Sağlık 26 Ocak 2021 - 06:50:00

Menopozu Geciktiren Bitkiler, Meyveler ve 5 Hareket

Menopozu Geciktiren Bitkiler, Meyveler ve 5 Hareket

Menopoz; adet kanamalarının son bulmasıdır. Bu kanamaların hamilelik dışında 1 yıl boyunca olmaması menopoz sürecinin başladığını göstermektedir.

Menopozu Geciktiren Bitkiler ve Meyveler Nelerdir?

Menopozu geciktiren bitkiler arasında en çok bilineni adaçayıdır. Menopozun sonucu olan terleme ve ateş basması gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Uzmanlar, kadınların 40 yaşından sonra adaçayı tüketmeye başlamalarının menopozu geciktireceğini söylemektedir. Her bitki kadınların bu hormonsal süreçlerini geciktirmese de olumsuz etkilerini hafifletebilmektedir. Maydanoz bitkisi kadınların menopoz şikayetlerinin hafiflemesinde oldukça etkilidir. Ökse otu, papatya, kızıldereli otu gibi bitkiler de kadınların şikayetlerini azaltan bitkilerdendir. Çilek, kuru erik, nar ve karpuz gibi meyvelerin de içeriğindeki antioksidan sayesinde menopozu geciktirme özelliğine sahip oldukları bilinmektedir.

Menopozu Geciktiren 5 Hareket Nedir?

Kadınların adetten kesildikleri dönemi, yapacakları belli egzersizlerle geciktirmeleri ve olumsuz etkilerinden kurtulmaları mümkündür. Tibet hareketi olarak bilinen menopozu geciktiren 5 hareket, erken yaşlanmaya da engel olmaktadır.

  • 1.hareket: Ayakta kollar omuz hizasında açılarak eller yere bakacak şekilde soldan sağa kendi çevremizde dönüş yapılır. Bu hareket baş ağrıları ve dolaşım sistemi için oldukça etkilidir.
  • 2.hareket: Avuç içleri yere bakacak şekilde, sırt üstü uzanılır. Başımızı göğsümüze doğru kaldırdığımız esnada ayaklarımızı da dizlerimizi bükmeden yukarı doğru kaldırıyoruz. Ve bu hareketi tekrarlıyoruz. Düzensiz adet sorunları ve bağırsak problemleri gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.
  • 3. hareket: Yerde dizler üzerinde dik bir şekilde oturulur. Önce baş göğse doğru eğilir ve sonrasında esneme hareketi yaparak sırt kısmına doğru yatırılır. Bu hareket ayriyeten böbrek üstü bezlerine iyi gelmekte ve sindirim sistemini çalıştırmaktadır.
  • 4. hareket: Ayaklar önde olacak şekilde yere oturulur. Dizler kırılacak şekilde ters köprü hareketi yapılır. Bu esnada baş kısmı olabildiğinde geriye esnetilir.
  • 5.hareket: Yüz üstü yatılır ve kollar ile ayaklar yerde olacak şekilde beden yukarıya ve geriye doğru kaldırılır.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Kadınların düzensiz regl olması ya da regl kanamalarının fazla olması erken menopoz belirtileri arasında yer almaktadır. Menopoza girmeden önce vücudu aniden ateş basması gibi belirtiler de erken menopoz habercisidir. Bu belirtiler yumurtalıkların daha az östrojen ürettiğinin alametidir. Bunun yanı sıra duygusal değişiklikler, vajinal kuruluk, cildin-gözlerin ve ağzın kuruması, uykusuzluk gibi şikayetler de erken menopoz belirtileri arasında yer almaktadır.

Menopozu Geciktirici Kür Tarifleri Nelerdir?

Nar kürü menopozu geciktirici kür tarifleri arasında yer almaktadır. Kür için gerekli malzemeler şunlardır; 1 kase yoğurt ve 1 tatlı kaşığı nar çekirdeği tozu. Yoğurdun içerisine nar çekirdeği tozu karıştırılarak iyice harmanlanır. Bu karışım günde bir defa 1 kase olacak şekilde tüketilmelidir. Küre 1 ay boyunca devam edilir ve sonra bırakılır. Yılda 2 sefer uygulanması idealdir. Menopozu geciktiren meyveler arasında yer alan nar, çekirdek tozu ve yoğurt karışımıyla da mucizevi bir etkiye sahiptir.

  • menopozu geciktiren bitkiler
  • menopozu geciktirici kür tarifleri
  • menopozu geciktiren meyveler
  • menopozu geciktiren 5 hareket
Yorumlar
İNCİ ÖZKAN MENOPOZ GECİKTİRMEK İÇİN İLAÇ KULLANMAYI DÜŞÜNÜYORDUM FAKAT BAZI YAN ETKİLERİNİN OLABİLECEĞİNİ BELİRTTİLER. BU NEDENLE BİTKİSEL VE DOĞAL YÖNTEMLERİ DENEMEYİ DÜŞÜNÜYORUM. SOĞAN KÜRÜ ETKİLİ OLUYOR MU? cevapla
yorum yaz
Keçiboynuzu Çayı Nasıl Demlenir? Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları