Sağlık 20 Aralık 2021 - 10:23:15

Kas Kaybetmeden Yağ Yakmak İçin Ne Yapılır?

Kas Kaybetmeden Yağ Yakmak İçin Ne Yapılır?

Kas kaybetmeden yağ yakmak için; düzenli ağırlık egzersizleri yapmanın yanında aynı zamanda dengeli beslenme ve yeterli dinlenme sağlanması gerekmektedir.

Kas Kaybetmeden Yağ Nasıl Yakılır?

Pek çok kişi kilo vermek ile yağ yakmanın aynı şey olduğunu düşünmektedir. Kilo verme vücutta kas kaybı, su kaybı şeklinde gerçekleşebilir. Fakat yağ yakmak, kas kütlesinin artmasını sağlayarak zayıflama anlamına gelmektedir. Kas kaybetmeden yağ yakmak için doğru zayıflama yönteminin uygulanması gerekmektedir.

Vücutta kas kütlesinin erimesi ile kilo kaybı oluştuğunda sarkmalar meydana gelmektedir. Vücudun sıkı olmaması ve sarkmaların oluşması sonrasında asıl olarak yağ yakımı sağlanmadığı anlaşılabilmektedir. Dolayısı ile kilo verirken kas kaybetmeden yağ yakmak gereklidir. Bunun için de protein ağırlıklı beslenmek, ağırlık egzersizleri yapmak ve bol su içmek gerekir.

Kas kütlesi fazla olan bir bireyin metabolizma hızı da bir o kadar fazladır. Bu durumun sebebi ise kaslar hareketlilik durumunun vücut içinde enerji harcaması ile ilgili olmasıdır. Bu yüzden kilo verme sürecinde kas kaybını minimum seviyede tutmak kişinin sağlıklı kilo vermesi açısından önem teşkil etmektedir. Kişinin kas oranı yüksek kaldığı taktirde fazla yağ yakmak mümkün hale gelir.

Kas Kaybetmeden Yağ Yakmak İçin Yöntemler

Hem kilo vermek hem de ideal fizik ölçülerine kavuşmak istiyorsanız, sarkma problemleri meydana gelmeden forma girmek için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Kas kaybetmeden definasyon için;

  • Kilo vermek isteyen birey gün içinde kötü beslendiğinde veya spora gitmediği zamanlarda kilo başına belli gram protein mutlaka almalıdır. Örneğin 90 kilo olan kişinin 90 gram protein alması önerilmektedir.
  • Gece uyumadan önce karbonhidrat almak yağ yakımını zorlaştırdığı için uyku öncesi yediklerine dikkat etmeli ve bol bol su tüketmelidir.
  • Karbonhidrat alımı tamamen kesilmemeli, bunun yerine sınırlandırılmalıdır.
  • Uyku sağlık için çok önemlidir. Kişi minimum 7 saat ve düzenli uyumalıdır. Özelikle erken yatmak yağ yakımı için faydalıdır. Az uyuyan birisi kilo verme sürecinde zorlanır.
  • Kişinin sık öğünler tercih etmesi kilo vermeyi sağlar. Aynı zamanda ana öğünleri ve ara öğünleri düzenli bir şekilde tüketmek vücudun aç bırakılmamasına ve yağ yakılmasına olanak tanımaktadır.
  • Bedensel kuvvetin artmasını sağlayınız ve böylece kas kütlesinin artmasına destek olunuz. Bunun için belli ağırlıklarda antrenman uygulayınız. Bilinçli uygulanan kardiyo hareketleri ile kasların gelişmesi sağlanır. Bilinçsiz uygulamalarda kasların erimesi durumu meydana gelebilir.

Kasların gelişmesi için antrenmanlara başladığınız da öncelikle hafif ağırlıklar tercih ediniz. Bedeniniz güçlendikçe ağırlıklarınızı da arttırmaya başlayabilirsiniz. Kas kaybetmeden zayıflamak için bu önerilere dikkat ediniz.

Kas Kaybetmemek İçin Ne Yemeli?

Sağlıklı bir şekilde yağ yakmak isteyen bir kişi antrenmandan sonra protein kapsayan besinlerden veya içeceklerden düzenli olarak tüketmelidir. Antrenmandan sonra kas lifleri zarar gördüğü için protein bu kasların onarılmasını sağlar. Kasları korumak için protein alımına kesinlikle ihtiyaç vardır. Kişi kas kaybetmeden yağ yakmak istiyorsa protein almayı asla ihmal etmemelidir.

Vücuda hiç karbonhidrat almamak hızlı yağ yakmak için çözüm değildir. Bazı araştırmalara bakıldığı zaman erkek sporcuların gün içerinde 150 gramdan daha az karbonhidrat alması kişide kas kaybına yol açtığı ifade dilmektedir. Güç artarken yağsız kas kütlesi arttığı için spor sürecinde egzersizlerin ağırlığı her hafta ve ay arttırılmalıdır. Kişi her spor yaptığında ağırlığını arttırmalıdır. Bu sayede kas oranı artar ve yağ yakılma durumu hızlanır.

Kas Kaybetmeden Yağ Yakmak Mümkün mü?

Vücudunuzda kas kütlesini artırarak yağ yakmak mümkündür. Fakat bunun için dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Öncelikle stresi kontrol etmek yağ yakımı için önemlidir. Stres, kas yakımının artmasına neden olmaktadır. Spor yapmak stresi azaltan bir faaliyet olduğu için kişi spor yapmaktan vazgeçmemeli ve ne olursa olsun sporunu düzenli olarak yapmalıdır.

Kilo vermek isteyen biri ilk başta ağır diyetleri uygulamamalıdır. Bu tarz diyetler metabolizmayı yavaşlattığı için kilo vermeyi de zorlaştırmaktadır. Bu sebeplerden dolayı kas kaybetmeden diyet yapmak için ilk haftalarda hafif beslenme programı ile başlamalı ilerleyen süreçlerde diyet programı ağırlaştırmalıdır.

Kas kaybetmeden yağ yakmak için size sunmuş olduğumuz önerileri değerlendirebilirsiniz. Vücudunuzdaki yağ oranını düşürüp, kaslarınızın hacmini koruyabilirsiniz.

  • kas kaybetmeden yağ yakmak
  • kas kaybetmeden yağ yakmak için
  • kas kaybetmeden yağ nasıl yakılır
  • kas kaybetmeden yağ oranını düşürmek
Yorumlar
Zeliha Ünal Yaklaşık olarak 5 aydır spor yapıyorum. Yani vücudum baya şekillendi hafif kas oldu ama yağ hala var. Zayıflayarak gider diye düşünüyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Kas kaybetmeden nasıl kilo veririm? cevapla
yorum yaz
Pirinç Patlağı Zayıflatırmı? Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları, Kullanımı