Kas kaybetmeden yağ yakmak için ne yapılır?
Sağlık

Kas Kaybetmeden Yağ Yakmak İçin Ne Yapılır?

26 Ekim 2017 - 10:51:08

Kişiler yağ yakma süreçlerinde fark etmeden kas yakmakta ve sağlıklı bir şekilde kilo verememektedirler. Bu yazımızın içeriğinde kas kaybetmeden yağ yakmak nasıl olur sorusunu sizler için açıkladık.

Kas Kaybetmeden Yağ Nasıl Yakılır?

Kişi ilk zamanlarda kilo verdiği zaman kasın yakılma durumunun üzerinde pek durmaz. Fakat zamanın etkisi ile sarkmalar meydana gelir. Vücudun sıkı olmaması ve sarkmaların oluşması sonucunda kişi durumun ciddiyetini anlar. Dolayısı ile kilo verirken kas kaybetmeden yağ yakmak gereklidir. Kas kütlesi fazla olan bir bireyin metabolizma hızı da bir o kadar fazladır. Bu durumun sebebi ise kaslar hareketlilik durumunun vücut içinde enerji harcaması ile ilgili olmasıdır. Bu yüzden kilo verme sürecinde kas kaybını minimum seviyede tutmak kişinin sağlıklı kilo vermesi açısından önem teşkil etmektedir. Kişinin kas oranı yüksek kaldığı taktirde fazla yağ yakmak mümkün hale gelir.

Kas Kaybetmeden Yağ Yakmak İçin Yöntemler

  • Kilo vermek isteyen birey gün içinde kötü beslendiğinde veya spora gitmediği zamanlarda kilo başına bir gram protein mutlaka almalıdır. Örneğin 90 kilo olan kişinin 90 gram protein alması önerilmektedir.
  • Gece uyumadan önce karbonhidrat almak yağ yakımını zorlaştırdığı için kişi uyumadan önce yediklerine dikkat etmeli ve bol bol su tüketmelidir.
  • Uyku sağlık için çok önemlidir. Kişi minimum 7 saat ve düzenli uyumalıdır. Özelikle erken yatmak yağ yakımı için faydalıdır. Az uyuyan birisi kilo verme sürecinde zorlanır.
  • Kişinin sık öğünler tercih etmesi kilo vermeyi sağlar. Aynı zamanda ana öğünleri ve ara öğünleri düzenli bir şekilde tüketmek vücudun aç bırakılmamasına ve yağ yakılmasına olanak tanımaktadır.

Kas Kaybetmeden Yağ Nasıl Yakılır?

Birey antrenmandan sonra protein kapsayan besinlerden veya içeceklerden düzenli olarak tüketmelidir. Antrenmandan sonra kas lifleri zarar gördüğü için protein bu kasların onarılmasını sağlar. Kasları korumak için protein alımına kesinlikle ihtiyaç vardır. Kişi kas kaybetmeden yağ yakmak istiyorsa protein almayı asla ihmal etmemelidir. Hiç karbonhidrat almamak hızlı yağ yakmak için çözüm değildir. Bazı araştırmalara bakıldığı zaman erkek sporcuların gün içerinde 150 gramdan daha az karbonhidrat alması kişide kas kaybına yol açtığı ifade dilmektedir. Güç artarken yağsız kas kütlesi arttığı için spor sürecinde egzersizlerin ağırlığı her hafta ve ay arttırılmalıdır. Kişi her spor yaptığında ağırlığını arttırmalıdır. Bu sayede kas oranı artar ve yağ yakılma durumu hızlanır.

Kas Kaybetmeden Yağ Yakmak Mümkün mü?

Stresi kontrol etmek yağ yakımı için önemlidir. Stres yaşamak kas yakımının artmasına neden olmaktadır. Spor yapmak stresi azaltan bir faaliyet olduğu için kişi spor yapmaktan vazgeçmemeli ve ne olursa olsun sporunu düzenli olarak yapmalıdır. Kilo vermek isteyen biri ilk başta ağır diyetleri uygulamamalıdır. Bu tarz diyetler metabolizmayı yavaşlatmakta olduğu için kilo vermeyi de zorlaştırmaktadır. Bu sebeplerden dolayı kişi ilk haftalarda hafif diyet programı ile başlayarak ilerleyen süreçlerde diyet programını ağırlaştırmalıdır. Kas kaybetmeden yağ yakmak için size sunmuş olduğumuz önerileri değerlendirebilirsiniz. Vücudunuzdaki yağ oranını düşürüp, kaslarınızın hacmini koruyabilirsiniz.

Yorumlar
Zeliha Ünal 26 Ekim 2017 - 11:01:08 Yaklaşık olarak 5 aydır spor yapıyorum. Yani vücudum baya şekillendi hafif kas oldu ama yağ hala var. Zayıflayarak gider diye düşünüyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Kas kaybetmeden nasıl kilo veririm?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: