Sağlık 18 Aralık 2021 - 10:07:37

Sigara Detoksu Nedir? Sigara Bırakma Detoksu Nasıl Yapılır?

Sigara Detoksu Nedir? Sigara Bırakma Detoksu Nasıl Yapılır?

Sigara detoksu; sigarayı bırakmak isteyen kişilere yardımcı olan, sigaradan dolayı vücuda giren toksin maddelerin temizlenmesini sağlayan bir yöntemdir.

Sigara Detoksu Nedir? Ne İşe Yarar?

Sigarayu bırakmak isteyen kişiler için faydalı olan sigara detoksu; hücre içerisindeki nikotin kalıntılarının giderilmesini sağlayarak sigaradan kurtulmak isteyen kişilere yardımcı olmaktadır. Vücuttaki zararlı toksinlerden kurtulmayı sağlayan en önemli şey detokstur. Bu sayede hücrelerde bulunan sigara izleri temizlenir ve sigaranın bırakılma süreci kolay bir hale gelir.

Sigara vücudu oksijensiz bırakarak insanları yavaş yavaş ölüme sürüklemektedir. Sigaranın neden olduğu birçok hastalık türü mevcuttur. Özellikle kansere yol açan sigara aynı zamanda kalp hastalıkları, bağışıklık sisteminin çalışamaması gibi çeşitli sağlık problemlerine yol açmaktadır. Akciğer detoksu yaparak hem sigaranın zararlarını temizleyebilir hem de bu alışkanlıktan kurtulabilirsiniz.

Akciğeri Temizlemek İçin Bitkisel Çözüm

Vücutta detoks etkisi meydana getiren birtakım bitkisel karışımlar, akciğeri temizler ve sigaranın etkilerini giderir. Eğer sigara detoksu yapmak istiyorsanız sizlere bazı bitkisel çözümlerden bahsedebiliriz:

  • Keçiboynuzu: 5 adet keçiboynuzunu 1 litre suda kaynatınız. Aç karna içtiğinizde sigaranın zararlarını gidermektedir.
  • Zencefil: Kuvvetli antioksidan özelliği sayesinde akciğeri temizler. Toksinleri, mukusu ve istenmeyen parçacıkları atar. bu bitkiyi direkt tüketebilir ya da çayını yapabilirsiniz.
  • Ekinezya: bu bitkinin kökleri akciğer enfeksiyonlarının giderilmesinde etkili olmaktadır.
  • Sarımsak: İçeriğinde yer alan allisin sayesinde akciğerin temizlenmesini destekler.
  • Ebegümeci: Kaynar suyun içerisinde bir miktar ebegümecini kaynatınız. Yaklaşık olarak 5-6 saat sonra aç karnına içiniz. Balgam attıran bu bitki aynı zamanda kanseri de önler.
  • Okaliptus: İçeriği sayesinde antibiyotik özelliği bulunan bu bitki akciğer enfeksiyonlarının temizlenmesini sağlar. Kan basıncını artırır ve kanı temizler.

Bu bitkiler ya da bitkilerin karışımı ile elde edilen kürler ile sigara detoksu yaparak vücudunuzun temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Sigara Bırakma Detoksu Nasıl Yapılır?

Sigara bağımlılığından kurtulmak için bir tavsiye verecek olursak eğer; 1 demet tere otu gün içerisinde tüketilmelidir. Fakat bu otun yarısı öğleden önce diğer yarısı ise öğleden sonra tüketilmelidir. Bazı insanlar tere otunun tadını acı buldukları için tüketemeyebilirler. Bu durumu ortadan kaldırmak için terenin üzerine limon sıkarak acı tadın etkisinden kurtulabilirsiniz.

Bu uygulama 5 gün yapılmalı ve bırakılmalıdır. Kür uygulandıktan sonra kişi idrara çıktığı zaman yanma hissi yaşayabilir. Tere idrar yollarını da temizleyen bir etkiye sahip olduğu için yanma hissine neden olur. Kürü uygulayan kişi iki veya üç günün sonunda balgam çıkarmaya başlayarak rahat nefes almanın yolunu açar.

Sigara detoksu yorumlarına baktığımızda birçok kişinin bu şekilde sigaradan kurtulduğunu görmekteyiz. Fakat asıl olan irade ve bırakma konusunda kararlılıktır. Sigara hem size hem de çevrenize zarar verir. Sigarayı bırakarak pek çok hastalığın oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Sigaranın Zararları Nelerdir? Bağımlılık Yapar mı?

Sigara sadece içen kişiyi değil çevredeki insanlara da ciddi oranlarda zarar vermektedir. Sigara tüketildiği taktirde vücuda giren zararlı toksik maddelerin vücudu etkilediği kaçınılmaz bir gerçektir. Uzun süre sigara tüketen biri kronik yorgunluk, hafıza kaybı, baş ağrısı, çabuk hastalanma, dışarıdan gelen enfeksiyonlara açık olma gibi durumlara maruz kalmaktadır.

İnsan vücudu yeterli seviyedeki oksijeni alamazsa çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşılır. Bu durumun yanı sıra zararlı toksinler vücut içerisinde kalmaya devam eder. Vücut içerisinde biriken toksik maddeler sigara bağımlılığı sürecinde önemli bir rol oynar. Sigara detoksu yaparak vücudun temizlenmesini ve sigaranın bırakılmasını sağlamak mümkündür.

Sigara Vücutta Neler Yapar?

Sigara kullanımından kaynaklı olarak hücrelere tutunan zehirli madde ve nikotinin daha fazla sigara içme isteğine neden olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Sigara bağımlılık yapan bir madde olduğu için bırakması zorlu bir süreç olarak tanımlanır. Bağımlı olan kişi devamlı olarak sigara içmek ister. Sigara yoksunluğu olduğu zamanlarda ise baş ağrısı, bulantı gibi sorunlar ile karşılaşır.

Sigaradan kalıcı olarak kurtulmak isteyen kişilerin vücut üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan nikotinin vücuttan atılması gerekir. Sigara bağımlılığını sonlandırmak isteyen kişiler sigara detoksu yardımı ile isteklerini gerçekleştirebilirler.

  • sigara detoksu
  • sigara bırakma detoksu
  • sigara detoksu nedir
  • sigara detoksu tarifi
Yorumlar
Mesut Gök Sigarayı bırakalı 1 sene oldu ama öksürük hala kesilmedi. Yaklaşık olarak 15 sene sigara içtim. Şuan bırakmış olsam da ciğerlerimde etkisi var. Sigara detoksu işe yarar mı? Ciğerlerimin temizlenmesine yardımcı olur mu? cevapla
Irmak Önel Sigara detoksu siyah havuç yöntemi hakkında işe yarar sonuçların olduğunu duymuştum. Bırakmayı gerçekten çok istiyorum ama ne kadar başarabilirim bilmiyorum. Yorumları okuduğumda benden daha fazla içen kişilerin bile bıraktığını görmüştüm. cevapla
yorum yaz
Kaşların Daha Geç Çıkması (Uzaması) İçin Ne Yapmalı?