmak oldukça etkilidir. Saç egzaması bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olan elma sirkesi, düzenli kullanıldığı takdirde egzamaların iyileşerek derinin normale döndüğü gözlemlenmiştir.

  • saç egzaması
  • saç egzaması tedavisi
  • saç egzamasının belirtileri
  • saç egzaması için kür tarifleri
Yorumlar
Zehra Erol Saç egzamasına çözüm olabilecek bitkisel yöntemler ve şampuanlar uygulamak kesin tedavi için yeterli olur mu bilmiyorum ama mutlaka olumlu bir etkisi olur diye düşünüyorum. Öncelikle doktora da gitmek gerekiyor tabiki. cevapla
yorum yaz
Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Olur? Yapımı, Tarifi, Faydaları ve Zararları