Sağlık 20 Aralık 2021 - 12:23:36

L-Carnitine (L Karnitin) Nedir? Kullanımı, Zararları ve Faydaları

L-Carnitine (L Karnitin) Nedir? Kullanımı, Zararları ve Faydaları

L-carnitine; yağ yakıcı etkisi ile bilinen, böbrek ve karaciğerde lizin ve metiyonin amino asitlerinden sentezlenen, suda çözünme özelliği bulunan bir bileşik olarak tanımlanmaktadır.

L-Carnitine Nedir, Ne Demek?

Yağ metabolizmasında önemli etkiler meydana getiren L-carnitine; metabolizmanın yağ yakmasını sağlarken aynı zamanda kasların güçlenmesi, sperm kalitesinin artması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi etkiler meydana getirmektedir.

Vücut aracılığıyla üretilen ve yağın enerji halini almasını sağlayan amino aside L-carnitine denir. Farklı hastalık çeşitlerinin yolunu açan oksidadif diye adlandırılan stresin azalmasına yardım eden bileşendir. L carnitine vücut tarafından böbrek, karaciğer bölgelerinde üretilmektedir. Depolanma alanı ise sperm, kas, beyin ve kalp olduğu ifade edilebilir. Normal şartlarda üretilen bu yağ asidi oranının yeterli olmasına rağmen bazı bireylerdeki üretimi yeterli değildir. Bu durumun çeşitli nedenleri vardır. Bazı kişilerdeki L carnitin olması gerektiği gibi dokulara taşınmamaktadır.

L-Carnitine Ne İşe Yarar?

Tam bir amino asit olmayan L karnitin, vücudun enerji harcaması gerektiği dönemlerde kullanılmaktadır. spor yaparken dayanıklılığı ve performansı artırmaktadır. Yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastalıkların tedavisinde de tercih edilebilen bu bileşen, kardiyovasküler hastalıkların azalmasını desteklemektedir. Bazı klinik araştırmalarının ışığında L carnitinin sabit anjine sahip olan kişilerin göğüs ağrısı yaşamamak kaydı ile egzersiz yapmalarına destek olduğu söylenebilir.

Vücutta oksijen tüketiminin artmasını sağlayan L-carnitine, egzersiz sonrasında vücudun iyileşmesini hızlandırır. Kas yaralanmalarını ve ağrılarını hafifletir. Ayrıca yağ yakımını da arttırır. Kas hücrelerine glikoz taşıma görevi bulunan bu bileşen, spor öncesinde kullanılmalıdır. L carnitin seviyesi mutlaka uzman bir hekim tarafından belirlenmelidir. Ayrıca kullanım konusunda da doktora danışılmalıdır.

L-Carnitine Faydaları Nelerdir?

Yağların vücutta enerji olarak kullanılmasını sağlayan L-carnitine, özellikle yağ yakımını desteklemesi ile bilinmektedir. Egzersiz sırasında yüksek oranda ATP üretimini destekler ve böylece enerji vererek yorgunluğu önler. Kasların sağlığını korurken, kas hücrelerinin daha hızlı büyümesine de destek olur.

Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan bu bileşen, kandaki şeker seviyesinin aşırı yükselmesine engel olur. Ayrıca vücutta kan akışının hızlanmasını sağlaması, gün boyu enerjik kalmayı sağlar.

Yapılan bazı araştırmalara göre kalp krizi yaşandıktan sonra herhangi olabilecek bir ataktan korunabilmek adına geleneksel ilaçlar alınmaktadır. Bu ilaçlar ile beraber L carnitin alımı ikinci kalp krizi oluşma riskini azaltmakta olduğu söylenmiştir. Yapılan araştırmaların sonucu aynı olmadığından dolayı L carnitin alınırken kalp krizi ilaçlarının da eş zamanlı olarak alınıp alınmayacağı hekime sorulmalı ve hekim kontrolünde alınmalıdır.

L karnitin takviyesi ile ilgili çeşitli klinik araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar kapsamında akut damar tıkanıklığı sorunu, damar sertleşmesi gibi problemlerden kaynaklı olarak bacak bölgesinde ağrı ve periferik damar hastalıkları yaşanmaktadır. Yapılan araştırmanın sonucunda alınan bilgiye göre L karnitin takviyesi ise bu oluşan rahatsızlıkların azalmasına destek olmaktadır.

L Karnitin Alzheimer İlişkisi Nedir?

Yaşlı insanların en çok yaşadığı problemlerden biri Alzheimer hastalığıdır. L carnitinin Alzheimer rahatsızlığını durdurduğuna yönelik birçok çeşitli araştırma yapılmıştır. Fakat bu hastalığın durması konusunda L karnitinin faydalı olup olmadığı net bir sonuç getirmemektedir.

İlk yapılan araştırmalara göre L karnitinin Alzheimer hastalığının ilerleme sürecini yavaşlattığı gibi sonuçlara ulaşılırken sonrasında yapılmış olan araştırmalarda L carnitinin bunama ve Alzheimer gibi rahatsızlıklara bir faydası olmadığı açıklanmıştır. Dolayısı ile bu konular ile ilgili yapılan çalışmalar sürdürülmektedir. L-carnitine yağ yakıcı insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır. Fakat mutlaka doktor kontrolünde kullanınız. Aksi taktirde zararları söz konusu olabilir.

L- Carnitine Kullanımı ve Kullanım Şekli

Spordan önce kullanılabildiği gibi spordan sonra da kullanılabilen L karnitin etkileri kullanımdan 45-50 dakika sonra meydana gelmektedir. Tam olarak etkilerini anlamak ve yararlanmak için her gün düzenli ve aynı saatte birkaç hafta boyunca tüketmek gerekmektedir.

Aç karna almak yerine yemek sonrasında içilmesi tavsiye edilmektedir. Karbonhidratar ile birlikte tüketildiği zaman kaslar üzerindeki etkisi artmaktadır. L- Karnitin yağ yakıcı yorumlarını inceleyerek, kullanıcıların kullanım detaylarına bakabilirsiniz.

L Karnitin Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Faydalı olduğu kadar zararları da olabilen L karnitin yan etkileri uzun süre ve yüksek dozda alındığında meydana getirebilir. Gereğinden fazla alındığında mide bulantısı ve mide ağrısı söz konusu olabilir. Çoğunlukla yan etkisi olmamasına rağmen hassas bünyelerde bu durum söz konusu olabilir. Ayrıca 6 aydan uzun süre kullanılması damar sertliği oluşturabilir.

Eğer L carnitine öldürdü diye duyumlar varsa, bunun nedeni yanlış kullanım ya da kişinin vücudunda olan kronik bir hastalıktan kaynaklı olabilir. Kronik hastalığı olanlar ve ilaç kullananlar, bu takviyeleri kullanmadan önce hekim onayı almalıdır. Gebelikte de aynı şekilde doktorunuzun onay vermesi gerekmektedir.

L-Carnitine Zayıflatır mı? Zayıflayanlar ve Yorumlar

Vücutta yağ yakımını hızlandıran ve yağ metabolizmasını olumlu yönde etkileyen l-carnitine ile zayıflayanlar oldukça fazladır. Fakat bu takviyeler doğrudan zayıflama sağlamaz. Doğru beslenme ve programı ve egzersiz ile alındığında etkiyi artırır.

Sizler de doğru ve bilinçli L-carnitine kullanımı ile kilo verebilir ve ideal ölçülere kavuşabilirsiniz. Fakat bu konuda mutlaka öncelikle uzman bir hekime danışmalısınız.

  • l-carnitine
  • l karnitin
  • l karnitin nedir
  • l-carnitine kullananlar
Yorumlar
Kemal Yücel L carnitine kas yaparmı? Zayıflamak için kullanımı ne kadar uygun olur? Bunun tam olarak ne olduğunu bilmiyorum ama spor salonlarında çok fazla konuşuluyor yağ yakıcı olduğu söyleniyor. Kullansam kas yapısına zarar verir mi? cevapla
Leyla Dağlıoğlu L-carnitine faydaları oldukça fazla ve eksikliğinde birtakım zararlı durumlar ortaya çıkabiliyor. Alzheimer üzerine etkilerini daha önce bir dergide okumuştum. Ayrıca yağ yakıcı olarak da etkileri mevcut sanırım. cevapla
yorum yaz
Domatesin Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir? Cilt Lekelerine İyi Gelir mi?