Sağlık 18 Aralık 2021 - 10:38:23

Bir İnsanın Günlük Kalori İhtiyacı

Bir İnsanın Günlük Kalori İhtiyacı

Günlük kalori ihtiyacı; vücudun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan enerji olarak tanımlanmaktadır.

Günlük Kalori İhtiyacı Nedir?

Vücut kaynak tüketerek varlığını devam ettiren ve enerji sağlayan bir mekanizmadır. Buradaki enerji günlük kalori ihtiyacı olarak tanımlanmaktadır. Vücudun hareket edebilmesi için enerji depolamaya ihtiyacı vardır.

Vücudun en önemli görevleri arasında kalp atımı, boşaltım, akciğer kasılmasını ve böbrek fonksiyonlarını çalıştırmak yer alır. Bunun sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için enerjiye ihtiyaç duyar. Vücut içerisinde barındırdığı fonksiyonları çalıştırabilmesi için belirli oranlarda enerji yakar. Yakılan enerji kalori alımı ile desteklenmektedir.

Dünyada bulunan tüm canlılar hayatlarına devam etmek durumundadırlar. Canlıların yaşamlarına devam edebilmesi için enerjiye ihtiyaçları vardır. Kas aktivitelerinin yapılabilmesi için kalori harcanır. Her kişinin gün içerisinde yaptığı aktiviteye göre ihtiyaç duyduğu kalori miktarı farklılık gösterir. Günlük kalori ihtiyacı üzerinde kişinin metabolizmasının çalışma hızı önemlidir.

Günlük Kalori İhtiyacı Ne Kadar?

Kişinin gün içerisinde alacağı kalori seviyesi ile alakalı değişkenlik gösteren etmeler arasında cinsiyet, yaş gibi etkenler vardır. Bu faktörlere bağlı olarak bir kişinin ihtiyacı olan kalori miktarında değişkenlik meydana gelmektedir.

Genel anlamda kadınların günlük kalori ihtiyacı 2000 kalori erkeklerin ise 2500 kalori olarak belirlenmiştir. Fakat bu oran yaşa, kiloya ve boya göre değişmektedir. Eğer kalori hesaplama konusunda örnek verecek olursak; gün içerisinde çok hareket etmeyen 1.60 boy ve 60 kilo 25 yaşında bir kadın için günlük kalori ihtiyacı 1000 ila 2000 arasında değişir. 1.80 boyunda 80 kilo aynı yaşta bir erkek için ise bu oran 1600-2700 arasında değişmektedir.

Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Belirlenir?

Erkeklerin metabolizması kadınların metabolizmasına göre daha hızlı çalışır. Kişinin gün içerisinde ihtiyaç duyduğu kalori bazal metabolizmanın çalışma hızına göre belirlenir. Kişi metabolizmasının hızını öğrendikten sonraki aşamada hareket durumuna göre kaç kaloriye ihtiyaç duyduğu belirlenebilir.

Günlük kalori ihtiyacı kilo alma ve kilo verme konusunda oldukça önemlidir. Eğer kişi kilo vermek istiyorsa ihtiyacı olandan biraz az almalıdır. Eğer kilo almak istiyorsa, ihtiyacı olan kaloriden biraz fazla almalıdır. Metabolizma hızı bu miktarında belirlenmesinde oldukça önemlidir.

Günlük Kalori İhtiyacı Neye Göre Değişir?

Gün içerisinde ihtiyaç duyulan kalorinin miktarı bazı etkenler dahilinde meydana gelir. Kalorinin hesaplanabilmesi için kişinin kaç yaşında olduğu, kilosunun ne kadar olduğu, günlük hareketlilik düzeyinin durumu bilinmelidir. Bütün bu faktörler kişinin günlük kalori ihtiyacı ortalama miktarının hesaplanmasını sağlar.

İdeal kiloya ulamak isteyen biri, günlük kalori ihtiyacını kilo verme ya da alma konusunda belirleyebilir. Bu konuda uzman bir diyetisyen desteği almalısınız. Çünkü besinlerin kalori değerlerine bakıldığı zaman yağ ve karbonhidratların yüksek miktarları olduğu söylenebilir. kilo almak için kalori değeri yüksek sağlıksız yiyecekler tüketmek, faydalı değildir.

  • bir insanın günlük kalori ihtiyacı
  • günlük kalori ihtiyacı
  • günlük kalori ihtiyacı nasıl belirlenir
  • günlük kalori ihtiyacı nedir
Yorumlar
Yağmur Şahan Kilo almamak için günlük kalori ihtiyacı nedir? Günde ne kadar kalori almalıyım ki vücuudumda yağa dönüşmesin ve kilo yapmasın? Bu konuda bilgi alabilir miyim? cevapla
Özge Sarı Günlük kalori ihtiyacını hesaplaması yaptım. Bundan daha az kalori alarak zayıflama sağlayabilir miyim? Kilo vermek istiyorum. Hesaplamayı yaptıktan sonra fark ettim ki almam gerekenden fazlasını alıyormuşum. Bu yüzden kilo aldığımı anladım. cevapla
yorum yaz
İnme Nedir? Tedavisi, Belirtileri ve Çeşitleri