Sağlık 01 Haziran 2021 - 20:37:45

Karnıyarık Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Karnıyarık Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Karnıyarık otu; bağırsak sağlığını iyileştiren ve tokluk etkisi yaratan bir bitki olarak nitelendirilen, Dünya çapında pisilyum olarak bilinen bir bitki türüdür. Alternatif tıpta yoğun bir şekilde kullanılan karnıyarık otu tozu faydaları, zararları hakkında bilei almak, nerede yetişir öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Karnıyarık Otu Nedir? Nasıl Olur?

Siyah ve sarı olmak üzere 2 rengi bulunan karnıyarık otu; içeriğinde yer alan lifler sayesinde sindirim sisteminin iyileşmesini sağlarken aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan bir bitki çeşididir. Yetiştiği bölgeye göre rengi değişmektedir. Sarı renk karnıyarık otu, İran ve Hindistan'da yetişir. Siyah rengi ise Akdeniz ve Orta Doğu'da yetişmektedir. Oldukça küçük yapılı bir bitki olduğu için psylla olarak nitelendirilmektedir. Bu Antik Yunan döneminde bit anlamına gelmektedir.

Karnıyarık Otu Ne İşe Yarar?

Şifalı etkileri sayesinde karnıyarık otunun ve tozunun birçok yararı bulunmaktadır. Karnıyarık otu tozu faydalarına bakacak olursak eğer;

 • İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Şifaları ile birçok hastalığın iyileşmesi için etkilidir.
 • Bağırsak duvarının yumuşamasını sağlayarak dışkılamanın oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmesine destek olur. Böylece kabızlık gibi sorunların önlenmesini giderilmesini sağlar.
 • Bağırsak mukozasını bozmadan güçlü bir detoks etkisi meydana getirerek, sindirim sisteminin etkili bir şekilde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenler.
 • Karnıyarık otu tozu, lif açısından oldukça zengindir. Böylece bağırsak hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Kandaki lipit ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur. Böylece kalp-damar hastalıklarını önler ve iyileştirir.
 • Vücutta şeker ve yağ emilimi sağlayarak iştahın düzenli bir hal almasını sağlar. İnsülin seviyesini dengeler ve böylece tip-2 diyabet için kullanılır.
 • Sağlamış olduğu tokluk hissi sayesinde kilo vermeye destek olur.

Karnıyarık otu tohumu bağırsak kanseri gibi ciddi rahatsızlıkların önlenmesini sağlar. Vücuttaki zararlı maddeleri temizleyerek detoks etkisi meydana getirmektedir. Özellikle huzursuz bağırsak sendromunda oldukça etkilidir.

Karnıyarık Otu Tozu Zararları Nelerdir?

Çoğunlukla faydaları ile kendinden söz ettiren karnıyarık otunun yan etkileri, kusma ve bulantı ile kendini göstermektedir. Kullananların bazılarında birtakım sendromlar oluşabilir. Herhangi bir hastalık nedeniyle ilaç kullanan kişiler bu otu, tohumu ya tozunu kullanmamalıdır. Çünkü bu bitki bağırsaklardaki emilimi geciktirir. Bu da ilaçların etkisini azaltır. Bu bitki kabızlık ve sindirim şikayeti olan kişiler için uygundur. Eğer ki bağırsak daralması ya da ülser söz konusu ise kullanılmamalıdır. Astım hastaları, az sıvı tüketen insanlar ve aşırı lifli yiyecek içen kişiler tüketmemelidir.

Karnıyarık Otu Nasıl Kullanılır?

Su ile temas ettiği zaman kaygan bir hale gelen karnıyarık otu tozu tarifleri, bağırsak sağlığı için önemlidir. Sağlık için 1-2 çorba kaşığı sarı karnıyarık tohumunu 1 bardak suyun içerisinde kaynatınız. Bu şekilde tüketebilirsiniz. Şişme olmaması için bol su ile tüketilmelidir. Ayrıca meyve suları ile de kullanılabilir. Eğer vücutta detoks etkisi yaratmak istiyorsanız doğal yağlar ve bitkiler ile karışım halinde tüketebilirsiniz. Ayrıca bu bitki hap olarak da tüketilir. Genel olarak bu bitkinin tohumları kullanılır. Kullanım öncesinde 1-2 saat suda bekletilmesi tavsiye edilir.

Karnıyarık Otu Tozu Kullananlar ve Fiyatı

Tohumlarından elde edilen toz hali ile pek çok şekilde kullanılan karnıyarık otu tozu fiyatları oldukça uygundur ve aktarlarda, internet üzerinde satılmaktadır. Sizler de bu bitkiden, tohumundan, tozundan ya da hapından yararlanmak için satın alıp kullanabilirsiniz. Eğer kronik hastalığınız varsa, ilaç kullanıyorsanız kullanım öncesinde mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

 • karnıyarık otu
 • karnıyarık otu nedir
 • karnıyarık otu tozu faydaları
 • karnıyarık otu ne işe yarar
 • karnıyarık otu tohumu
 • karnıyarık otu tozu zararları
 • karnıyarık otunun yan etkileri
 • karnıyarık otu nasıl kullanılır
 • karnıyarık otu tozu tarifleri
 • karnıyarık otu tozu kullananlar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Als Hastalığının Nedenleri, Sebepleri ve Belirtileri