L-carnitine (L Karnitin) nedir? Kullanımı, zararları ve faydaları (L Karnitin) nedir?
Sağlık

L-Carnitine (L Karnitin) Nedir? Kullanımı, Zararları ve Faydaları

26 Ekim 2017 - 13:41:18

Vücut aracılığı ile doğal yollardan üretilen L karnitin nedir, kullanımı nasıl gibi sorunların cevaplarını bilmek insan sağlığı için önem teşkil eder.

L-Carnitine Nedir, Ne Demek?

Vücut aracılığıyla üretilen ve yağın enerji halini almasını sağlayan amino aside L-carnitine denir. Farklı hastalık çeşitlerinin yolunu açan oksidadif diye adlandırılan stresin azalmasına yardım eden bileşen L karnitindir. L carnitine vücut tarafından böbrek, karaciğer bölgelerinde üretilmektedir. Depolanma alanı ise sperm, kas, beyin ve kalp olduğu ifade edilebilir. Normal şartlarda üretilen bu yağ asidi oranının yeterli olmasına rağmen bazı bireylerdeki üretimi yeterli değildir. Bu durumun çeşitli nedenleri vardır. Bazı kişilerdeki L carnitin olması gerektiği gibi dokulara taşınmamaktadır.

L Karnitin Ne İşe Yarar?

Bazı klinik araştırmalarının ışığında L carnitinin sabit anjine sahip olan kişilerin göğüs ağrısı yaşamamak kaydı ile egzersiz yapmalarına destek olduğu söylenebilir. Uzman doktorlar anjin hastası olan kişilerin L karnitin takviyesi kullanma yöntemi ile tek başlarına tedavi olmaktan kaçınmalarını söylemektedirler. L carnitin seviyesi mutlaka uzman bir hekim tarafından belirlenmelidir. Söz konusu sağlık olduğu zaman uzman hekime danışmak yaşanabilecek sağlık problemlerinin önüne geçilmesini sağlar.

L-Carnitine Faydaları Nelerdir?

Yapılan bazı araştırmalara göre kalp krizi yaşandıktan sonra herhangi olabilecek bir ataktan korunabilmek adına geleneksel ilaçlar alınmaktadır. Bu ilaçlar ile beraber L carnitin alımı ikinci kalp krizi oluşma riskini azaltmakta olduğu söylenmiştir. Yapılan araştırmaların sonucu aynı olmadığından dolayı L carnitin alınırken kalp krizi ilaçlarının da eş zamanlı olarak alınıp alınmayacağı hekime sorulmalı ve hekim kontrolünde alınmalıdır. L karnitin takviyesi ile ilgili çeşitli klinik araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar kapsamında akut damar tıkanıklığı sorunu, damar sertleşmesi gibi problemlerden kaynaklı olarak bacak bölgesinde ağrı ve periferik damar hastalıkları yaşanmaktadır. Yapılan araştırmanın sonucunda alınan bilgiye göre L karnitin takviyesi ise bu oluşan rahatsızlıkların azalmasına destek olmaktadır.

L-Carnitinenin Etkileri Nelerdir?

Kan seviyesi uzunca süreler yüksek oranlarda kalabilir, sinirler hasar görebilir bu rahatsızlıkların sonucunda kişi ayak, kol ve bacak bölgelerinde his kaybı yaşayabilmektedir. Bu problemlerden kaynaklı olarak vücudun farklı bölgelerinde his kaybı yaşayan kişilerin yaşadığı sorunlar L carnitin aracılığı ile azaltılabilmektedir. Edinilen bilgiler için bilimsel araştırmaların daha kapsamlı olmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

L Karntinin Alzheimer Üzerine Etkisi Nedir?

Yaşlı insanların en çok yaşadığı problemlerden biri Alzheimer hastalığıdır. L carnitinin Alzheimer rahatsızlığını durdurduğuna yönelik birçok çeşitli araştırma yapılmıştır. Fakat bu hastalığın durması konusunda L karnitinin faydalı olup olmadığı net bir sonuç getirmemektedir. İlk yapılan araştırmalara göre L karnitinin Alzheimer hastalığının ilerleme sürecini yavaşlattığı gibi sonuçlara ulaşılırken sonrasında yapılmış olan araştırmalarda L carnitinin bunama ve Alzheimer gibi rahatsızlıklara bir faydası olmadığı açıklanmıştır. Dolayısı ile bu konular ile ilgili yapılan çalışmalar sürdürülmektedir. L-carnitine insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır. Fakat mutlaka doktor kontrolünde kullanınız. Aksi taktirde zararları meydana gelebilir.

Yorumlar
Kemal Yücel 26 Ekim 2017 - 13:51:18 L carnitine kas yaparmı? Zayıflamak için kullanımı ne kadar uygun olur? Bunun tam olarak ne olduğunu bilmiyorum ama spor salonlarında çok fazla konuşuluyor yağ yakıcı olduğu söyleniyor. Kullansam kas yapısına zarar verir mi?cevapla
Leyla Dağlıoğlu 10 Ekim 2018 - 15:05:23 L-carnitine faydaları oldukça fazla ve eksikliğinde birtakım zararlı durumlar ortaya çıkabiliyor. Alzheimer üzerine etkilerini daha önce bir dergide okumuştum. Ayrıca yağ yakıcı olarak da etkileri mevcut sanırım. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: