Sağlık 26 Ocak 2021 - 10:40:08

Rasta Nedir? Saça Rasta Nasıl Yapılır?

Rasta Nedir? Saça Rasta Nasıl Yapılır?

Rasta; saçın saç ile iç içe geçmesi sonucu ortaya çıkan kalıcı bir modeldir. Çoğunlukla zencilerde görülen bir saç modelidir. Afrika örgüsü olarak da bilinmektedir.

Rasta Nedir, Ne Demek?

Rasta serbest bir yaşam stili olarak tanımlanmaktadır. Her ne kadar gerek dini gerek felsefi olarak ortaya çıkmış olsa da günümüzde popüler bir akım olarak varlığını devam ettirmektedir. Rastafarianizm dini ile bütünleşen bu saç sitili, bu dine bağlı olan kişilerin tarzlarını temsil etmektedir. Rasta ismiyle anılan bu grubun en belirgin özelliklerinden birisi de saç modellerinin aynı olmasıdır. Dreadlock adıyla da anılır ve en çok zencilerin tercih ettiği bir saç modelidir. Gün geçtikçe yaygınlık kazanarak moda haline gelmiştir. Bu, saçların iç içe geçirilmesiyle yapılan kalıcı bir modeldir. Açılması gibi bir durum söz konusu olmaz. Saçlar buklelere ayrılır, tığ ve tarak yardımıyla işlem gerçekleştirilir.

Rasta Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu işlemine başlamadan önce saçların temiz olmasına özen gösterilmelidir. Saçlar tarakla enseden başlamak üzere bölümlere ayrılır. Her bir parça ayrı tutamlar halinde tekrar ayrılarak tarak yardımıyla keçe haline getirilir. Bu işlemden sonra tığlama adı verilen kısma geçilir. Bu tığlama yöntemi sayesinde saçlar dolandırılarak iç içe geçirilir. Sıkı görüntü, saçların birbirine dolandırılmasıyla elde edilir. Tercih edildiği takdirde tığ yerine bal mumu da kullanılabilmektedir. Bal mumu saçların birbirine daha sıkı tutunmasını sağlar. Ve uzun süreli kullanımlar için de daha uygundur. Bal mumu ile saçlar daha sıkı bir görünüm kazanırlar. Yapılışı kolay olmayan rasta kısa saçlarda da uygulanır. Fakat normal saçlara kıyasla kısa saçlar için saç eklemesi gerekebilir. Bu durum da hazırlık aşamasının uzun sürmesine sebep olur.

Rasta Saçın Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu saç hakkında en çok merak edilenlerden birisi de saç uzadıkça kötü bir görünüme sahip olup olmayacağı konusudur. Uzayan saçlar el yardımıyla bükülerek kamufle edilebilmektedir. Saçların yıkanma aralığını uzun tutmak daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır. Uzmanlar rastalı saçların yıkanması esnasında şampuan yerine doğal sabunların kullanılmasını önermektedir. Kimyasaldan uzak durmak saçların uzun süreli kullanımını artırmaktadır. İlk yapıldığı dönemlerde saça sürekli dokunmamaya özen göstermek gerekir. Yıkanacağı zaman da saçı tümden değil, parçalara ayırarak yıkamak gerekmektedir. Bu rastaların kullanım süresini uzatan önemli bir detaydır.

Kalıcı ve Geçici Rasta Nedir?

Saçtaki rasta sayısını belirlemek tamamen kişilerin tercihine ve saçtaki yoğunluğa bağlıdır. Kalıcı rastalar uzun süreli kullanım için uygun olanlardır ve kişilerin kendi saçlarıyla yapılmaktadır. Talebe bağlı olarak ek saç ile rastaları uzatmak mümkündür. Geçici ise önceden hazırlanan rastaların özel yöntemler ile saç köklerine takılması yöntemiyle yapılır. Kişilerin saçları örülür ve hazır rastaların içerisine geçirilir. Saça örgü dışında hiçbir ekstra işlem yapılmaz. Rasta seçeneklerinden geçici olanları, gerçek olan ile aynı görüntüye sahiptir, geçici rasta olduğu anlaşılmamaktadır.

  • rasta
  • rasta nedir
  • rastaların kullanım süresi
  • rasta nasıl yapılır
  • rastalı saçlar
  • rastalı saçın bakımı
  • kalıcı rastalar
  • geçici rastalar
Yorumlar
Dilan Işım Rasta fiyatları hakkında bilgi almak istiyorum. Bu saçlar çok hoşuma gidiyor gerçekten. Geçici olandan yaptırmayı düşünüyorum hatta. Modellerine bakıyorum çok hoşuma gidiyor. Saça bir zararı oluyor mu ve yaptırınca duş vs nasıl oluyor? cevapla
yorum yaz
Yaz Aylarında Beslenme Nasıl Olmalıdır? Ne Kadar Su İçmeliyiz?