Sigara detoksu nedir? Sigara bırakma detoksu nasıl yapılır?
Sağlık

Sigara Detoksu Nedir? Sigara Bırakma Detoksu Nasıl Yapılır?

26 Ekim 2017 - 05:10:13

İnsan sağlığına en çok zarar veren konulardan biri olan sigaradan kurtulmak için sigara detoksu tavsiye edilmektedir.

Sigara Detoksu Nedir? Ne İşe Yarar?

Sigara detoksu aracılığı ile sigarayı bırakmak isteyen kişilerin sigaradan vazgeçmesi kolaylaşmaktadır. Vücuttaki zararlı toksinlerden kurtulmayı sağlayan en önemli şey detokstur. Bu sayede hücrelerde bulunan nikotin izleri temizlenir ve sigaranın bırakılma süreci kolay bir hale gelir. Sigara vücudu oksijensiz bırakarak insanları yavaş yavaş ölüme sürüklemektedir. Sigaranın neden olduğu birçok hastalık türü mevcuttur. Özellikle kansere yol açan sigara aynı zamanda kalp hastalıkları, bağışıklık sisteminin çalışamaması gibi çeşitli sağlık problemlerine yol açmaktadır.

Sigaranın Zararları Nelerdir? Bağımlılık Yapar mı?

Sigara sadece içen kişiyi değil çevredeki insanlara da ciddi oranlarda zarar vermektedir. Sigara tüketildiği taktirde vücuda giren zararlı toksik maddelerin vücudu etkilediği kaçınılmaz bir gerçektir. Uzun süre sigara tüketen biri kronik yorgunluk, hafıza kaybı, baş ağrısı, çabuk hastalanma, dışardan gelen enfeksiyonlara açık olma gibi durumlara maruz kalmaktadır. İnsan vücudu yeterli seviyedeki oksijeni alamazsa çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşılır. Bu durumun yanı sıra zararlı toksinler vücut içerisinde kalmaya devam eder. Vücut içerisinde biriken toksik maddeler sigarayı bırakma sürecinde önemli bir rol oynar.

Sigara Kullanımının Sonuçları Nelerdir?

Sigara kullanımından kaynaklı olarak hücrelere tutunan zehirli madde ve nikotinin daha fazla sigara içme isteğine neden olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Sigara bağımlılık yapan bir içecek olduğu için bırakması zorlu bir süreç olarak tanımlanır. Bağımlı olan kişi devamlı olarak sigara içmek ister. Sigara yoksunluğu olduğu zamanlarda ise baş ağrısı, bulantı gibi sorunlar ile karşılaşır. Sigaradan kalıcı olarak kurtulmak isteyen kişilerin vücut üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan nikotinin vücuttan atılması gerekir. Sigara bağımlılığını sonlandırmak isteyen kişiler sigara detoksu yardımı ile isteklerini karşılayabilirler.

Sigaranın Zararlarından Koruyan Bitkiler

Her geçen gün televizyonlardaki kamu spotu, internet haberleri, belirli kurumlar ve birçok sosyal örgüt tarafından sigaranın zararları ile ilgili yayın yapılmaktadır. Sigara zararlarından biraz da olsa koruma sağlayan bitki tere otudur. Tere otu sigaradan kişinin sağlığını koruyan bir bitkidir. Gün içerisinde bu bitki tüketilebilir.

Sigara Bırakma Detoksu Nasıl Kullanılır?

Uzmanlar sigarayı bırakmakla ilgili bir kür tavsiye etmektedir. 1 demet tere otu gün içerisinde tüketilmelidir. Fakat bu otun yarısı öğleden önce diğer yarısı ise öğleden sonra tüketilmelidir. Bazı insanlar tere otunun tadını acı buldukları için tüketemeyebilirler. Bu durumu ortadan kaldırmak için terenin üzerine limon sıkarak acı tadın etkisinden kurtulabilirsiniz. Bahsi geçen uygulama beş gün yapılmalı ve bırakılmalıdır. Kür uygulandıktan sonra kişi idrara çıktığı zaman yanma hissi yaşayabilir. Tere idrar yollarını da temizleyen bir etkiye sahip olduğu için yanma hissine neden olur. Kürü uygulayan kişi iki veya üç günün sonunda balgam çıkarmaya başlayarak rahat nefes almanın yolunu açar. Sigara detoksu tarifini uygulayarak sigaranın zararlarını azaltabilirsiniz.

Yorumlar
Mesut Gök 26 Ekim 2017 - 05:20:13 Sigarayı bırakalı 1 sene oldu ama öksürük hala kesilmedi. Yaklaşık olarak 15 sene sigara içtim. Şuan bırakmış olsam da ciğerlerimde etkisi var. Sigara detoksu işe yarar mı? Ciğerlerimin temizlenmesine yardımcı olur mu?cevapla
Irmak Önel 07 Eylül 2018 - 16:32:52 Sigara detoksu siyah havuç yöntemi hakkında işe yarar sonuçların olduğunu duymuştum. Bırakmayı gerçekten çok istiyorum ama ne kadar başarabilirim bilmiyorum. Yorumları okuduğumda benden daha fazla içen kişilerin bile bıraktığını görmüştüm.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: